Neviditelný pes

FILM+ÚVAHA: Příběh Karkulky, kuřete a žraloka

18.4.2006

KarcoolkaPoslední dobou se mi nepoštěstilo narazit na vysloveně legrační animák pro celou rodinu, což v této kategorii filmů považuji za trestuhodné. Copak se stalo? Kdepak jsou Šreci? Nezbývá mi, než se těšit na Dobu ledouvou - Oblevu? Co mě vede ke spílání nad animovanými rodinnými filmy? V krátkém časovém sledu jsem totiž shlédl Strašpytlíka, Karcoolku a Příběh žraloka. Mnozí z vás mi zajisté mohou vyčíst Wallace s Gromitem, Mrtvou nevěstu, ale vzhledem k odlišné formě nejsou tyto filmy vysloveně zaměřeny na děti, takže si je dovolím vypustit. Samozřejmě tak hrozně na tom filmový průmysl není, stačí si vzpomenout na Úžasňákovi a Madagaskar, z ještě starších např. Hledá se Nemo.

StrašpytlíkVraťme se však k věci. Největší chybu vidím v infantilních námětech a neobyčejně odbytých scénářích. Chicken Little alias Strašpytlík byl sám o sobě parodií na Školu superhrdinů (v závěru na Válku světů) o utlačovaném kuřeti, od kterého rodič očekává pokračování kariéry v otcových šlépějích. Jednoduchý příběh přeplněný množstvím vaty je zábavný zejména ze začátku, kdy očekáváme, copak se smolařovi Strašpytlíkovi přihodí, pak už následuje zbytečně protahovaný přímočarý děj. A to nejhorší jsme nuceni vnímat již od začátku...

Hoodwinked alias "parodie" na klasickou pohádku, o babičku milujícím děvčátku, měla slibný scénář, poměrně neotřelý, ale na druhou stranu strašně průhledný a nepřekvapivý. Podle rozočtu a rychlosti výroby byla ušita horkou jehlou, což se odrazilo na ztrátě zakladních premis překvapení, vtipu a zábavy (všechny parodické scény usurpují na úspěšnějších snímcích) - osobně jsem se bavil snad pouze ve scéně s prchajícími želvami. A to nejhorší nás pronásleduje celým filmem...

Příběh žralokaPříběh žraloka se vyrojil, pokud si dobře pamatuji, po úspěchu filmu Finding Nemo. Veskrze se této rodinné komedii nedá vytknout téměř nic. Klasické pozice dobra a zla jsou narušeny v podobě žraloka vegetariána, vtip a nápady jsou ve vodním světě jednoho korálového útesu (města) rozhodně originální, oproti Nemovi nabourávají a odlehčují skutečné představy o vztazích panujících v moři. Přímočarý, očima nejmenších snadno pochopitelný děj tvůrci zbytečně a násilně neprodlužovali, proto jste na konci spíše zaskočeni, že už je po všem. Pravda je, že jsem se absolutně neztotožnil s rybou Oskarem namluvenou Willem Smithem, na druhou stranu to jeho prořízlému mluvidlu rozhodně sedělo. Úchvatně působil Don Lino v podání Roberta de Nira. Za průměrný rozpočet se dostalo ještě na hvězdy formátu Renée Zellweger, Jacka Blacka, Angeliny Jolie a Martina Scorseseho. Z uvedené trojice mi vysloveně spravil chuť, uvidím, co přinese pokračování Doby ledové a Madagaskaru (The Wild).

Nedokončil jsem ale úvahu o největším problému Strašpytlíka a Karcoolky - o animacích. Jestliže tohle někdo nabídne dětěm, pak bych ho šel na místě udat na sociálku. Více profesionality a zároveň dětské nevinnosti čiší z Teletubbies. Zvláště zarážející je fakt, že Chicken Little stál desetkrát tolik než srovnávaný oponent. V případě nedomrlého kuřete zaujme v hlasech snad jen jméno Patrika Stewarta, v roli drzé a zlomyslné holky v červeném (věděli jste, že červená je pro důležitá jednání nepřijatelná agresivní barva?) zazněla Anne Hathaway (Deník princezny 1 a 2), potažmo v hlase retardovaného dřevorubce poznáme Jamese Belushiho.

V závěru si můžeme zaoperovat s čísly, která uvádějí oblíbennost a úspěšnost filmů a přestože některé si rozhodně nezaslouží vykazovat zisk, pak alespoň dokazují, že vhodné reklamní masírování se vyplatí.
Chicken Little stál 150 miliónů dolarů (tržby přes 300), proboha za co? U Příběhu žraloka bych 75 melounů (tržby 363) ještě akceptoval, protože grafika je na velmi slušné úrovni. A Karcoolka (ačkoli na ni není cool téměř nic) stála pouhých 15 miliónů (tržby 61), čímž pro změnu můžeme omlouvat žalostný vizuální dojem.

Jan Pechanec


zpět na článek