LIDÉ: Kdo vlastně získal Huga za literaturu, a jak je to s Velmistry žánru?
Copyright 2009 by Ian Randal Strock, first published by SFScope.com
Níže uvedené informace a tabulky berte pouze jako zajímavost. Rozbor Hugem doposud oceněných autorů jsem si dovolil převzít odtud. Jako doplnění bych vám doporučil podívat se na skvělý článek Martina Šusta Nominace na cenu Hugo 2009. Seznam Velmistrů žánru SF naleznete zde.
Po letošním udílení cen Hugo se výše uvedená tabulka změní, přesto letos nejvíce z nominovaných nevyhrálo Huga za profesionální literární díla: Paolo Bacigalupi, Cory Doctorow, Charles Coleman Finlay, James Alan Gardner, Kij Johnson, John Kessel, Mary Robinette Kowal, dvojice Benjamin Rosenbaum & Cory Doctorow, ani John Scalzi.
Šest z letošních nominovaných získalo po jednom: Elizabeth Bear, Nancy Kress, Ian McDonald, Robert Reed, Neal Stephenson a Charles Stross.
Ted Chiang vlastní dva a Neil Gaiman tři.
Mike Resnick (tento rok nominovaný ve dvou kategoriích) a Michael Swanwick získali každý svého Huga pětkrát - zatím. Mike Resnick by se letos mohl zařadit mezi další autory, kteří získali dvě ocenění v jednom roce. Jsou jimi: George R. R. Martin (1980), Gordon R. Dickson (1981) a Connie Willis (1993).
Sedmnáct let uplynulo od doby, kdy Nancy Kress vyhrála svého Huga, ale další dva spisovatelé měli zatím dlouhou osmnáctiletou přestávku mezi svými vítězstvími: Arthur C. Clarke (který vyhrál v letech 1956, 1974 a 1980) a Robert Silverberg (1969, 1987 a 1990).
Nejstarším poprvé Hugem oceněným vítězem se stal Jack Williamson, který obdržel Huga v roce 2001 ve svých 93 letech (ale už v šestašedesáti získal v roce 1976 ocenění Grand Master - Velmistr žánru).
Druhá tabulka ukazuje, kteří autoři získali ocenění Velmistr žánru SF, a zda-li jsou ještě mezi živými.
(Zdroj: SFScope.com)