24.10.2020 | Svátek má Nina


KOMIKS: Premiér komiksovým hrdinou

11.6.2008 0:05

Marvel ComicsTOPlistSamozřejmě, že ne ten český! To britský ministerský předseda Gordon Brown se stal vděčným objektem autorů klasického superhrdinského thrilleru ve světě vydavatelství Marvel Captain Britain and MI: 13 #1. Jakkoliv Brownova popularita u jeho voličů vůčihledě klesá, jeho americký komiksový obraz se svou osvícenou vládou brilantně řídí armádu, prokazuje své přirozené vůdcovské schopnosti a neohroženě pomáhá spasit svět před hnusnými zelenými mimozemšťany. Na české politické poměry jistě neopakovatelně zábavný komiks napsal Paul Cornell a nakreslil Leonard Kirk. Výtvarníky dvou variant obálek jsou Brandon Peterson a Bryan Hitch.

Posledně jsem slíbil, že se dnes budu věnovat spíše zahraničnímu komiksovému dění, pojďme se tedy mrknout do sousedního Německa. Na Mezinárodním komiksovém salonu v Erlangenu udělovali ceny nesoucí jména pravděpodobně nejslavnějších německých komiksových hrdinů historie Maxe a Moritze z pera Wilhelma Busche (1832-1908), které díky několikerým knižním vydáním známe i u nás. Populárním a hojně vydávaným autorem je u nás i držitel nejprestižnější ceny za celoživotní dílo – scénárista Alan Moore. Česky si od něj můžete přečíst třeba Bažináče, SMAX, Watchmen – Strážci, několik alb Ligy výjimečných nebo Top 10 a především mysteriózní horor Z pekla. Po přečtení tohoto přepečlivě scénáristicky i kresebně vyvedeného šestisetstránkového díla už nikdy neřeknete, že je komiks povrchní četba pro děti. Další ocenění získal za nejlepší zahraniční komiks roku fenomenální David B. (Padoucnice), kterého jsme měli možnost vidět na pražském KomiksFEST!u 2007, titulem nejlepší domácí (rozuměj německý) komiks roku se může pyšnit letitý a stále brilantní Flaschko Nicolase Mahlera. Udělovaly se pochopitelně i další ceny, tentokrát však již jen u nás neznámým autorům.

Grand PrixJeště kousek dál na západ, v nizozemském Haarlemu, pořádali tento víkend festival Stripdagen a udělovali tam neméně prestižní ceny. Tu nejvyšší – Grand Prix – získal Američan Chris Ware za svůj seriál Acme Novelty Library. U nás se stal Ware kultovním díky originálnímu grafickému románu Jimmy Corrigan: Nejchytřejší kluk na světě, který vznikal původně právě v rámci oceněného seriálu. Chris Ware (celým jménem Franklin Christenson Ware, nar. 1967) se hlavní cenou v Haarlemu zařadil po bok Manu Larceneta, Lewise Trondheima a Joea Sacca, vítězů nizozemské Grand Prix z let 2006, 2004 a 2002.

Americká charitativní organizace Friends of Lulu založená v roce 1994 na podporu žen v komiksovém průmyslu (ano, v Americe můžeme směle mluvit o komiksovém průmyslu) taky uděluje své komiksové ceny v mnoha kategoriích. Pojmenování Lulu pochází od postavičky z komiksu Marjorie Henderson Buell z roku 1935 o holčičce, která se snaží proniknout mezi chlapce do jejich klubovny, kam je dívkám vstup zakázán. Hlavní cenu letos podle očekávání získala Marjanne Satrapi (Persepolis), přičemž nominována byla i Rutu Modan, jejíž grafický román Hluboké rány už si můžeme taky přečíst i v češtině.

V Česku známý a snad i populární Dilbert ze stejnojmenného komiksového stripu Scotta Adamse se po téměř dvaceti letech úspěšného působení asi ve dvou tisícovkách novinových titulů po celém světě dočkal své animované podoby. Společnost RingTales se dohodla s United Media na produkci pěti animovaných vtipů týdně. První animace jsou už teď k vidění na Dilbert.com a pochopitelně i na YouTube nebo podcastech iTunes. Mimochodem – Scottu Adamsovi bylo v neděli jedenapadesát.

Nakladatelství Crew muselo dotisknout druhý díl kromobyčejně populární městské fantasy ságy Sandman: Domeček pro panenky. Neil Gaiman tu ve spolupráci s různými kreslíři vypravuje několik ponurých příběhů o vládci snů, bozích, lidech, nočních můrách a Sandmanově půvabné sestře Smrti, kterou známe i z jejího samostatného alba Smrt: Vysoká cena za život.

W.I.T.C.H. Expedice Smaragdový ptákEgmont se kromě Asterixe, Luckyho Luka, Indiána Umpa-Py, W.I.T.C.H. a dalších dětských titulů nově pustil i do manhwy – jihokorejské verze populární mangy. Kill me, Kiss me (K2) autorky Lee Young Yuu z roku 2004 je příběh postavený na záměně identit. Hlavní hrdinka si kvůli své platonické lásce vymění totožnost se svým bratrancem a nový život na chlapecké škole jí přinese pochopitelně spoustu nečekaných situací, problémů a dobrodružství. Druhý díl chystá vydavatel už na červenec.

Pokud vás komiks aspoň trochu zajímá, připojuji ještě pozvánku na středeční multimediální večírek do Českého centra v Praze (Rytířská 31). V rámci cyklu Literatura z periferie se budou situací v současném českém komiksu zabývat autorka ceněného grafického románu Anna chce skočit či populární čtyřlístkovské dvojky Anča a Pepík Lucie Lomová, výtvarník alba Nitro těžkne glycerinem a především autor své vlastní komiksové série Voleman Jiří Grus, tvůrci Monstrkabaretu Freda Brunolda Vojtěch Mašek a Džian Baban a novinář Jaroslav Balvín ml. Začátek je v 19 hodin.

Ve spolupráci s Vhrstim.Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...