4.12.2021 | Svátek má Barbora


KOMIKS: Mark Millar a John Romita, Jr., Kick-Ass - Nářez

1.6.2010 0:05

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

Kick-Ass Nářez Crew Millar RomitaTOPlistI k nám konečně přichází největší hrdina současnosti. Ne, tentokrát výjimečně nemluvím o Supermanovi ani Batmanovi. Ti oba přece patří k minulosti. Prosím, přivítejte všichni hrdinu jménem Kick-Ass…

Dave Lizewski je obyčejný mladý muž s radostmi i starostmi běžného života, které zná jistě nejeden z nás. Není žádný třídní borec, ale na druhé straně není ani žádné ořezávátko. Tajně miluje svoji kamarádku, představuje si sex s profesorkou biologie a noci tráví surfováním po erotických stránkách společně se svými nutnými kamarády v podobě papírových ubrousků. Jak říkám – obyčejný život obyčejného puberťáka, který nejeden z nás jistě prožil.

Jenže Dave má jednu obrovskou vášeň, a to konkrétně ke komiksům, a tak ho napadne stát se taky superhrdinou. Sežene si oblek z neoprenu, dva obušky a vydá se do ulic a… dostane pořádnou nakládačku. Následuje dlouhý pobyt v nemocnici a rekonvalescence, po níž se rozhodne zkusit to ještě jednou. Netrvá dlouho a Kick-Ass (nebo chcete-li v českém překladu Nářez) se stává hrdinou první kategorie s obrovskou fanouškovskou základnou na Myspace.

Zhruba tak by se dal shrnout děj tohoto grafického románu. Jak se ale postupně prodíráte příběhem, vynořují se další postavy jako Rudomlh a hlavně Zabíjačka s Taťuldou, kteří tu hrají společně s Kick-Assem hlavní roli. Millar postupně odkrývá všechny motivy a odhaluje charaktery a minulost hrdinů, díky čemuž nebude nouze o nejedno překvapení.

Kick-Ass je po všech stránkách přelomový komiks, který s přehledem posílá k šípku své zbývající kolegy. Nenajdeme tu žádné mutanty, kteří vystřelují pavoučí sítě, miliardáře se super hračkami ani návštěvníky z jiných planet, kteří tu naši přijali za svůj domov a snaží se jí chránit pomocí všech svých schopností. Ne. Najdeme tu jen obyčejné lidi, kteří mají k dispozici zbraně. Hodně zbraní. A popřípadě výcvik, díky němuž je neskolí ani rána z automatické pistole (tedy nejenom kvůli výcviku). Záporákem v takovém komiksu pak nemůže být nikdo jiný než pravý a nefalšovaný mafián, kterému všichni superborci pijí krev, takže se jich musí v zájmu vlastního zdraví a majetku zbavit co možná nejrychleji.

O scénář se postaral Mark Millar, což je poznat už po první bublině. Kdo jiný kromě Quentina Tarantina by si dovolil do jedné z hlavních rolí obsadit desetiletou holku, která se katanou ohání lépe než Toshiro Mifune a z pistolí střílí s kadencí Chow-Yun Fatta z filmu Killer? Kromě skvělých postav na vás čeká kopa hlášek a pohled do života normálního kluka, určujícího si svůj vlastní osud, který se řídí mottem: "Nulové schopnosti sebou přinášejí nulovou zodpovědnost." Díky tomu všemu Kick-Ass zastiňuje bez debat všechna předchozí scénáristova díla.

Na síle pak Kick-Ass získává díky kresbě malířského mága Johna Romity. Někde jsem slyšel, že Romita nesměl svým dětem ukázat, na čem pracuje a musím říct, že dost dobře chápu proč. V grafickém románu se totiž nešetří krví a akční scény tu jsou zobrazovány bez jakýchkoliv příkras a odlehčení. Postavy jsou navíc vytvořeny tak, že se vám při čtení bude zdát, že každou chvíli musí zákonitě vystoupit ze stránek a promluvit na vás.

Kick-Ass je ve výsledku díky všem výše zmíněným superlativům komiks nové generace, který si zaslouží status kultu a zařazení vedle takových žánrových pecek jako Návrat Temného rytíře nebo Watchmen. Až se bude za několik let mluvit o nejlepších scénáristech, jací kdy žili, tak najdeme jistě jméno Marka Millara na předních příčkách tohoto seznamu.

Kick-Ass: Nářez /Kick-Ass 1/ (film podle komiksu, informace o komiksu)
Millar, Mark - Romita, jr., John

Nakladatel: Crew
Překladatel: Darek Šmíd
Obálka: John Romita, jr.
Redakce: Jiří Pavlovský, Filip Gotfrid
Rok vydání: 2010
Počet stran: 196
Rozměr: 170 x 260
Provedení: paperback
Cena: 429 Kč

Martin Stručovský


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...