17.9.2021 | Svátek má Naděžda


LITERATURA: Bleskovky 32

12.9.2009 0:05

TOPlistJak jste zajisté zaregistrovali, probíhá tento víkend (11. - 13. září 2009) tradiční Istrocon spojený se stejně tradičním Comics salónem. Kromě bohatého programu, který jsme už na Sardenu několikrát připomínali se nám v e-mailu objevila zajímavá a tajemná zpráva. V pátek večer se totiž Vašek Pravda (známý to organizátor) má odhodlat vypustit do světa překvapení - oznámení, které bude jistě zajímat dost fanoušků. Nechme se tedy překvapit... 

Recenzentská soutěž nakladatelství Laser-books se slibně rozbíhá... Hned na začátek byla do soutěže vybrána netrpělivě očekávaná novinka od Chiny Miévilla, a tak není zase takovým překvapením, že se nakonec dočkala deseti recenzí. Jejich kvalita byla vzácně vyrovnaná, přesto se podle hodnocení nakladatele našlo několik vrcholů i pádů. Ovšem nikde není řečeno, že si to jednotliví recenzenti v příštím kole neprohodí. Vítěznou recenzí byla přesto jednohlasně zvolena ta od Martina Kudláče z webzinu Fantasy Planet. Autor projevil potřebnou informovanost, objektivitu a dokázal vystihnout klady i zápory díla. Server Fantasy Planet se navíc rovněž posunul do vedení, ovšem jen těsně, prozatím není nic ztraceno, navíc do soutěže se pořád může zapojit i recenzentský nováček a klidně i vyhrát. Veškeré výsledky naleznete na stránkách pořadatele soutěže. 

24. srpna 2009 se všichni fanoušci první sci-fi/fantasy série Agent JFK konečně dočkali. Na pulty knihkupectví dorazil druhý díl Odplaty s podtitulem Vzpoura vyvolených. Jak víme, jedná se o závěrečný díl Hlávkovy dilogie Odplata. Kromě toho se jedná o jubilejní dvacátý díl, takže šampaňské může téct proudem a fanoušci se můžou těšit na další kopu připravovaných dílů. Kniha vychází jako vždy v edici Trifid, v nakladatelství Triton. Cover a anotace slibují pěkně temné čtení, přesně jak jsme u autora kalibru Jana Hlávky zvyklí. ... pýcha předchází pád. John Kovář se sice vrátil ze světa věčného šera a zimy, ale přinesl si s sebou víc, než by si sám přál. Jsou to především otázky, na které musí najít odpovědi, a to přestože ví, že některé pravdy zabíjejí. V pozadí už nade všemi krouží temný stín s jestřábí hlavou, aby v pravý čas udeřil a jednou provždy skoncoval s poraženými i vítězi vzpoury vyvolených...

World Fantasy Award za celoživotní zásluhy a přínos žánru letos získaly dvě dámy. Jane Yolen je autorkou snad sta knih a tento počet dále narůstá. Většina jejích knih je určena dětem, a proto ji často nazývají americkým Hansem Christianem Andersenem. Protože Yolen nechtěla být spojována pouze s jedním jediným literárním žánrem, našla si čas i pro psaní hororových povídek. Již dávno se snaží dokázat, že je převtělením Rudyarda Kiplinga. Jane Yolen se narodila v New Yorku v roce 1939, nyní žije se svou rodinou i zvířaty na velké farmě v západní části státu Massachusetts. Přesto sousedé až dosud nezaznamenali ani chybějící kus dobytka, či dokonce únos malých dětí. Česky ji vyšlo několik povídek v české odnoži F&SF a například Mamutí knize humorné fantasy. (Zdroj: Legie.info) Druhou oceněnou se stala do češtiny nepřeložená Ellen Asher. Vyhlášení WFA proběhne při příležitosti WF conu v San José. 

Nakladatelství Talpress přišlo na trh s novou knihou Modrý meč od autorky Robin McKinleyové, jenž je prvním dílem trilogie Damar. Anotace naznačuje, že se bude jednat o skvělé čtivo: Harry Crewová je sirotek. Přijíždí za svým bratrem do Damaru, pouštní země, kterou obývají přistěhovalci z její rodné Domoviny a tajemní horalé, kteří ovládají kouzla a chovají překrásné, hrdé koně. Když ji Corlath, horský král, poprvé spatří, je ohromen, a brzy si uvědomí, co sama Harry ani netuší: má se stát Harimad-sol, královým Jezdcem, a nést Modrý meč, Gonturan, který před stovkami a stovkami let nosila paní Aerin, legendární ochránkyně horalů. Králi svítá naděje, že s pomocí Modrého meče a jeho velitelky bude moci porazit krutého a nelidského generála Seveřanů, kteří se chystají napadnout Damar... 

