1.12.2020 | Svátek má Iva


INTERVIEW: Dan Simmons 2/2

16.1.2011

TOPlistPřechozí část rozhovoru naleznete zde.

Jaké je vaše nejoblíbenější historické období/událost a proč? Z vašich knih je patrné, že to může být Antika nebo období viktoriánské Anglie, respektive každé období, kdy vznikly skvosty světové literatury. Jaký je váš vztah k Shakespearovi, jehož postavy také ve svém díle využíváte (např. v Ílionu)?

Já zkrátka miluju historii. I když nedělám výzkum pro nějaký román, tak nejvíc čtu historickou literaturu faktu. Je těžké si vybrat nějaké období za oblíbené, protože oblíbenost se dá vykládat různými způsoby. Chtěl bych tam žít? Nebo - čtu nejvíc o té době?

Vždycky se vracím k Peloponéské válce, Alcibiadově zradě, rozhodnutím athénské demokracie, které vedly k jejímu zániku. (Jeden můj přítel je možná nejpřednějším světovým odborníkem na Mélský dialog, jediný ne-platónský dialog, který je typický svou skrytou rovinou, a který se vyučuje na amerických vojenských akademiích. Měli by ho vyučovat všude.) Samozřejmě jsem nikdy nenapsal román zasazený v té době, pouze v období homérských mýtů.

Dokončení megarozhovoru zde.

Tento rozhovor s Danem Simmonsem si budete moci přečíst i v tištěné formě v magazínu Pevnost 2/2011, který vyjde již 26. ledna.

  • Rozhovor zařídil Martin Stručovský. Otázky kladli redaktoři Sardenu (poslední dvě pak položilo nakladatelství Plejáda publishing).
  • Překlad: Zdeněk Košátko a David P. Stefanovič


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...