10.7.2020 | Svátek má Libuše, Amálie






FILM: Terminator Salvation

9.6.2009 0:05

Terminator Salvation poster 1TOPlistTrilogie Terminátor bezesporu doposud patřila k nejlepším filmovým cyklům a hrdě ji zařazujeme po bok dalších podobně úspěšných a nezapomenutelných snímků jako Indiana Jones, Jurský park, Hvězdné války, Návrat do budoucnosti. Když říkám patřila, tak jenom proto, že jsme se po šesti letech dočkali dalšího filmu, který už nás nestraší marnými pokusy o zabránění Soudnému dnu, ale můžeme být při tom, když se pod vedením Johna Connora formovalo Hnutí odporu vůči strojům.

On se vrátil. Chtělo by se nám křičet, jenže lepší bude, když si přiznáme, že se spíše John Connor dostal do stavu, kdy dohnal svoji budoucnost. Ta je ovšem poněkud jiná, než jak mu ji popisovala matka. Connor je pouze provinčním velitelem Hnutí odporu a podléhá velení, jehož hlavní stan se skrývá v jaderné ponorce. Vraťme se však na začátek čtvrtého filmu. V roce 2003 je Marcus Wright (Sam Worthington) odsouzen k trestu smrti a pracovnice CyberDynu se ho snaží přesvědčit, že by měl darovat své tělo na výzkumné účely. Po polibku chutnajícím jako smrt patřičné dokumenty podepíše. Střih. Rok 2018. Postkatastrofické scenérie okolí Los Angeles a rychlá akce komanda rebelů za účelem získání informací z počítačů SkyNetu. Akci velí John Connor (Christian Bale) a ta končí Pyrrhovým vítězstvím, které přežije pouze John. Hnutí totiž zjistilo, že roboti jsou ovládaní kratkovlným vysíláním a lidé mají poprvé možnost kovová monstra vypnout.

Terminator Salvation 5 John ConnorJohn Connor se stává jednou z hlavních postav a pozornost je upřena na značně dezorientovanou chodící mrtvolu Marcuse, který se setkává s Kylem Reesem (jak všichni víme, jedná se o taťku Johna Connora, ač je v roce 2018 mladší než on). Společně se pak ještě s dítětem jménem Star (Jadagrace) vydávají najít ikonu rebelů, která v nočních vysíláních na dobrou noc dává lidem šanci a svá vysílání pravidelně končí větou: "This is John Connor." Jednoduchá zápletka a plán vedení skoncovat se SkyNetem žádného s diváků neukolébá, protože se dá očekávat, že umělá inteligence není hloupá. Rozhodla se totiž rebely infiltrovat a získat biologický materiál pro nový typ androidů s označením T-800. Hraje se o přežití.

Režisér McG (Charlieho andílci a spousta klipů) pracoval s rozpočtem 200 miliónů dolarů a za tuhle tučnou sumičku nám dal spoustu vizuálních efektů a adrenalinové jízdy. Scénáristi John D. Brancato a Michael Ferris (oba Terminátor 3) vytvořili solidní příběh, v němž se dočkáme menších překvapení a celých tun odkazů na původní filmy. Vizuální orgie jsou technicky dokonalé, občas i s příjemnými nápady a jediným okamžikem, kdy divákovi trošičku zaskřípou jsou až v momentě, kdy se na scéně objeví digitální Arnold.

Terminator Salvation 8 StarTerminátor Salvation je důstojným a napínavým postkatastrofickým snímkem, který množstvím narážek a odkazů připomíná Cameronovy filmy, jenže občas máte pocit, že sledujete Transformery (obrovská kovová monstra, rychlé střihy) a sem tam se nevyhnete vzpomínkám na Šíleného Maxe (malý němý capart Star, pouštní scenérie, honičky náklaďáků a hadry ověšené obyvatelstvo). Asi největším zklamáním pro fanoušky bude právě klipovitost celého filmu, kdy se dostatečně neformují charektery ústředních hrdinů a snaha o hororvé vyznění se nedaří nastolit (pomineme-li několik solidních lekaček, kdy popcorn létá po celém kině).

Na jedné straně dostanete všechno, co čekáte: napětí, akci, staré známé, důležité detaily (pamatujete si na zjizvenou tvář Connora z úvodní bitvy v roce 2034 v T2? ani na tu tvůrci nezapomněli), otevřený konec, Arnolda. Na druhé straně se můžete po odchodu z kina cítit prázdní nebo naopak přehuštění akcí, která vás přiková do sedaček, ale rychle vyprchá. Možná za ztrátu atmosféry může i to, že už se nemodlíme za hrdiny, aby zamezili Soudnému dni. Katastrofa se odehrála, kouzlo bylo prolomeno. A On se vrátil.

Hodnocení: 70 %.

Terminator Salvation
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
USA / Německo / Velká Británie, 2009, 115 min
Režie: McG
Hrají: Christian Bale, Anton Yelchin, Moon Bloodgood, Sam Worthington, Common, Bryce Dallas Howard, Helena Bonham Carter, Roland Kickinger, Jane Alexander, Michael Ironside, Stan Winston, Terry Crews, Jadagrace , Ivan G'Vera, Emerson Brooks

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!













Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...