Neděle 19. ledna 2025, svátek má Doubravka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

LIDÉ: Atlantis a André Laurie

Ivo Fencl
  0:05
diskuse (0)

André Laurie AtlantisTOPlistZemřel právě před sto lety

1.

Dlouhá je řada Vernových epigonů. Snad každá evropská země měla nějakého Verna. Itálie Luigi Mottu, Německo Roberta Krafta a my měli nejen Karla Hlouchu, ale hlavně J. M. Trosku a dva Františky: Flose a Běhounka, a koneckonců později hlavně Ludvíka Součka.

To vše byli "čeští Vernové" a taky ve Francii měl a má Verne X napodobitelů a následovníků, které už radši nebudu ani vyjmenovávat, protože bych na některé docela jistě zapomněl (ale mám rád třeba De La Hira). Tím nejbližším Vernovým epigonem i spolupracovníkem však bezpochyby navždycky zůstane André Laurie (1844-1909), vlastním jménem Paschal Grousset, o kterém, mimochodem, psal už půl roku před oním stým výročím jeho úmrtí i Neviditelný pes.

André Laurie, tento socialista, jemuž se i dík jeho smýšlení dostalo příležitosti k částečnému comebacku v komunistickém Československu ("A mnoho jiného nebylo, tak i jeho jsme četli," jak my kdysi kdosi naivní vysvětlil...), byl mimo jiné i předsedou komise pro zahraniční věci za Pařížské komuny (1870) a strávil pak kvůli asi dva roky na galejích až v Nové Kaledonii + dalších devět let ve vyhnanství, aby se ale roku 1881 vrátil a stal ještě před svou padesátkou dokonce poslancem.

Tento aktivní, činorodý muž a politik ale navíc průběžně tvořil i dobrodružné romány, což není u politiků zase tak časté, ba je to skoro nevídané (i proto už třeba JUDr. Milan Kindl, autor šesti románů, do politiky stěží vstoupí), a skutečně se, myslím, dá říct, že se na tomhle poli polobraku dostal až do stavu těsné symbiózy s Vernem. Nicméně...

Laurie-literát nebyl ani zdaleka tak dobrý jako Verne.

Posuďte ostatně sami. Jules Verne vydal "majstrštyk" Děti kapitána Granta (1868) - a Laurie debutoval rok nato (bylo mu ovšem teprve pětadvacet let) dnes už úplně zapomenutou prózou Nesmiřitelný sen.

A dál? Další dva Groussetovy romány vůbec nevyšly, nýbrž byly autorem (v zoufalství?) prodány nakladateli Hetzelovi a ten je prostě vypočítavě dodal Vernovi jako materiál pro Ocelové město (1879) a Hvězdu jihu (1884).

Roku 1884 zatím Laurie vydává jen podprůměrný románek Robinsonův dědic a následuje Trosečník z Cynthie (1885), kterého s Vernem spolupodepsali. Roku 1887 pak Julius přichází s románem Sever proti Jihu, zatímco Laurie vydává Sevilského bakaláře. Rok poté vyšly Dva roky prázdnin a Laurie paralelně vydal Kapitána Trafalgara i Magnetovou horu (1888) alias Dobytí Měsíce. Další rok, pravda, Vernovi vyšly jen méně významné knihy Zmatek nad zmatek a Bezejmennou rodinu, zatímco Laurie zaperlil titulem Z New Yorku do Brestu za sedm hodin (1889), o kterém u nás ovšem nic nevíme. Roku 1890 pak vychází Oceánem na kře ledové a Laurie souběžně zazáří s Mágovým tajemstvím, ale i románem Jachta (ten vydal pod pseudonymem Daryl). Roku 1894 vydal Verne Dobrodružnou závěť a Laurie další poměrně populární věc Dalajlámův rubín. 1897 vychází Ledová sfinga, ale i Laurieho Atlantis. Z roku 1903 jsou Cestovní stipendia, ale taky Laurieho Strýček z Chicaga. Roku 1905 pak vychází Zatopená Sahara i Maják na konci světa a rovněž taky Laurieho Vládce hlubin a z roku 1907 jsou Trampoty páně Thompsonovy i Laurieho Němý Spiridion. Vraťme se však dneska ke zmíněné už science fiction Atlantis, a tedy románu, v němž se Laurie jako další z bezpočtu autorů rozhodl věnovat i jedné z nejznámějších záhad vůbec.

