4.7.2020 | Svátek má Prokop


LITERATURA: Bleskovky 21

16.1.2009 0:05

TOPlistVe věku 92 let zemřel 4. prosince 2008 Forrest J. Ackerman. Narodil se 24. listopadu 1916 v Los Angeles. Do SF zasáhl jako producent, herec nebo jako autor (č. Úžasné příběhy; AFSF s.r.o. 1992 - Výbor z antologie klasických povídek amerických autorů SF, kterou sestavil Forrest J. Ackerman. Všechny uvedené povídky byly napsány ve třicátých letech dvacátého století. Z povídek jmenujme Němá otázka - in Ikarie 1990/03, Ikarie XB 2, SF 1985/2 a Víla z temnot ve výše uvedené antologii.). 

Kdo z vás nebyl na Fénixconu 2008, mrkněte se, o co jste přišli, pro ostatní to bude připomínka povedené akce ;-)
FXC08 a Xichty.

Začíná Mezinárodní rok astronomie! V Česku začínají astronomické aktivity již na Nový rok, sledujte Kalendář a Novinky na webu projektu :-) Pro novináře byla uspořádána 5. 1. 2009 tisková konference a hlavně 7. 1. 2009 na Staroměstském náměstí v Praze byl slavnostně zahájen Mezinárodní rok astronomie v Evropské unii... 

Václav Pravda sice avizoval, že FFS 2008 bude posledním, čímž zklamal mnoho fanoušků, následně se však razantně změnily jisté okolnosti a FFS 2009 bude: "Nicméně nadále platí, že nic není samozřejmé a i když je jistý FF09 a FFS09, tak to, co bude dál, záleží na tom, jakou práci dál budu dělat a na tom, jak snadno se bude FF a FFS pořádat (jak budou pořadatelé a vedoucí linií dodržovat temíny a pravidla, jak budou účastníci dodržovat pravidla účasti) a jaký úspěch budou festivaly mít.".

Dne 17. 12. 2008 zemřel slovenský spisovatel Štefan Huslica, autor sbírky povídek Niekedy, jehož povídky se několikrát umístily ve finále v Ceně Gustáva Reussa. Štefan ve svých dílech vytvořil množství zajímavých světů, paralelních realit a historií, zabýval se v nich aktuálními problémy, jako jsou národnostní rozpory na Slovensku (Tri farby), přistěhovatelstvím v rámci EU (Hodinár), terorismem a popkulturou (Hudba). Stíny socialismu či nacismu transponovanými do neradostných alternativních světů (Bodnutie včely, Narodený v Československej socialistickej, Tiene na múroch).
Prosíme, aby jste autorovi vzdali čest v podobě několika mála minut ticha po dočtení této tragické zprávy. (Martin Stručovský) 

Zlatý chrobák a Zrádné srdce jsou dvě z mnoha známých povídek Edgara Allana Poea, jehož dvousté výročí data narození se kvapem blíží, čehož si na Sardenu určitě všimnete. Český rozhlas 3 - Vltava si na zítřek od osmi večer připravil jejich dramatizaci: Příběhy Edgara Allana Poea čtou s nadšením čtenáři, kteří mají rádi příběhy plné napětí a tajemství, již více jak sto padesát let. Český rozhlas 3 - Vltava vám ve čtvrtek 8. ledna ve 20:00 hodin nabídl k poslechu dramatizaci dvou populárních Poeových povídek Zlatý chrobák a Zrádné srdce. Nahrávky ze Zlatého fondu vznikly v brněnském a ostravském studiu Českého rozhlasu. 

