1.12.2023 | Svátek má Iva


KOMIKS: Alan Moore a Dave Gibbons, Watchmen - Strážci

14.4.2010 0:05

Watchmen Strážci Moore GibbonsTOPlistMalá otázka na začátek – víte, který komiksový genius se může chlubit pořádně velkým a hustým plnovousem? Plnovousem, v němž najdete všechno od Jacka Rozparovače, přes teroristu v masce proslulého Guye Fawkese po tři proslulé krásky zabalené v průsvitně erotickém županu. Ano, hádáte správně: Jeho jméno je Moore. Alan Moore.

Strážci nestartují ničím jiným než vraždou. Zločinem, při němž je ze světa sprovozen Edward Blake alias Komediant – jeden ze slavných superhrdinů. Jak čtenář postupně poznává jeho ostatní kolegy, dochází k názoru, že tenhle hrdina nebyl žádným prototypem dokonalého skauta, ale spíš představitel rodu parchant obecný. Prostě ho asi litovat nebudete.

Samotný komiks začíná jako klasická detektivka. Pátrání vede jeden ze superhrdinů – Rorschach, který mi díky své podobě, metodám vyšetřování a použité ich formě při vyprávění, nejvíc připomněl detektivy ze starých filmů noir a hard boiled school detektivek, které psával Raymond Chandler.

Je to právě Rorschach, kdo nás provází příběhem od jeho začátku a jehož prostřednictvím poznáváme další postavy tohoto grafického románu, které v něm hrají stejně důležitou roli: ztělesnění boha v podobě modrého doktora Manhattana, jehož síla se vyrovná atomové bombě; přitažlivou slečnu Juspeczykovou alias Hedvábný přízrak, vyrovnávající se slávou své matky, která byla kdysi také superhrdinkou; obtloustlého Dana Dreiberga alias Sůvu, který tráví čas tím, že vzpomíná na staré časy a touží po Hedvábném přízraku; a Adriana Veida alias Ozymnadiase, který je nejchytřejším člověkem na světě a je milionářem s bezedným kontem.

Zbíhají se vám sliny? Těšíte se na to, jak se tahle parta sebere a půjde nakopat jistou partii těla Komediantovu vrahovi a všem ostatním zločincům? Ale no tak brzděte. Ano, všichni hrdinové tu bojují. Nikoliv však se zločinem, ale se svými vlastními problémy a vztahy, které mezi nimi vládnou. Všichni jsou totiž donuceni žít z nařízení vlády v exilu, už nikdy na sebe nevzít svůj kostým a vykonat jeden hrdinský skutek.

Nic ale netrvá věčně. Příběh Strážců je totiž zasazen do alternativních 80. let, do doby kdy proti sobě stojí dvě supervelmoci: USA a Rusko, které si to spolu chtějí za každou cenu rozdat a ukázat, kdo má lepší kalibr. Tíživá atmosféra blížící se války vás prostě dostane do kolen tak, jako by se vám na klín posadila sto kilová ruská milenka. Vypadá to, že od katastrofy svět dělí jen naši maskovaní hrdinové, kteří se rozhodnou porušit nařízení a naposledy vytáhnout do boje. To, co je ale čeká na konci, si asi nikdy nepředstavovali ani v těch nejdivočejších snech.

A to je v kostce celý příběh, který je rozdělen na dvanáct částí po dvaceti sedmi stránkách z nichž má každá devět políček. Moore s Gibbonsem na vyprávění nahlíží z pohledu všech hrdinů, což jim umožňuje takové věci, jako sledovat víc dějů najednou a nebo nahlížet na jednu událost více očima a vědět tak, jaký měla pro tu a tu postavu význam.

Kromě samotného příběhu na vás ale v knize čeká celá řada bonusů. Budete si moci přečíst výňatky z knihy Pod kápí – což není nic menšího než autobiografie jednoho z hrdinů, jehož civilní jméno je Hollise Mason. Studii s názvem - Dr. Manhattan: Superschopnosti a supervelmoci od profesora Moltona Glasse. A nebo Příběhy Černé lodě – dobrodružná vyprávěnka, popisující osudy trosečníka a přeživšího útoku pirátů v jedné osobě, který se vydává zpět domů. A to není všechno, čím kniha disponuje. Ale kdybych vám měl vykládat, co všechno obsahuje, mohli bychom tu být ještě zítra. Takže pokud chcete odhalit i další materiály, kterými disponuje tahle legenda, rozhodně si komiks přečtěte. Třeba pak odhalíte i její největší tajemství: „Proč jsou Strážci považování za přelomový komiks?“

Watchmen - Strážci (úvaha: Proč být normální?, komiks: Kdo střeží ty, co střeží nás?)
/Watchmen/
Moore, Alan - Gibbons, Dave

Nakladatel: BB art, Crew
Překladatel: Viktor Janiš
Obálka: Dave Gibbons
Redakce: Jan Vaněk jr., Naďa Svobodová, Hana Musilová
Rok vydání: 2009
Počet stran: 416
Rozměr: 175 x 265
Provedení: hardback
Stav: nové vydání
Cena: 990 Kč

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...