Uspěl?

Je to jistě i věc názoru, ale chci rovnou konstatovat, že to dílko na škále knížek o potopeném kontinentu silně, silně bledne - a třeba pozdější francouzský spisovatel Pierre Benoit (1886-1962) zahájil roku 1919 řadu svých padesáti dobrodružných románů stejnojmennou knížkou Atlantis (česky 1921), a i ta je víc hodna zapamatování.

Laurieho Atlantis má nicméně také svébytné kouzlo a řekl bych, že absurdně domácké, a u nás přejmenoval tu knihu svého času Václav Netušil – asi pro větší efekt - na TAJEMNOU Atlantis (1971). Celkem vzato nevěřím, že TO dnes ještě někdo bude číst, ba zdá se mi to absolutně vyloučené, nicméně právě proto bych tady o knize rád ztratil aspoň pár vět. Na rozloučenou.

2.

Přesně podle očekávání se románek odehrává v Atlantiku a ve Francii, nicméně i v Portugalsku. Hlavním hrdinou je námořní poručík René Caoudal. Jednoho krásného dne je ten štramák smeten z paluby křižníku Herkules, přičemž je těžce raněn i lodník Yvon Kermadek. Křižník se vrací oslaben o dva muže, k šoku všech ale Caoudal leží už v přístavní nemocnici poté, co ho zachránila jiná loď! Uzdravuje se - a příteli Štěpánu Patricovi se postupně svěřuje s čímsi, co připomíná asi nejspíš mrákotný sen blouznivce. Ano, jde o romantické dobrodružství z hlubin, kam mladíka fakticky stáhlo palubní dělo.

Jak to, že přežil? Neutopil se prý z toho důvodu, že se u dna ocitl a probral v jakémsi podmořském skleníku, kde se nad ním skláněli dívka a stařec.Strávil pak s nimi krátký čas, ale uspali ho a šupem vrátili našemu světa, když mu dívka předtím tajně věnovala podivný prsten. Stalo se to ale vůbec? Poručík Caoudal na setkání s kráskou každopádně permanentně myslí a chorobně rád by se vrátil pod Atlantik, pročež se dokonce začne učit řecky.

Nejen to. Za pomoci bohatého knížete Christiana Monte-Crista (takže tu máme i další literární aluzi) zbuduje na jeho lodi potápěcí kouli. A půjdu a půjdu!

Maminka se o Reného, pravda, bojí, a ani sestřenka se s ním neloučí ráda, vždyť si ho chce vzít, ale mladistvý poručík je paličatý jako mezek a taky notně uhranutý. Touží až fanaticky po tajemné dívce z podmoří, která se jmenuje Atlantis, v kouli se ponoří a skleník opravdu - a jako zázrakem - najde. Ještě jednou se ale vrací až do Paříže a nechá teprve stavět ponorku, kterou nazve Titanic. S Kermadekem se pak vydají znovu na moře a dlouho se nevracejí, takže matka, sestřenka Helena i přítel Patrice se už posléze vzdají vší naděje.

Ale vynoří se Kermadek a zve všechny do Atlantidy! Hlavně pak Patrice, který je lékař. Měl by prý urychleně zachránit život rozstonavšího se starce Chariklea, kterého zatím René ošetřuje za asistence jeho dcery. Nu, a dcera mu líčí historii Atlantidy. Jaká podle Laurieho byla?

3.

