26.10.2020 | Svátek má Erik


KOMIKS: Panenské blány íránských žen, Freud a Otesánek

7.10.2008 0:05

Zlaté české pohádky LomováTOPlistVe spolupráci s Vhrstiho blogem.

To všechno už dneska najdete v komiksových knihách.

Některé íránské ženy si před svatbou nechávají znovu zašít panenskou blánu, aby jejich nastávající neměl pocit, že ho někdo ošidil a že si snad koupil podřadnější zboží. Právě na tuto v muslimském světě stále aktuální praktiku odkazuje název nového komiksu patrně nejvlivnější komiksové autorky současného světa Marjane Satrapi Šitíčko. Český vydavatel opatřil dílko ještě podtitulem Důvěrné rozhovory íránských žen. Jde skutečně o komiksový záznam klábosení devíti žen z nejbližšího okolí íránské autorky včetně její matky a babičky, které probírají intimní, rodinné i společenské záležitosti s naprostou upřímností ale i s vtipem a nadhledem.

Naučný komiks Freud – Dobrodružství psychoanalýzy určitě neuhrane komiksáře svojí formální genialitou či originálním pojetím. Robert Ariel a Michel Siméon totiž své společné dílo poprvé publikovali už v sedmdesátých letech a ani tehdy neměli jistě v plánu oslnit veřejnost senzačním komiksem, ale srozumitelně přiblížit veřejnosti život a dílo nejslavnějšího příborského rodáka. Obrazová a textová část nejsou jednolitým celkem, spíše se vzájemně doplňují a obohacují a vedou čtenáře celým životem věhlasného psychoanalytika. Ariel píše věcně a přitom někdy skoro až poeticky, Siméon kreslí realisticky, přitom se ve snových pasážích nebojí symbolismu a surrealismu.

Respektovaná autorka dětských i dospěláckých komiksů Lucie Lomová si vybrala pět klasických pohádek z pera Karla Jaromíra Erbena a převedla je do komiksové formy. Knížka Zlaté české pohádky představuje českou pohádkovou tradici oděnou do typicky něžného, poetického stylu Lomové i v anglické, německé, francouzské, španělské, italské, ruské, japonské a čínské jazykové mutaci.

Hana a Hana WowPoslední komiksovou novinkou na českých pultech, na níž tu chci upozornit, je čtvrtý sborník známých stripů Hana a Hana od Milošů Čermáka a Gašparce. Po knihách s názvy Ty jo, Ty vogo a Ty kráso tentokrát autoři opatřili svoje dílko titulem Wow! A to nikoliv náhodou. Obě pubescentky totiž vůbec poprvé ventilují své filozofické perly nejen česky ale i anglicky.

Finanční krize ve Spojených státech zasahuje maličko i do komiksu. Tak třeba akcie Marvel Entertainment klesly o 4 %, což je pro jejich majitele podnikající v komiksovém průmyslu docela dobrá zpráva. Akcie filmových Walt Disney Company a Time Warner Inc. totiž spadly o více než dvojnásobek.

Jinak je v komiksovém světě jako obvykle hezky rušno. V Portlandu se svými komiksy prezentovali chorvatští a srbští autoři Igor Hofbauer, Dunja Janković, Aleksandar Opačić a Radovan Popović. Velká komiksová výstava je k vidění i v minnesotském Muzeu amerického umění pod názvem Horký inkoust. Kongresové centrum v Columbusu v americkém Ohiu hostilo už 28. ročník komiksového festivalu MID-OHIO-CON. V anglickém Birminghamu zase měli mezinárodní přehlídku komiksových knih, údajně největší v Británii. Anglický kreslíř Steve Dillon vyrazil na turné po amerických komiksových speciálkách. Pat Shewchuk a Marek Čolek na knižní party v Torrontu poprvé prezentovali svoji komiksovou knihu s českým názvem Pohádky.

Padesátiny minulý týden oslavili Tim Vigil a Dave Dorman. Vigil je populárním kreslířem hororových komiksů. Ten nejznámnější – Faust – se dočkal adaptace ve filmu Faust: Láska zatracených. Následující knížka Faust: Kniha M byla nominována na Cenu Brama Stockera. Michiganský rodák Dave Dorman se proslavil jako ilustrátor sci-fi a fantasy, obálkami pro komiksový magazín Heavy Metal a pracemi na komiksových příbězích Batmana, Spider-Mana, Supermana, Indiany Jonese nebo King Konga.Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...