24.10.2021 | Svátek má Nina


INTERVIEW: Rozhovor s Haninou Veselou o Pěně dějin

11.11.2009 0:05

Hanina Veselá 1TOPlistPěna dějin je v pořadí třetí sborník povídek, editorovaný dvojicí dam – Scarlett "Darth Zirou" Rauschgoldovou a Haninou Veselou. Předcházely mu hororové Černé sny a hard sci-fi Technokouzla. K příležitosti křtu nám po Darth Ziře poskytla rozhovor i Hanina Veselá, aby poskytla úplný pohled na to, jak antologie vznikala...

Můžeš našim čtenářům odpověď, kdy vlastně začala Vaše spolupráce na editování sbírek a jak Vás to napadlo?

Stalo se to přibližně v únoru 2007, kdy vrcholila ,,slavná diskuse“ na jistém serveru o jisté povídkové knize jisté slečny Edity Dufkové. (Mimochodem výborná knížka, doporučuji.) V této diskusi se řešilo leccos, a jen málo to mělo nakonec společného s knihou samotnou, ale mimo jiné si zde leckdo posteskl nad skutečností, že začínající a čeští autoři, kteří si zatím nestihli udělat jméno, nejsou příliš vydáváni. Konkrétně se jednalo o vítězné povídky několika tehdy ještě ne tak profláknutých soutěží. Nám s Darth Zirou přišlo rozumné, zkusit s tím něco udělat a záhy jsme myšlenku uvedly ve skutek.

Pěna dějin aneb příběhy, které se nestaly Zira ZemanMůžeš nám odpověď, kterak jste si spolupráci rozdělily, protože předpokládám, že jednání s nakladatelstvím zajišťovala nejspíš jen jedna z vás.

Nemáme to nijak pevně dohodnuté. Na knize děláme společně. Obě čteme všechny texty, Darth Zira dělá navíc gramatické korektury, na které já nemám buňky:) Spolupráci s výtvarníky zařizuje většinou ta z nás, která, je ,,objeví“, to samé platí o nakladatelství.

Jaké kritérium pro zařazení povídky do sborníku bylo rozhodující? Ptám se, neboť jsem v Pěně dějin očekával pouze "časovky", ale záběr sbírky obsahuje i nejrůznější snové variace, alternativní historii a zábavné hříčky z blízké budoucnosti.

Jednoznačně kvalita.Ne, vážně:samozřejmě bylo třeba vymezit nějaké časové rozpětí. Vybraly jsme období od konce 19. století, aby byl dán prostor také fantasy. Většina povídek je z alternativního 20. století a některé zasahují až do 21. století, takže se uplatnila i čistá scifi. Žánr nebyl přesně stanoven, autorům byla v tomto směru ponechána volná ruka.

Křest knihy Pěna dějin 9 JWP vraždí HerceVydávání antologií může být finančně nebezpečné bez větší marketingové podpory, podílíte se na vydávání samotné nebo máte bohatého mecenáše?

Většinou se musíme obejít bez mecenášské podpory. Sborníky vydáváme tak, aby se zaplatily a výsledný stav byl nula nebo lehký plus. Bohužel si ale nemůžeme dovolit autorům ani výtvarníkům poskytnout honorář, který by si jistě zasloužili, ale to není u sborníků soutěžních prací zase až tak neobvyklé.

Určitě jste se při výběru povídek dostaly do stavu, kdy se objevily práce, co se líbily jen jedné z vás. Došlo v tomto směru k nějakým sporům?

Máme poměrně odlišný vkus, což se také odráží v pestrosti sborníků. Já si potrpím na ponuré dlouhé povídky, zatímco Darth Zira má v oblibě kratší pointovky. Při každém výběru se objeví povídky, které jsou nějak sporné a z nich se pak pečlivě vybírají ty, které se nakonec použijí. Pokud máme úplně odlišný názor, tak to většinou dáváme číst ještě dalším lidem. Boj byl jen s jednou nejmenovanou povídkou z Pěny, kterou autor nejenže přepisoval, ale následkem toho se nepoužila jiná povídka, která měla podobný motiv, a tak by to nepůsobilo dobře. Zatím jsme se tedy vždy shodly.

Křest knihy Pěna dějin 4Žádaly jste autory o editaci a úpravu povídek před vydáním nebo jste se raději neodvážily autory obtěžovat?

Pokud se nám něco v povídce nezdálo, vždy jsme požádaly autora o úpravy a nestalo se nám, že by někdo odmítl. To se týkalo zejména povídek, které neprošly sítem nějaké soutěže a autoři je psali přímo pro Pěnu dějin.

Jak jste postupovaly při zařazení svých vlastních povídek do antologie? Tuším, že tvoje se objevily v počtu dvou a Ziře dokonce tři.

Ziřiny povídky ladily tématicky a navíc dvě z nich vyhrály - jedna v roce 2005 cenu Fantázie a druhá v roce 2006 Halmochron. Moje povídky jsou nové a delší z nich byla několikrát předělávána, než se dostala do podoby, v jaké si ji čtenáři mohou přečíst v Pěně. Mám tam sice ,,jen“ dvě povídky, ale myslím, že co do počtu stránek předčí většinu autorů.

Křest knihy Pěna dějin 11Křest sbírky probíhal na Festivalu Fantazie speciálu a kmotrem se stal Jiří W. Procházka. Bylo vám jasné už od počátku, že se křtu musí ujmout on nebo probíhal náročný výběr?

V podstatě jsme v tom měli hned jasno. Nějak se stalo, že Pěna dějin hýří střelnými zbraněmi, námětem povídek jsou často války nebo aspoň nějaké velké katastrofy, a když už se tam vyloženě neválčí, tak je aspoň hlavní hrdina voják. Skutečnost, že JWP má k militantní scifi velmi blízko, jistě nemusím zdůrazňovat. Křest se velmi vydařil a my děkujeme Jirkovi Procházkovi za to, jak skvěle se kmotrovství zhostil. Ráda bych vyjádřila dík i hudebnímu doprovodu, a za nás obě i za autory bych chtěla moc poděkovat i ostatním kmotrům našich předchozích sbírek – Jarku Mosteckému, který kmotroval náš první sborník Černé sny a Františce Vrbenské, která byla kmotrou Technokouzel.

Rozhovor s Darth Zirou naleznete zde.Recenzi antologie zde. Fotografie ze křtu zde a z FFS 2009 zde.

(Fotografie ve fotogalerii pořídili a poskytli Jan Kovanic - č. 1-3 - a Jaroslav Houdek - č. 4-13)

Jan Pechanec


Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...