Středa 18. února 2026, svátek má Gizela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

LITERATURA: Bleskovky 1

redakce

TOPlistÚvod do fantastiky v MKP
Městská knihovna v Praze (lu.mlp.cz) a občanské sdružení Maelström (maelstrom.xf.cz) vás tento čtvrtek 15. 3. zvou od 17 hodin na přednášku Úvod do fantastiky. Přednáška si klade za cíl představit fantastiku jako součást našich životů, podívat se do její historie a vyvrátit některé mýty, které kolem ní kolují. Vstupné 35 Kč, Malý sál, přednáší Vojtěch Čepelák.

6. března 2007 Mirek Žamboch na svém webu oznámil, že právě předal svůj nejnovější román Drsný spasitel vydavateli a bude pouze otázkou času, kdy se po dlouhém čekání dočkáme jeho vydání. Drsný spasitel má kolem 500 stran a podle názoru autora se jedná o doposud nejkrvavější počin. Předběžný návrh obálky počítá s ledovcem za siluetou Ostravy. Mirek si na pár týdnů plánuje odpočinek od psaní a k ledu prozatím uložil také nejnovější záležitost Predátoři.

František Novotný se kromě výtečných povídek zapsal do žánru také vikingskou trilogii Valhala (Dlouhý den Valhaly - Altar 1994 a další dva díly Další den Valhaly - Dopoledne a Odpoledne; Triton 2002 a 2003), jejíž první díl vyšel 20. února v polském nakladatelství Solaris. Po Mirkovi Žambochovi se tak stal dalším autorem, který pronikl na zahraniční trh. Nezapomeňte, že Parcon 2008 by měl probíhat vrámci Polconu.

9. února O. Neff dopsal další román Tušení podrazu, který by měl vyjít v nakladatelství Albatros během letošního května. Autor se nechal inspirovat ztraceným románem L. Součka Tušení světla a dodává: "Je to sci-fi, hodně vybočující ze všeho, co jsem napsal. Odehrává se v blízké budoucnosti, v březnu/dubnu2007. Vycházím z představy, že všichni máme mobilní telefon. Opravdu tušíme, co nám telefon dělá s mozkem, když ho držíme u ucha? Není v něm "něco", co odposlouchává naše myšlenky anebo dokonce určuje naše činy?" Už se těšíme.

Novinkou letošního Festivalu Fantazie bude ChinaCon, tedy setkání všech fanoušků Země středu a čínské kultury obecně. Bližší informace naleznete na stránkách organizátora této linie (je jím také na Sardenu dobře známý Petr Čáslava)

A máme tu ďalší oznam. Zmeškali ste novembrový Celosvetový deň Dungeons and Dragons? Nič sa nestalo! Je tu jeho ďalší nasledovník! Dňa 10. 3. 2007 sa od 9.00 do 21.00 v košickej herni Nosferatu (už presťahovanej) uskutoční Druhý D&D deň! Zažite ukážkové hranie D&D, demonštráciu zberateľskej figúrkovej hry D&D Miniatures, stretnite sa s košickými členmi tejto komunity! (Annun.sk)

Pavel Čech, Tomáš Jirků, Tomáš Kučerovský, Jan Lastomírský, Tomáš Prokůpek, Vladimír Tučapský a Jiří Zimčík, komiksový časopis Zkrat a Dopravní podnik města Brna a. s. si vás dovolují pozvat na vernisáž výstavy "Komiksová šalina", která se koná v úterý 6. března v 16:30 na smyčce na Mendlově náměstí. Součástí akce bude i projížďka galerijní tramvají, kde bude výstava po následující týdny probíhat.

Juraj Červenák a Brloh Košice vás pozývajú na autogramiádu a čítanie z druhej knihy fantasy eposu BOHATIER
Kde: Brloh Košice
Kedy: 2. marca o 16:30
Dračia cárovna v Brlohu prvýkrát vystrči svoje pazúry. Ak ste si mysleli, že Koščej Nesmrteĺný a Baba Jaga nepatria do hrdinskej fantasy, mýlili ste sa.