V úterý 6. ledna 2009 vyšel JFK speciál 2009 s názvem Svůj svět si musíme zasloužit. Jedná se o sborník prací napsaných autory, kteří se do univerza Agenta Kováře už zapsali: Tomáš Bartoš, Karolina Francová, Jan Hlávka, Ondřej Neff , Jiří W. Procházka, Vlado Ríša, Františka Vrbenská a Miroslav Žamboch. Kniha o 320 stranách bude stát 249 Kč a doprovázet ji budou ilustrace jednotlivých výtvarníků ryze českého cyklu.
Světů je mnoho a jen jeden je náš. Zkáza jednoho může znamenat spuštění dominového efektu, který vymaže miliardy nevinných. Proto vznikla Agentura Kovářů rovnováhy, která bdí nad dodržováním pravidel ochraňujících životy lidí, kteří netuší, že neexistuje jen jeden vesmír. Agenti však nebojují za fráze a hesla, bojují sami za sebe. (anotace) 

Antologie Extrémní science fiction vyšla 12. ledna 2009 v Tritonu. S názvem má společný také obsah, za což může editor Mike Ashley.
Název antologie Extrémní science fiction mluví za vše. Ty nejlepší vědeckofantastické příběhy vždy posouvaly žánr až za hranici, o které jsme dosud nepřemýšleli či o ní dokonce ani nesnili, braly nás s sebou do světů, které jsme si předtím neuměli představit. Dvacítka skvělých tvůrců moderní science fiction se nás pokusí překvapit odvážnými vizemi, které se odehrávají za hranicemi reality a dosavadních představ. Skvělé povídky od Stephena Baxtera, Grega Beara, Gregoryho Benforda, Pat Cadiganové, Grega Egana, Harlana Ellisona, Iana McDonalda, Roberta Reeda, Alastaira Reynoldse, Clifforda D. Simaka, Charlese Strosse, Theodora Sturgeona a mnohých dalších v úžasné nové antologii! (anotace)

Jiří Kulhánek nedávno vyšel také v USA v nakladatelství iUniverse díky píli jeho nakladatele Egona Čierného, který se postaral o překlad prvního svazku románu Noční klub do angličtiny. The Night Club: Part One si můžete objednat jak v elektronické podobě (6 dolarů), tak jako paperback (cca 22 $ nebo 11 L]. Více se dozvíte na nově vzniklých strákách... (zdroj: Pevnost 1/2009) 

Na světě se objevilo již čtvrté číslo e-magazínu o fantasy, historii a záhadách Camelot, který se svojí rodinou a přáteli vytváří Jakub Cepník. Čtvrté číslo přináší kromě změny vzhledu také první část článku Ivana Mackerleho s názvem Tajemství klášterní hrobky... Svět historie a záhad je vám nadosah a zadarmo! 

Po třech letech od původního vydání jsme se dočkali příběhu z pera Neala Ashera a překladu Petra Kotrleho. Cestu Sabla Keeche v únoru vydá nakl. Polaris.
Vítejte zpátky na planetu Spatterjay, kde se díky viru, jenž nakaženým dodává takřka zázračné regenerační schopnosti, život doslova utrhl z řetězu. Sable Keech je loď postavená pro zvláštní skupinu lidí, kteří byli zabiti, ale jejich těla a mysli díky technice stále drží pohromadě. Jmenuje se po jejich vzoru, policistovi, kterému se jako jedinému skutečně podařilo s pomocí spatterjayského viru a nanotechnologie ''vstát z mrtvých''. Nic ale není takové, jaké to na první pohled vypadá: Větroplach , který byl ''vylepšen'', Prador, který se znovu objevuje na planetě, ani válečný robot Snajpr, který dostane po deseti letech existence coby planetární UI nové (plně militarizované) tělo... ne na planetě, kde je prakticky všechno smrtící. 

451 stupňů Fahrenheita je bezesporu nejznámějším románem spisovatele Raye Bradburyho, v němž autor popisuje antiutopickou vizi budoucnosti. Již počtvrté budete mít moýnost si knihu zakoupit, pokud se vám to nepovedlo dříve (naposled v r. 2001). Nakl. Baronet chystá další vydání na únor tohoto roku.
Guy Montag žije obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby a také ovšem policejních helikoptér a mechanických "ohařů", kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince, to je každého, kdo překročí základní zákon, tedy ještě čte knihy a nemyslí tak, jak je předepsáno. Tohoto "zločinu" se právě Montag dopustí. A o hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie v přímé televizní reportáži a o zániku onoho odlidštěného světa vypráví toto nejslavnější dílo klasika SF. (anotace)

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...