24.10.2020 | Svátek má Nina


KOMIKS: Michael Jackson miluje komiksy

15.10.2008 0:05

KomiksFest! RevueTOPlistVe spolupráci s Vhrstiho blogem.

Na veřejnosti zřídka vídaný Michael Jackson už to doma nemohl vydržet a vzal minulý týden své tři děti do komiksového obchodu Golden Apple v Los Angeles. Michaelovi potomci na rozdíl od svého otce mezi regály odložili své halloweenské masky, pročež místní bulvár vykutal z celé záležitosti společenskou událost…

ČTK a s ní i MF Dnes či Hospodářské noviny udělaly pro změnu už teď událost z Festivalu spisovatelů, který proběhne až příští rok v červnu. Pořadatelům totiž potvrdil účast jeden z nejopěvovanějších autorů komiksové historie Robert Crumb. Že už za několik týdnů dorazí na pražský KomiksFEST! jiná esa žánru jako Lewis Trondheim, Bryan Talbot, Ulf K. nebo Nicholas Mahler, však ještě nezaznamenali.

Oba američtí prezidentští kandidáti se začátkem října dočkali svých vlastních 28-stránkových komiksových životopisů. Vydavatel IDW Publishing připravil pro čtenáře i elektronickou verzi do mobilních telefonů. Obamův životopis, který zachycuje dětství na Havaji a raketovou kariéru illinoiského senátora až po vítězství v demokratických primárkách, napsal Jeff Mariotte a nakreslil Ted Morgan. Na McCainovu kariéru a především jeho pozoruhodné příhody z vietnamské války si posvítil scénárista Andy Helfer, který už má za sebou grafický román o Ronaldu Reaganovi, a kreslíř Stephen Thompson. Autorem obou obálek je pětatřicetiletý J. Scott Campbell. Svého komiksu by se zásluhou nakladatelství Bluewater Productions v lednu příštího roku měla dočkat i Hillary Clintonová.

Legendární Art Spiegelman, který dostal za dvoudílný komiks Maus v roce 1992 Pulitzerovu cenu, se vydal na dvouměsíční turné po Spojených státech. Podobné turné absolvuje v zámoří nesmírně populární Lynda Barry. Německá města zase tento týden objíždí již zmiňovaný Francouz Lewis Trondheim, který svou misi zakončí v neděli na veletrhu ve Frankfurtu. Ve Washingtonu se minulý víkend konal další významný festival nezávislého komiksu a kresleného humoru SPX 2008 (Small Press Expo). V sobotu tam byly již podvanácté uděleny ceny pro nejpozoruhodnější komiksy uplynulého roku Ignatz Award. V Chicagu se naopak na konec října chystá první ročník Windy City Comiconu.

Že nemusí být komiksový festival záležitostí pouze velkých metropolí, hodlají dokázat v jihomoravských Boskovicích. Od čtvrtka 23. do neděle 26. října se tam můžete přijet podívat na několik komiksových filmů a přednášek, ve foyer místního kina bude k vidění výstava Současný český komiks.

Současný český komiks zaznamenal ostatně výrazný úspěch na mezinárodním festivalu v polské Lodži. Originální opus Sbohem, má lásko! (Z Bogiem, ma miłości!) scénáristy Tomáše Prokůpka, na němž se výtvarně vyřádil Karel Jerie, získal první cenu v kategorii profesionálů. Komiks je to tak čerstvý, že ještě autoři nestihli připravit jeho českou verzi. Na otištění v některém ze zdejších časopisů si tak počkáme nejspíš až do příštího roku.

V Obecním domě probíhá až do 11. listopadu výstava znovuobjevené ilustrátorské legendy dobrodružných příběhů Bohumila Konečného zvaného Bimba (1918-1990). K objevu došlo v archivu gymnázia na plzeňském Mikulášském náměstí, kde Bimba studoval. Následovala velká výstava v Západočeském muzeu v loňském roce, monografie Zapomenutý malíř Bohumil Konečný a dokumentární film Bimba – příběh zapomenutého malíře. Nyní jsou tedy jeho ilustrace k Foglarovým či Batličkovým knížkám, skicy, karikatury, reklamní tvorba pro obuvnický koncern Baťa, poválečné budovatelské i komerční plakáty ale i jeho vysoce ceněné komiksy Amazona a Octobriana k vidění i v Praze.

Zářným příkladem nenuceného spojení kresleného humoru a komiksu je Američan Russell Myers, který právě oslavil sedmdesáté narozeniny. Živil se zpočátku jako výtvarník humorných přáníček a ve volném čase si kreslil komiksy. Spisovatel Elliott Caplin mu vnuknul nápad na komiksový seriál Broom Hilda, kterého se Myers ujal, Caplin jej jako jeho manažer protlačil do Chicago Tribune a v roce 1975 ocenila Broom Hildu National Cartoonist Society titulem Nejlepší komiksový strip roku.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...