16.9.2021 | Svátek má Ludmila


LITERATURA: Bleskovky 16

16.9.2008 0:05

TOPlistLiterárny workshop na Istrocone 2008
Minuloročný Istrocon bol dobrý, ale čosi mu predsa len chýbalo. Literárny workshop. Záverečné vyhlasovanie výsledkov súťaže o poviedku Istroconu zanechalo v mnohých zúčastnených pocit zatrpknutosti. Je viacero vecí, ktoré začínajúci autori nemajú radi, ale jednu doslova nenávidia. Keď kritici predhadzujú publiku vágne poznámky o nízkej kvalite a „začiatočníckych chybách“ bez toho, že by ich konkretizovali. Odsúdia, ale neposkytnú autorovi nápovedu, z ktorej sa dá poučiť. Vyhlasovanie výsledkov nie je vhodnou príležitosťou na objasňovanie a diskusie.
Preto tu bol náš megaprojekt literárneho workshopu na Istrocone 2008! (Róbert Žittňan)

Městská knihovna v Praze a Dopravní podnik hlavního města Prahy vás zvou na výstavu Vivat Mobility - 11. září - 10. října 2008, vestibul stanice metra Muzeum. Těšit se můžete na Fantastické dopravní prostředky výtvarně pojednané od současných českých malířů a ilustrátorů zabývajících se žánrem sci-fi a fantasy.
V prostorách vestibulu stanice metra Muzeum se ve čtvrtek 11. září 2008 v 11:00 hodin konala vernisáž výstavy.
Výstava je součástí festivalu fantastiky CONiáš 2008. (http://www.mlp.cz)

Šeptandu a neověřené informace, které se posledních několik měsíců rozšiřovaly okolo další existence serveru Fantasy Planet, ukončil dosavadní šéfradaktor Ondřej "Nakor" Jireš. Po osmi a půl letech FP nezanikne, ale o její chod se začnou starat zkušení redaktoři v čele s ostravským nakladatelem, knihkupcem a distributorem Liborem Marchlíkem.
Jménem svým i jménem redakce Sardenu děkuji celému týmu Fantasy Planet za jejich kvalitní, inspirativní a hlavně celému fandomu přínosnou práci. Přeji vám mnoho úspěchů ve všech budoucích aktivitách soukromých i profesních. (Jan Pechanec) 

Třikrát sláva! Ani jsme se nenadáli a již je tu další díl JFK, tentokrát autorské křeslo obsadil nováček týmu Tomáš Bartoš (není zase až takový nováček, jelikož Mirkovi Žambochovi pomáhal již s Hrou gentlemanů - JFK14). Nejenom v redakci Sardenu jsme všichni zvědavi na bonusovou povídku Slzy bohů od nám velice známého Martina "Siriuse" Stručovského, jelikož se jedná o jeho první vydaný text tak doufáme, že se bude líbit nejenom nám, ale i vám, čtenářům (rozhovor s Martinem a ukázka z Renegáta).

Konec prázdnin prožil Ondřej Neff hekticky. Vernisáž výstavy jeho obrazů se odehraje již zátra 16. září 2008 v galerii Bonsai Zahrady v Olešku. Výstava pak je ke shlédnutí - adresa je Vltavská 1048, zahrada je poloveřejná, nejlépe je domluvit se s panem Václavem Wiesnerem přes mail wiesner@bonsai-zahrada.cz.
Aston se po pěti letech oženil s Ljubou Krbovou. Stalo se tak 22. srpna 2008 v parku zámku ve Štiříně. Blahopřejeme.
Albatros vydal druhé vydání sbírky Čtvrtý den až navěky, poprvé vyšla v roce 1987.
Prázdniny v mezisvětě. Tak se jmenuje povídka, kterou jsem dnes dopsal. Má asi 100 stran textu (normostran) a má přijít do sborníku s bombastickým názvem Hvězdy české sci-fi. Je to další příběh do arkadského seriálu o Kubovi Nedomém, Dědkovi Čuchákovi a Su. No a od půlky září začnu psát román z tohoto prostředí... (http://www.neff.cz/)

Pozor! Pokud jste se chystali na druhý ročník F/X Conu v Poděbradech, nejezděte do Poděbrad – teď, navštivte je v půli října! F/X CON byl zahraničními organizátory přesunut na 18. - 19. října 2008. (http://www.fxcon.net/program.html)

Nakl. Triton chystá přepracované vydání antologie Čas psanců. Úspěšná antologie ve svém druhém vydání přináší kvalitní průřez českou fantasy a sci-fi. Povídky spojuje téma psanců a vyvrženců společnosti. Hrdinů, kteří musí bojovat proti osudu svými vlastními prostředky. Jedni mečem, druzí puškou, všichni ale srdcem a rozumem - bez nich by ke svému cíli nedošli. Převážná část knihy se nese v duchu akce a dobrodružství. Najdeme zde dvě povídky mistra fantasy Miroslava Žambocha či rozsáhlou novelu Ďura Červenáka s hlavním hrdinou trilogie Bohatýr. Leonard Medek nebo sestry Lukačovičovy vás na oplátku zavedou do uhrančivého prostředí městské fantasy. Do 2. vydání přibyly postkatastrofické příběhy Vladimíra Šlechty (cenami ověnčená Boží kopírka) a Petra Heteši (legendární Quag). Stále to ale není vše, co přináší tento literární festival plný nápadů a kvalitní zábavy.

Jan Pechanec


Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...