Ostrov se "před dávnými věky" začal zvolna potápět, ale někteří obyvatelé ho zapškle odmítali opustit a radši zůstali pod umělým krytem! Napadlo by něco takového i vás? Ale je pravda, že pod mořem prý "dosáhli klidu" a jakési naprosté idyly, které teď díky nim a dívce docílil i zmámený poručík, což je ještě umocněno, když za ním Kermadek dopraví zbytek jeho blízkých. Snad... by tady i román-a idyla mohly skončit, ale to bychom podcenili Monte-Crista, o jehož záludnosti už nás kniha zpravila dřív. Ten žárlivec totiž vsedne do ponorky a zablokuje vstupní zdymadlo "skleníku", takže se obyvatelé Atlantidy stanou vězni a kníže žádá starce o ruku jeho dcery, ač už byla tato výslovně přislíbena poručíkovi.

Hezké starosti, což? A není náhodou důležitější dostat se z Atlantidy?

Charikles chvála bohu ještě před smrtí zpraví dceru a poručíka o tajném tunelu končícím na blízkém ostrově a hrdinové projdou právě v čas: Atlantida je za jejich zády zaplavena.

Škoda jí, pravda, na druhé straně však vězte, že poručík a jeho žena Atlantis si obratem vybudují aspoň podmořský dům. A doktor Patrice? Ano, žení se s přítelovu sestřenkou. Tento vrcholně naivní román stojí dnes celkem vzato za přečtení už spíše jen jako kuriozita a verneovkám, natož pak regulérním sci-fi nesahá ani po kotníky. Zůstává navíc otázkou, zda je skutečnou Atlantis opravdu nutno hledat v Atlantiku. A není. Zmíněný už Pierre Benoita, ale i někteří další ji přece situují na Saharu (a mluvívá se o tzv. Tritónově jezeře) a jindy ležela až v Nigérii. Ale také v Asii – v Azovském moři – anebo. Dále měla být v Syderském zálivu či na ostrově Džeber anebo také na Kanárských ostrovech či prostě u Herkulových sloupů anebo v Maroku, ale také až ve Skandinávii, na Špicberkách, na Sibiři, v Nové Zemi a dokonce v Maďarsku. A konečně, a nejen podle ztraceného plukovníka Fawcetta, samozřejmě i v pralesích Jižní Ameriky...

Co dodat? Laurie určitě nezůstal tím, kdo by svou knížkou Atlantidě jako legendě přespříspříliš pomohl, ale minimálně ve Francii samozřejmě jeho podání úplně pohřbeno není a nebude.

Jaroslav Zamazal
18. 1. 2025

K vyztužení propagandistické fronty se musí použít slaměného panáka.

Jan Kovanic
18. 1. 2025

Místopředseda ANO se záměrně setkal s asi dvacítkou voličů Pětikoalice.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Hyena Neff
18. 1. 2025

Jak komu a jak kde. Dělám všechno proto, aby mi neklouzaly na ledu.

Lika
18. 1. 2025

Co čtete?

Lika
16. 1. 2025

Jen tak pro pobavení

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Aston Ondřej Neff
16. 1. 2025

Ukování kladiva na kolaboranty je o další krok k realizaci.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Lidovky.cz, ČTK
19. 1. 2025

Nedělní extraligový program odstartovali hokejisté Litvínova, kteří ve 38. kole zdolali Kometu 3:2...

Jiří Just
19. 1. 2025

„Situace je složitá. Pět hodin denně, od 12. do 17. hodiny, nejde elektřina. Lidé se nemohou ohřát...

ČTK, ert Oldřich Mánert
19. 1. 2025

Donald Trump se už v pondělí stane 47. prezidentem Spojených států. Prestižní funkce mu přinese,...

19. 1. 2025

Ve věku 76 let zemřela významná osobnost českého práva. „Nepřišla jsem na Ústavní soud proto, abych...

ČTK, Lidovky.cz
19. 1. 2025

Čeští házenkáři na mistrovství světa prošli ze základní skupiny. Svěřencům španělského trenéra...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz