Neviditelný pes

LITERATURA: Bleskovky 28

14.6.2009 12:05

TOPlistRudý prorok O. S. Carda vyšel jako devátá kniha z řady Mistrovská díla fantasy v překladu Petra Kotrleho. Z časů, kdy americký sen teprve zapouštěl své kořeny a odvážní průkopníci dobývali drsnou zem, k nám přichází napínavá fantasy - druhý díl ságy o Alvinu Tvůrci, chlapci, jenž vyrůstá v alternativním světě západního pohraničí, kde magie skutečně funguje. Když mu bylo jedenáct let, viděl, jak mu bílí lidé vraždí otce. Od toho dne se indián Lola-šika stal žalostným opilcem. Jeho bratr, Te-kumsa, touží bělochy z kontinentu vyhnat. Ale guvernér Bill Harrison z pohraniční pevnosti Kartágo osnuje mnohem krutější plány. Ve chvíli, kdy je začne uskutečňovat, svedou události mimoděk dohromady Alvina juniora s Lola-šikou a Te-Kumsou. Tehdy začíná další etapa Alvinovy výuky. Stejně jako 1. díl ságy získal i Rudý prorok cenu Locus pro nejlepší fantasy román roku.

Nakladatelství Straky na vrbě spojené s osobou Michaela Bronce, vydalo svou stou knihu - bude jí fantasy román Stín Černého hvozdu od Míly Lince. Výborná obálka od Jany Šouflové navnadí čtenáře na pochmurné vyprávění v nejlepších tradicích klasické fantasy, zatímco vnitřní ilustrace Ondřeje Janovského naznačují, že autor plně využil zkušeností z tvorby svých "Středověkých světů".
Straky si ovšem pro čtenáře přichystaly i další dárky k tomuto kulatému výročí - dokončují se práce na trilogii Kočičí noci od Blanky Jiruškové, v dohledné době vyjde i Vítr v Píniích od Františky Vrbenské a Jakuba D. Kočího, příznivci Roberta Fabiana se mohou těšit na reedici Mariňáků, bohatší o delší bonus, a do konce roku budete moct držet v ruce novou knihu od Martina D. Antonína." (Michael Bronec) 

Proběhl víkend plný sci-fi (29.-31. května 2009):
JFK-con, pátek 15:00, Praha 5, nám. 14 října 15, Městská knihovna
HříčCon, sobota 11:00, 17.listopadu 214, Říčany, městské kulturní středisko
Crwecon, sobota, 9:00, Plynární 1096/23, Praha 7, Cross Club (Sledujte Kalendář akcí

Ve čtvrtek 4. června od 17:00 proběhl v Praze, baru Krakatit, křest Zločinu na Poseidon City Julie Novákové, křtil Vlastislav Toman.

Do ročníku 2009 literární soutěže Vidoucí bylo přijato 123 příspěvků od 88 autorů. V následujících týdnech a měsících bude probíhat vyřazovací kolo. Poté budou veřejnosti představeny povídky, které se utkají o vaší přízeň. Na stránkách pořádajicího klubu najdete další informace a zajímavosti. 

Johnu M. Robertsovi vyšel v nakl. Dokořán detektivní román z alternativní minulosti Centuriona nemá nikdo rád. O překlad se postarala Petra Pachlová. Další případ detektiva Decia Caecilia Metella. Píše se rok 58 př. Kr. a Caesarovi byla svěřena správa galské oblasti. Táboří se 6000 legionáři uprostřed lesů na nepřátelském území a shání posily, aby se dokázal postavit bojechtivým Germánům, kteří překročili Rýn. Vojáci se bojí a do přímého střetu s přesilou se jim nechce. Do tábora přijíždí náš známý detektiv Decius Caecilius Metellus mladší, jenž prchá před nepřáteli, které si stačil nadělat během svého krátkého pobytu v Římě. Ale ani mezi drsnými vojáky se netěší přílišné oblibě. Jednoho rána je však První setník nalezen mrtev. Když se nenajde jeho vrah, bude potrestáno deset mužů. V táboře je rázem šest tisíc podezřelých. Caesar pověří nelehkým vyšetřováním Decia... http://www.dokoran.cz/index.php?&p=book.php&id=450