Nové zprávy o agentu JFK v číslech
Číslo 9: Zatmění Jana Hlávky už se objevilo na pultech knihkupectví. Ilustraci k č. 10 – Neffovu Jeruzalémskému masakru vidíte vedle této zprávy. Číslo 11 – Podhoubí smrti bude opět dílem Jiřího W. Procházky a vypadá to, že po jeho přečtení už chození na houby nikdy nebude takové jako dřív. A na závěr citace z oficiálních stránek agenta JFK. Díly JFK12 a JFK13 na sebe budou těsně navazovat ve formě provázaných samostatných příběhů. O hardboiled první část se postará Tomáš Němec a o druhou neméně říznou Mirek Žamboch. Vítejte ve světě smrtících technologií. Dodejme ještě, že díl Tomáše Němce se bude jmenovat Stín legendy. (Jiří Popiolek)

Carolyn J. Cherryh pokračuje ve vydávání románů z cyklu o mimozemské rase atevi
Carolyn Janice Cherryh, dobře známá i českým čtenářům z románů řazených nejčastěji buď ke klasické space-opeře, nebo někam na pomezí sci-fi a fantasy (např. Stanice Pell, Cyteen, Paladin, Kukaččino vejce či trilogie Stárnoucí slunce), i nadále pokračuje v psaní románů ze světa, v němž se lidstvo pokouší o soužití s mimozemskou rasou atevi, tedy z cyklu nazvaného souhrnně Foreinger (Cizinec, Vetřelec a Dědic vydalo nakl. Triton.) Devátý díl této série vyšel pod názvem Deliverer (nejspíš Zachránce) začátkem února v nakladatelství DAW. Hlavním hrdinou knihy plné dějových zvratů a politických intrik je opět tlumočník, paidhi Bren Cameron, ale v románu vystupuje také spousta dalších postav známých z již česky vydané trilogie. Jiří Popiolek.

Nový román A. Reynoldse z prostředí Odhaleného vesmíru vyjde v Británii v dubnu
Britskému spisovateli fantastiky Alastairu Reynoldsovi vychází po dvou povídkových sbírkách, Galactic North, kde sesbíral kratší práce z prostředí Odhaleného vesmíru, a Zima Blue and Other Stories, nový román. The Prefect by měl vyjít 2. dubna 2007 v nakladatelství Gollancz, a s celou sérií souvisí. Autor tvrdí, že pro pochopení románu není třeba znát zbývající romány série. Jiří Popiolek

Vydání čtvrtého dílu příběhů novináře Christy Bigse z kolonizované Antarktidy blízké budoucnosti od legendy české fantastické literatury Jaroslava Velinského, nazvaného Fialky pro královnu, se kvapem blíží. Konečný termín, kdy kniha poputuje ke čtenářům – členům klubu KKKK, je přelom února a března tohoto roku. Jiří Popiolek

Drakeni z Pernu v novém vydání u Tritonu
Stěžejní dílo A. McCaffrey, Drakeni z Pernu, je rozděleno do několika sérií. První díl pentalogie, Dračí let, se právě objevil na pultech knihkupectví v novém vydání jako hardback a další snad budou následovat. Jiří Popiolek.

Jan Kovanic
18. 2. 2026

Na neděli svolali chvilkoví milionáři setkání na podporu prezidenta Pavla

Gita Zbavitelová
18. 2. 2026

Arabské země se snaží naverbovat izraelské zvědy už od vzniku Státu Izrael.

Aston Ondřej Neff
18. 2. 2026

Prezident Pavel zvýraznil svoji politickou nestrannost.

Petr Karásek
18. 2. 2026

Autonomní jízda kolon vozidel se do praxe neprosadila

Petr Kolman
18. 2. 2026

Už se prezident omluvil Ester Ledecké za svou předlistopadovou minulost?

ČTK, Lidovky.cz
18. 2. 2026

Bývalý hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil a současný velvyslanec v Británii Valerij...

Dan Hübsch, Robert Rampa
18. 2. 2026

Zlobil se. Hodně se zlobil. Ale ne na své svěřence, nýbrž na rozhodčí. „Straší mě! Nebyl to fér...

ČTK, Lidovky.cz
18. 2. 2026

Pro vojenský úder proti Íránu existuje mnoho důvodů, prohlásila ve středu na pravidelné tiskové...

Lidovky.cz
18. 2. 2026

Čtvrtfinále olympijského turnaje vrcholí, hraje se poslední zápas této fáze. A pořádně nabitý....

pls Markéta Plšková
18. 2. 2026

Na olympijském turnaji v Cortině d’Ampezzo si připsali druhou výhru v řadě. Čeští curleři porazili...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz