23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


LITERATURA: Bleskovky 3

7.6.2007

TOPlistVšichni fanoušci Ďura Červenáka, a nejen oni, se už mohou začít těšit. V nakladatelství Wales totiž finišují práce na korekturách jeho druhé knihy cyklu o Bohatýrovi nazvané Dračí carevna. Obálky knihy se jako obvykle ujal Mišo Ivan a skutečně se mu podařila. Takže tiskárna už čeká jen na konečný text. Robert Pilch ovšem slibuje, že kniha bude hotová včas, aby se její slovenský křest mohl konat za účasti autora na Parconu 2007 v Nitře a následný český křest na Festivalu Fantazie v Chotěboři. Ďuro už pilně pracuje na trojce, ovšem jestli se mu ji podaří dostat do tisku ještě letos, to si netroufne odhadnout ani on sám. - (Martin Fajkus - Fantasya.cz)

Hned po vyhlášení výsledků cen Akademie SFFH se na oficiálních stránkách začalo opět pracovat na chystaných změnách. Nejenom akademici ocení jednu z nejviditelnějších novinek. Na webu naleznete přehled produkce našich předních výtvarníků za daný volební rok. Takže neváhejte a omrkněte to sami...

Zdravím. Připomínám, že uzávěrka letošní Zlaté zebry skončila s 1. červnem 2007. Takže pokud někoho oslovuje téma ZÁLOŽNÍ KOPIE SLUNEČNÍ SOUSTAVY a má chuť se zúčastnit tohoto zápolení, má nejvyšší čas!
Doporučuju nahlídnout na
zz.arbez.cz kvůli přesným propozicím a těším se na skvělé povídky - za Zebru Doktor

Syn J. R. R. Tolkiena Christopher dokočil po otci knihu Húrinovy děti. Tolkien (1892-1973) na nich začal pracovat v roce 1917, později je ale odložil. Některé výňatky už byly zveřejněny, třeba v posmrtně vydané mytologické historii Středozemě s názvem Silmarillion. Chris na Húrinových dětech strávil dlouhých třicet let; výsledná podoba má přes tři sta stránek a ilustracemi ji doprovodil nejznámější tolkienovský kreslíř Alan Lee. Český překlad Stanislavy Pošustové-Menšíkové je k mání už od 1. června; stejně jako další Tolkienovy kinhy ho uvede pražské Argo.

Súťaž „Fandomas“ - Organizátori Parconu 2007 sa rozhodli urobiť pre návštevníkov stránky www.parcon.sk súťaž s názvom Fandomas. Vždy na začiatku týždňa bude na stránke zverejnené „fantómové“ foto, ktoré bude ukrývať jedného z ďalších hostí festivalu, „celebrity“ slovenskej, alebo českej fantastiky. Do konca týždňa bude táto osoba, postupne odhaľovaná – každý deň bude zverejnená ďalšia časť obrázku. Prvý, kto mailom pošle správnu odpoveď – meno aktuálneho „fandomasa“ - fandomovskej celebrity, získa cenu v podobe fantastickej knihy.
Začíname prvým Fandomasom – odpovede aj so svojím menom a kontaktami posielajte na fantazia(at)fantazia.sk - titul e-mailu FANDOMAS.

2. května 2007 - Vidoucí 2007 krátce po uzávěrce
Za 30 hodin před uzávěrkou přišly příspěvky od cca 50 autorů. Data se zatím zpracovávají. Konkrétní čísla příspěvků a autorů budou uvedeny. Trochu se však obávám, že první sled porodců "Nezdolní", budou mít problémy letošní kvantum přečíst v předem stanoveném termínu, proto se předem omlouváme všem budoucím hodnotitelům. (Harv)

Letošní cenu A. C. Clarka a odměnu ve výši 2007 liber získal M. John Harrison za svůj román Nova Swing. Již od roku 1987 AC Clarke Award za uplynulý rok z grantu uděluje autor, jenž jí propůjčil jméno, tedy sir Clarke. Samozřejmě na to není sám, ale odborná porota (Tu tvoří pět členů. Dva z BSFA a Science Fiction Foundation, jeden pak ze Science Museum).

Tušení podrazu vyšlo v pátek...
...4.5., a zároveň proběhl křest knihy na veletrhu Svět knihy v půl páté odpoledne. Román je sci-fi, se kterým jsem se hodně natrápil, čtyřikrát ho přepisoval, až se z toho rozrostl čtyřista stránkový opus se spoustou ilustrací! Ano, je to fakticky moje první ilustrovaná kniha, když pominu Holky se perou jinak, kterou jsem napsal s Vladimírem Kováříkem před nějakými třiceti lety. - Aston

Další Brown na plátna kin - Po komerčním úspěchu filmu "The Da Vinci Code" natočeného podle stejnojmenného bestselleru Dana Browna, se začíná na práci dalším filmu podle jeho knihy. Půjde o přepis "Andělů a démonů", tedy vlastně prvního příběhu profesora Roberta Langdona. Toho si zahraje opět Tom Hanks. Tento příběh o záhadné sektě iluminátů bude natáčet Ron Howard, který kromě Šifry natočil např. "Apollo 13", nebo "Čistá duše". Do kin by se měl film dostat v prosinci příštího roku. (autor: BoboKing)

Ze všech druhů aktualit jsou tyto ty nejsmutnější, přesto oznamujeme, že spisovatel Kurt Vonnegut Jr. (1922-2007), autor velkého množství skvělých povídek a románů, z nichž nemálo patří do fantastického žánru, zemřel 11. 4. 2007 ve věku 84 let. Podlehl zraněním mozku jako následku pádu před několika týdny. Z jeho románů jmenujme například Sirény z Titanu, Jatka č. 5 a Kolíbku. Odešel další z mistrů žánru, tentokrát navíc široce uznávaný i na poli obecné literatury. (Martin Šust)

redakce


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...