9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


LITERATURA: Bleskovky 26

30.4.2009 12:05

TOPlistNa otázku "Jde o předtuchu nebo halucinace?" vám odpoví C. J. Cherryh v cenou Hugo odměněné povídce Kassandra. Astolfo, proslulý odborník na stíny, řeší v povídce F. Chappella problém se Stínem v diamantu. Twilla přijede v povídce T. Reamyho do ospalého městečka, kam ji následuje spousta neobvyklých potíží. M. Rosenblumová nás v povídce S větrem v zádech seznámí s vesmírnými cikány, nositeli vyspělých technologií. V magazínu F&SF Jaro 2009 autorů a jejich prací najdete více. Novelou čísla je Konec okruhu z pera C. I. Gilmanové, strhující prohlídka tajuplného mořského dna jedné lidmi kolonizované planety. V povídce F. S. Durbina vás vyděsí Kostlivec, halloweenská atrakce amerického městečka. Chybět však samozřejmě nebudou ani recenze, tentokrát se jich zhostili spisovatelé F. Novotný a E. Handová. Jarní číslo bude obsahovat výtvarnou galerii J. P. Krásného. Vyjde v dubnu 2009. 

Ghettolege 7. 4. 2009 - "K jádru jádra" 7. 4. 2009 (19:00) - 7. 4. 2009 (22:00) klub Cross - Holešovice, Plynární 23 19:00 - Vladimír Wagner - Budoucnost jaderné energetiky - Přednáška o možnostech využití jaderné energie v současnosti i budoucnosti. Rozbor výhod i úskalí využití klasických jaderných reaktorů i případné perspektivy termojaderné fúze.
20:30 - Michal Marcisovsky - Budoucnost poznání nejdávnější minulosti - V přednášce bude populárním způsobem diskutovaný současný stav urychlovače LHC a jeho vyhlídky do budoucnosti, souvislosti fyziky vysokých energií a současné kosmologie. Též bude rozebrán vliv vysokoenergetických částic na život člověka. 

Nakl. Baronet i nadále pokračuje ve vydávání a kompletování děl mistrů science fiction, jakými byli Arthur C. Clarke, Frank Herbert a je Ray Bradbury. Na čtvrtý měsíc roku je naplánováno vydání dalšího románu Franka Herberta, který nepatří do světa Duny. Jestli vás (stejně jako nás) nadchnuly romány Heisenbergovy oči a Hellstromův úl, pak je Santarožská bariéra pravou volbou: Santarožská bariéra patří bezesporu mezi autorova mistrovská díla, svým napětím a atmosférou patrně převyšuje i slavnou Dunu. Santaroga není jen prosperující farmářskou komunitou. Něčím se liší - vymizela zde zločinnost, nejsou zde domy na prodej ani k pronajmutí, nikdo se z ní nikdy nevystěhoval, údolí je zcela soběstačné. Do této výspy individualismu přichází psycholog Gilbert Daisin a objevuje překvapivé tajemství údolí, zmítán rozporem mezi loajalitou ke svému úkolu a mystickou přitažlivostí Santarogy.

Věda v extrémních podmínkách - Laboratoře pod širým nebem - Český rozhlas Leonardo, časopis Vesmír a Lidová univerzita Městské knihovny v Praze vás zvou na diskusi o práci vědců v terénu. Jak se dnes „dělá“ věda v terénu? Jak pracují vědci v neznámém prostředí? Očekávání, rizika a jistoty. Čeští vědci hovoří o své práci v exotických místech světa.
Středa 15. dubna 2009 od 19 hodin v malém sále Městské knihovny v Praze (Mariánské náměstí 1, Praha 1)
Hosté: Mgr. Milan Janda, Ph.D. - Biologické Centrum AV ČR; Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D. - egyptolog a tajemník Českého egyptologického ústavu FF UK; Mgr. Kamil Láska, Ph.D. - výzkumný pracovník Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno
Moderace: Robert Tamchyna, Český rozhlas Leonardo. Vstup zdarma. 

Chcete-li se pobavit a zároveň splnit svoji občanskou povinnost, pak byste si měli přečíst odpovědi na anketní otázky u všech kandidátů na prezidenta Galaxie. Jsou čtyři a všichni mají urovnaný názor a pohled na svět. 