Srdečně zveme na výstavu Dagmar Krásné (Mandaly) a Jana Patrika Krásného (Digitální příběhy), která se koná ve Viničním altánu Grébovka (Havlíčkovy sady, Praha 2). Zahájení je 2. června v 18.00, výstava potrvá do 30. června 2009. (zdroj: FantasyPlanet) 

Právě vyšlo 9. číslo Camelotu, které má 28 stran (to je prozatím rekord). Na fóru nám už asi tři týdny nikdo nenapsal, takže to koukejte napravit, nebo se začneme zlobit! :-) Kromě první části Splněných snů najdete v tomto čísle například deník z výpravy ke kamenné řadě v Bylanech, reportáž ze Světa knihy 2009, slibovanou recenzi na Brisingra, článek o kruzích v obilí, rozhovor s významným českým záhadologem Ivanem Mackerlem a mnoho dalšího. Původně mělo být toto číslo zaměřeno na knižní sérii Agent JFK, ale to jsme museli z několika důvodů přesunout až na příště. 

8. června 2009, tomu bylo přesně 32 let, co spatřil světlo světa spisovatel Pavel Renčín. Stalo se tak v hlavním městě České republiky. Jménem celé redakce Sardenu, Ti, milý Pavle, přejeme všechno nejlepší k tvým narozeninám: Již je to plných dvaatřicet let, co Tvá krása zdobí celý svět, není hezčí perla, není hezčí květ, jsi anděl, jen políbit Tě smět. 

Magazín Fantasy & Science Fiction ročník 2006 a 2007. Dva ročníky vašeho oblíbeného časopisu nyní jen za 10,- za jedno číslo. Obdržíte tedy deset čísel magazínu za celkovou cenu 110,- (plus 70,- Kč poštovné). Jednotlivá čísla ani ročník nelze objednat samostatně. Akce platí jen do 11.6... 

David (Carroll) Eddings zemřel ve věku 77 let 2. června 2009 doma v Carson City v Nevadě z přirozených příčin. Narodil se 7. července 1931 v městě Spokane ve státě Washington. Debutoval thrillerem High Hunt (1973), ale skutečný úspěch si u čtenářů získal až jako autor fantasy cyklů Belgariad, Mallorean, Elenium či Tamuli. Eddings přežil svoji manželku a spoluautorku románů Leigh Eddings o pouhé dva roky (zemřela v roce 2007).

 

Terry Pratchett přes diagnostikovanou Alzheimerovu chorobu neustává v psaní nových děl. Nakladatelství Talpress připravilo na červen k vydání román Národ. Překladu se pochopitelně ujal osvědčený Jan Kantůrek. V den, kdy skončil svět byl Mau na cestě domů z Ostrova chlapců. Pak přišla vlna – obrovská, táhnoucí za sebou černočernou noc. Přinesla škuner, Sladkou Judy. Ve chvíli, kdy loď ztroskotala, zbyla na palubě jen jediná živá duše. Vesnice zmizela. Celý Národ zmizel. Zůstal jen Mau, který na sobě skoro nic nenosí, kalhotová dívka, která toho naopak nosí až příliš, a veliká spousta nedorozumění. Nevědí, co mají dělat, a co je horší, nevědí ani, jak si to říct. Společně musí sestavit nový Národ. Stvořit nové dějiny. Jenže… KDO STŘEŽÍ NÁROD? KDE JE NAŠE PIVO?… staré dějiny nehodlají jen nečinně přihlížet. (zdroj: Jiří Popiolek, Fantasya.cz) 

Na začátku roku zemřel americký autor P. J. Farmer. 10. června 2009 svět opustila jeho žena Bette (* 1923). S Philipem Josém uzavřeli svazek manželský již v roce 1941. Za všechna společná léta napsala několik esejí pro různé fanziny o svém manželovi a často se s ním účastnila conů včetně Farmerconu. 

Jan Pechanec


zpět na článek