Po albu Jardy Houdka se můžete pokochat momentkami z Parconu také na webu Šamana. Pagi na svém fotoalbu usilovně pracuje a rozhodně očekáváme, že se objeví(vila) i další...

Pevně věříme, že jste podpořili sci-fi rubriku Neviditelného psa Sarden a nominovali ji v anketě Křišťálová lupa 2009 v kategorii Média - specializovaná. Do hlasovací řádky stačilo vyplnit pouze www.sarden.cz.
Nominace v anketě Křišťálová Lupa 2009 – Cena českého Internetu. Nominace probíhaly od 3. srpna do 6. září 2009. Následovat bude hlasování, které proběhne od 21. září do 25. října 2009. Výsledky ankety budou vyhlášeny na slavnostním večeru 26. listopadu 2009 a poté budou zveřejněny na stránkách projektu Křišťálová Lupa 2009. 

Často se nás ptáte, kde sehnat Levná DVD, když se téměř okamžitě ze stánků stahují. Řešením je následující nabídka: Nestihli jste si koupit svůj oblíbený film v "trafice"? Nebo jste propásli některý díl Vašeho oblíbeného seriálu? Nečekejte na to, až bude Váš oblíbený seriál nebo film opět v TV a kupte si jej raději v našem novém obchodě s filmy, který jsme pro Vás právě otevřeli. Bavte se s oblíbenými Chalupáři, společne s primářem Sovou se opět "projděte" po nemocničních chodbách z oblíbeného českého seriálu Nemocnice na kraji města.
V nabídce samozřejmě nemáme jen "trafikové" DVD, ale i spoustu dalších filmů mnoha různých žánrů. Od animovaných, přes romantické, akční až po sci-fi. Pro "fajnšmekry" máme k dispozici také více než 160 filmů na Blu-ray. Doufáme, že se Vám bude náš nový obchod líbit a najdete v něm i ten Váš oblíbený titul. Přejeme příjemný nákup.
(Tým Vltava.cz

Co to přišlo do našich kin letos 27. srpna? Předznamenal to možná a vzdáleně už fiktivní trailer na (rovněž fiktivní) film o zrůdných nacistických Hanebný panchartimučitelích. Tento trailer najdeme v Tarantinově zabijáckém snímku Grindhouse (2007) a ctný Nikolas Cage tu v roli "zrádného" doktora Fu-Manchu vyvíjí neskutečný, hrozivý řev... Ano, předznamenání to snad bylo, nutno ale rovnou rychle doplnit, že takto hluboko Tarantino v Hanebných panchartech (2009) přece jenom neklesl..! (Ivo Fencl) 

Na stránkách JFK Fans se rozjela nová zajímavá aktivita s názvem "Netradiční rozhovory. Na rýpavé otázky v nich zatím odpovídali šéfredaktoři magazínů Pevnost a Ikarie. K nim nedávno přibyl autor a publicista Ondřej Neff. Můžete se tak dozvědět spousty zajímavých věcí o těchto autorech nejenom řady JFK, na které se novináři obyčejně neptají. Víte jaký drink upřednostňuje Vlado Ríša? Zda-li zná Tom Němec slovo zubař? Jakou barvu má rád Aston? 

Nemohu tomu uvěřit, ale je to tak. Brzy uplyne rok od doby, kdy vyšlo první číslo Camelotu! Byl to rok, který sice uplynul neuvěřitelně rychle, pro mě byl ale velmi významný. Malé ohlédnutí zpět najdete na straně 8 v článku První rok s Camelotem. 12. číslo je zaměřeno na slovenskou Měsíční šachtu. Nejspíš se ptáte: Co že to ta Měsíční šachta je? Odpověď najdete v článku Tajemství Měsíční šachty a pokud vás toto téma zaujme, nepřehlédněte ani tematický rozhovor s Walterem Pavlišem na straně 28. Na své si přijdou také fanoušci fenoménu WarCraft, protože knižní sérií z tohoto světa se zabýváme v rubrice Fantastika. A všechny zájemce o mytologii odkážu na stranu 26, kde najdete první část seriálu o severských mýtech. (Jakub Cepník)

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...