25.10.2021 | Svátek má Beáta


FILM: X-Men: Poslední vzdor

5.6.2006

 

X-Men 3: Poslední vzdor - plakátPotřetí se vrací na filmová plátna tým mutantů se superschopnostmi. Když si jejich tvůrce Stan Lee usnadnil život s vymýšlením dalších a dalších, zpravidla dosti podivných, způsobů, kterak byl někdo obdařen úžasnými schopnostmi, a označil za původce všeho mutace, netušil, že tím mimoděk stvořil a silné nosné téma - soužití normálních a jiných v jednom světě. Celá filmová trilogie toto téma obsahuje a variuje - od prvotní snahy dostat na svou stranu mocné tohoto světa po dobrém či po zlém, přes společný boj mutantů se zarytým lidským protivníkem až po nynější zápletku s objevem léku na mutace. Na tuto možnost, která by se ovšem mohla snadno změnit ve zbraň, reagují mutanti různě, navíc Xavierův tým je zmítán vnitřními otřesy a je vystaven ranám osudu.

Jak už to u této série bývá zvykem i v comicsové předloze, hlavní tým se mění, nejsympatičtější postavy zůstávají a nováčci se snaží zaujmout nějakou novou schopností. V druhém dílu vedla snaha zachovat původní a představit nové hrdiny k jisté nepřehlednosti a ryze epizodním výstupům, zde je větší prostor poskytnut mazákům a ostatní jsou upozaděni do role efektových statistů (takový Colossus snad ani nepromluví a Shadowcat je na tom jen o jednu scénu lépe). Dalo by se očekávat, že při takovém rozložení sil bude příběh čitelnější a silnější, ale tentokrát vyprávění nefunguje - všechny hlavní postavy říkají své dialogy na dostatečném prostoru, ale někam se vytratila předchozí uvěřitelnost. Emocím nevěříme, proslovy šustí papírem, dokonce i Magneto teď působí prvoplánově padoušsky, jeho logické argumenty zazní jen tak z povinnosti, bez přesvědčivosti.

X-Men 3: Poslední vzdor (1)Akční scény zůstávají na solidní úrovni a obsahují i několik originálních nápadů a filmu jako celku nechybí solidní řemeslo, ale výměna na postu režiséra je znát. Nejedná se o úplný propadák a divák se nenudí, ale zůstává jen solidní průměr. Před závěrečnými titulky je divák ujištěn, že soužití lidí a mutantů neskončilo, a tak v případě komerčního úspěchu nelze vyloučit příchod nějaké nové generace mutantů. A po závěrečných titulcích jsou trpěliví diváci ještě odměněni scénou, která objasní další osud jednoho z mutantů.

X-Men: Poslední vzdor
(Orig.: X-Men: The Last Stand, USA 2006
režie: Brett Ratner, hrají: Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ian McKellen)

X-Men 3: Poslední vzdor (2)

Marvin


TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...