22.10.2020 | Svátek má Sabina


KOMIKS: Komiksová zpráva o 11. září

11.9.2008 0:05

Zpráva o 11. září Jacobson ColónTOPlistK sedmému výročí teroristického útoku na Spojené státy u nás vychází komiksová Zpráva o 11. září. Nic pro milovníky spikleneckých teorií. Scénárista Sid Jacobson a kreslíř Ernie Colón se úzkostlivě drží závěrů vládní vyšetřovací komise. O to je však 134-stránkový plnobarevný komiks zajímavější. Nezabývá se pouze událostí samotnou, ale velmi otevřeně i jejími příčinami, širšími souvislostmi a konkrétními návrhy opatření, jak pro příště podobným tragédiím předcházet.

Další pozoruhodnou a pro zájemce o seznámení se současnou komiksovou tvorbou přínosnější publikací je KomiksFEST! revue. Letošní druhé číslo předznamenávající stejnojmenný pražský festival nabídne ukázku z chystaného alba Šitíčko světové komiksové superhvězdy Marjane Satrapi, kultovního švédského komiksáře Maxe Andersona, stále známějšího a respektovanějšího norského tvůrce “němých” komiksů Jasona, nezávislého amerického autora Joe Lamberta či poetického německého kreslíře Ulfa K., který je i autorem obálky. Z českých tvůrců se v revue prezentují Jaromír 99 s komiksovou adaptací Erbenovy Svatební košile, Hza Bažant s ukázkou z Čapkova Krakatitu, Petr Korunka s příběhem od Edgara Dutky či Jaromír Plachý s dalším ze svých autorských opusů. Prostor v téměř stostránkovém sešitu zbyl i na publicistiku či vyhodnocení soutěže o nejlepší komiks nakreslený v zápisníku Moleskine.

Anna chce skočit LomováV Polsku zase vychází album Lucie Lomové Anna chce skočit. Díky vydavatelství Zin Zin Press a nadace Central Europe Comics Art se skvělý komiks české autorky dostává po Francii a Česku i k našim severním sousedům. Knížka bude slavnostně pokřtěna na komiksovém festivalu v Lodži. Jen připomínám, že letos už v Polsku jeden český komiks vyšel – Alois Nebel Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99.

Další pro našince rozhodně pozoruhodný vydavatelský počin je na spadnutí v Kanadě. Montrealské komiksové nakladatelství Drawn & Quarterly totiž ohlásilo vydání stoosmadvacetistránkového alba s názvem Pohádky, tedy s českým názvem a dokonce s čárkovaným Á. Za projektem stojí Marek Čolek a Pat Shewchuk. Zatímco u nás zatím zcela neznámý Čolek v Kanadě vyrůstal na knihách české ilustrátorské školy, Shewchuk je potomkem ukrajinských přistěhovalců. Čekat tedy nejspíš můžeme klasické slovanské lidové pohádky v moderním komiksovém hávu. Knížka bude plnobarevná a vyjde ve formátu 150 x 190 mm.

Komiksová historie moderního světa Larry GonickU nás pak dále vychází první díl Komiksové historie moderního světa s podtitulem Od Kolumba až po americkou revoluci. Jde o pokračování úspěšného projektu Larryho Gonicka Komiksová historie světa. Děti se mimo jiné dozví o dějinách Mexika před Kolumbem i budování portugalského impéria v Asii. V Evropě komiks sleduje protestantskou reformaci, rozkvět Holandska a Anglie a zrození moderní politické filozofie a vědy. Závěrečná část je věnována Severní Americe – soupeření Velké Británie a Francie vrcholící revolucí a vznikem ústavy. Více než 250 stran černobílého komiksu vychází v pevné vazbě.

Třetím sešitem s podtitulem Tajné poslání pokračuje české vydávání veselé dětské série Indián Umpa-Pa slavné “asterixovské” dvojice Goscinny-Uderzo. Umpa-Pu tentokrát zastihneme ve Francii, v zemi jeho přítele Huberta z Listového Těsta, i doma v Americe, kde se musí potýkat se Zkaženým Žlučníkem, náčelníkem kmene Monoklů.

Sin City Město hříchu 2 Frank MillerZa připomenutí stojí i nové vydání druhé knihy akční detektivky Sin City – Město hříchu: Ženská, pro kterou bych vraždil. A můžete si vybrat. Souběžně s vydáním v brožované vazbě zašil tentokrát vydavatel oblíbené dílo Franka Millera i do pevných desek.

Pro nadšence připojuji pozvánku na 5. ročník bratislavského Comics SALÓNu, který proběhne od pátku 12. do neděle 14. září opět spolu s IstroCONem. Vloni akci navštívilo úctyhodných šest tisíc fanoušků, kteří se i letos jistě těší na komiks, mangu i anime, turnaje v počítačových hrách, workshopy, přednášky a besedy o japonské kultuře, ale i na sci-fi, fantasy a hororovou literaturu. Mezi výstavami bude k vidění i československá nová vlna – Generace Nula, kterou poté čeká komiksový festival v Lodži a příští rok i Paříž a Stockholm.

Připomeňme si ještě na závěr významné životní jubileum Matta Wiegla (*1978, Pittsburgh). Mladý Američan, který jistý čas pobýval i v sousedním Německu, toho už ve své nedlouhé kariéře stihl překvapivě mnoho. K tomu nejzajímavějšímu patří půvabná komiksová adaptace Romea a Julie.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...