Neviditelný pes

LITERATURA: Bleskovky 45

8.5.2010 12:05

TOPlist6. dubna vyšlo v pořadí již 17. číslo e-magazínu Camelot o fantastice, historii, mytologii a záhadách. I tentokrát se budete moct těšit na většinu svých oblíbených rubrik, román na pokračování a velký historický článek Český přemyslovský stát - Část první. Šefredaktor Jakub Cepník přehodnocuje úmysl vést rubriku novinky. Na své si přijdou milovníci deskových, karetních, ale i počítačových her. Třešničkou v závěru pak je rozhovor se spisovatelem Otomarem Dvořákem. 

Pondělí 27. dubna 2010. Přepište historii psaní recenzí. Přišel čas, kdy vám ukážeme, že recenze nemusí být pouze obyčejným literárním útvarem ohraničeným čtenářovými očekáváními. Přišel čas, kdy i recenzent překročí hranice knihy samotné a uvrhne vás do světa za zrcadlem. Čtěte zde.

Prestižní edice pražského nakladatelství Argo, vycházející od roku 1994, představuje současnou špičkovou beletrii (romány i povídky) anglicky píšících autorů i autorek (USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie) v kvalitních českých překladech, s uměleckými díly českých výtvarníků na obálkách. Od počátku edici řídí Eva Slámová a grafickou úpravu navrhuje Libor Batrla. Prvním svazkem byl symbolicky klasický román Jacka Kerouaca Na cestě, který odstartoval zatím patnáctileté trvání celé edice.
Slavnostní večer edice AAA proběhl 29. dubna 2010 v 19:00 v malém sálu Městské knihovny v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1. 

Po dlouhé době se očekávání naplnila. Nový web Pevnosti je venku a vypadá to, že se bude chovat jako sociální síť pro milovníky fantastiky. No, necháme se překvapit...

Sarden on Facebook

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte nás i na Facebooku. 

Ve spolupráci nakladatelství Dokořán a Argo vyšla kniha Příštích 100 let George Friedmana s podtitulem Předpověď pro jednadvacáté století.Zakladatel soukromé zpravodajské agentury Strategic Forecasting předpovídá celosvětový politický vývoj pro 21. století. Autor ve svých prognózách vychází z mnoha čitelných současných trendů, geopolitických zájmů významných států, jejich silných stránek i slabin, a dovádí je do logických důsledků. Poutavě a přístupně extrapoluje politický, sociální i kulturní vývoj současných i budoucích světových mocností a předpovídá, že přesun mocenských center a s ním spojený úpadek americké nadvlády jsou v nadcházejícím století nevyhnutelnou věcí. Vyhneme se přitom rozpoutání celosvětové války? (anotace) 

Nakladatelství Comics Centrum v Mlynské kavárně na Kampě pokřtilo román v obrazech Smečka z Bagdádu. Kmotrou knihy se stala herečka Jana Plodková. Smečka z Bagdadu vznikla na základě skutečného přiběhu, kdy během bombardování Iráku Američany v roce 2003 utekla z bagdádské zoo skupinka vyhladovělých lvů. Toulala se ulicemi města, dokud ji nezastřelila americká vojenská hlídka.
Smečka z Bagdádu je skvěle napsaným a výtečně nakresleným přiběhem o ceně svobody. Do čestiny ji bravurně převedl Jan Kantůrek. Více o komiksu a skutečnosti na BBC.

J. R. R. Tolkien ve svém Pánu prstenů představil čtenářům příběh boje dobra a zla. Středozem se stala jeho doživotní láskou i posedlostí. Ale co když se tam neodehrálo všechno přesně tak, jak to Tolkien popisuje? Co když v pramenech, ze kterých čerpal, byla jen jedna verze událostí? Vždyť historii přece píší vítězové. Poražení mají většinou úplně jiné starosti. A když uplyne dost času, může se stát, že verze vítězů se stane obecně přijímanou pravdou. Přesně takto se na Pána prstenů díval i Kiril Yeskov. I jeho napadlo, že vše mohlo být docela jinak. Jeho Poslední pán Prstenu je příběhem z druhé strany. Na příběhu umbarského lékaře doprovázeného orkským válečníkem ukazuje poslední válku o Jeden prsten úplně v jiném světle. I tady se setkáte s Arwen, Galadriel a elfy, s Aragornem i Faramírem, Gandalfem, Sarumanem i nazgűly a Sauronem. Ale nikdo z nich není takový, jak ho znáte. 

http://musicfest.kerio.cz

Jan Pechanec


zpět na článek