Kanadský autor R. Scott Bakker otevírá knihou První přichází tma výjimečný fantasy cyklus – drsný, neobvykle temný a myšlenkově bohatý.
Od První apokalypsy uplynuly dva tisíce let. Nebůh byl poražen a lidé se přirozeně vrátili k všednějším starostem… Synovec nansúrského císaře a vojenský génius intrikuje, aby pro svého vládce dobyl známý svět, sám přitom sní o trůnu. Charismatický a tajemný duchovní vůdce Tisíce chrámů usiluje o rozpoutání svaté války, která očistí zemi od nevěřících. Čaroděj a zvěd, mučený prastarými nočními můrami, nevzdává pátrání po dávném nepříteli, v jehož existenci věří již jen málokdo. Barbarský náčelník odvržený vlastním kmenem touží po pomstě na bývalém otrokovi, jenž mu zabil otce a zostudil ho v očích jeho lidu...
Knihu plánuje vydat nakladatelství Triton-books 14. dubna 2009 v překladu Petra Kotrleho.

V pátek se na internetu objevilo již sedmé číslo e-magazínu Camelot o fantastice, historii, mytologii a záhadách. Od října minulého roku se tedy tvůrcům daří přesně dodržovat stanovené termíny dalších vydání a pomalu si začínají získávat skupinu nedočkavých čtenářů a zaplňují tak prázdné místo na domácí fantastické scéně. Šéfredaktor Jakub Cepník přináší několik novinek: zavedení rubrik pro fantastiku a pravidelné rozhovory s novou autorskou krví nebo příjemný design stránek od Petra Šimčíka. Neváhejte a přečtěte si sedmé číslo, stejně jako všechna předchozí... 

Nakladatelství Klub Julese Vernea připravuje: Dávné legendy, které o nich kolovaly v různých civilizacích, nelhaly. Možná, že kdysi byli lidmi, ale změnili se. Změnili se natolik, že jako lidé už jenom vypadají. Říkají si Bratrstvo krve. Vyvolení, kteří se živí lidskou krví. Nikdy se však k sobě nechovali jako bratři. Desítky klanů spolu po tisíciletí bojovaly o moc a vládu nad lidmi, jejich územím a říšemi, jež vznikaly a zanikaly podle toho, jak ve své skryté válce vítězily jednotlivé klany. Dlouho se považovali za nejmocnější bytosti na světě.
A tak dále. Lepší obrázek o debutu Františka Kotlety si můžete udělat při přečtení ukázky (není doporučeno citlivým povahám). Kniha Bratrstvo krve 1 - Hustej nářez vyjde v nakl. KJV v dubnu 2009. 

Vážení přátelé, srdečně Vás zveme na pořad Brána k planetám, proč se musíme vrátit na Měsíc? Večer s Petrem Tomkem, redaktorem VTM Science a autorem bestselleru Ztracený měsíc.
Úterý, 21. dubna, 19.00; Kavárna POTRVÁ, Srbská 2, Praha 6 – Dejvice (jen 60 vteřin od metra Hradčanská); Vstup volný.
Kniha na místě v prodeji za nakladatelskou cenu. Nakladatelství BELETRIS
Zcela ojedinělá kniha českého žurnalisty, který se již desítky let zabývá otazníky, jež se objevují kolem lidského dobývání kosmu. Vynikající text, mapující nejen historii dobytí Měsíce, ale i to, proč jej následující generace ztratila. Autor, popularizátor vědeckého zkoumání vesmíru a redaktor časopisu VTM Science, klade důraz na prokazatelná fakta, jednu z částí knihy však věnuje i přehledu nejčastějších konspiračních teorií, které někdy pobaví, ale při nichž často i mrazí v zádech... 

S radosťou Vám oznamujeme, že dňa 25. apríla 2009 o 15. hodine uzavrie manželstvo v rím.-kat. kostole sv. Ladislava Ladislava Horváthová a Martin Macášek.
Ak mate nikto dobry tip na zariekavanie, kúzlo, pripadně šamansky...

Jménem redakce Sardenu Vám přeji vykročení pravou nohou do nového života. P. S.: Těšíme se na fotografie z veselky. (Jan Pechanec) tanec zabezpecujuci dobre pocasie, sem s nim:)

Děkuji jménem svým i jménem všech redaktorů Sardenu všem akademikům, kteří nás svým hlasem podpořili a nominovali sci-fi rubriku Neviditelného psa. Za to, že jste mi umožnili pocítit slzy štěstí a hrdosti, si zasloužíte, abychom (po každodenní píli ve svých zaměstnáních nebo při studiích) s ještě větším nadšením přinášeli informace ze světa fantastiky přímo k vám domů. Jako malou odměnu pak mohu prozradit, že se pro všechny čtenáře chystáme spustit soutěžení o ceny. Zůstaňte nám věrní i nadále.

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...