Neviditelný pes

FILM: Temný rytíř - The Dark Knight

8.9.2008 0:05

Temný rytíř - plakátTOPlistGotham City je město, v němž obyčejní lidé, od nejobyčejnějších popelářů po samotného starostu Gothamu, jsou především kulisami, mezi nimiž probíhá souboj Batmana a Jokera. A je to souboj krutý, drsný a plný temných tónů. Souboj mnohem krutější, než je škleb Jokerův. Souboj mnohem temnější, než je Batmanův dres.

Bruce Wayne (Christian Bale) s kamennou tváří přihlíží, jak jeho dlouholetá přítelkyně (a nositelka tajemství Batmanovy tváře) Rachel (Maggie Gyllenhaalová) se zamiluje do státního návladního Harveye Denta (Aaron Eckhart). Harvey, snažící se prosadit v Gothamu právo a spravedlnost, získá jeho sympatie, a ve své civilní podobě mu Bruce vyhlásí otevřenou pomoc. Jenže Joker (Heath Ledger) tohle vybočení směrem k zákonu a pořádku hodlá napravit. Souboj může začít - a také začne. A o tom je vlastně celý film.

Režisér Christopher Nolan si pro práci na námětu přizval Davida S. Goyera a pro scénář svého bratra Jonathana, čímž z Temného rytíře udělal svůj autorský (a také trochu rodinný) film. Jeho pojetí konfliktu mezi Batmanem a Jokerem staví na kontrastu mezi osobnostmi obou hlavních hrdinů. Batman zaskakuje tam, kde právo a zákon nemohou nebo nedokáží zakročit, a násilí používá jen v míře, kterou považuje za nezbytnou pro splnění svého úkolu. Jokera vynikajícím způsobem ve filmu charakterizoval Bruceho sluha Alfred (Michael Caine) - to, co Joker dělá, dělá proto, že ho to baví, jiné motivy v jeho konání nemá smysl hledat.

Temný rytíř - Jocker

Joker postupně graduje svůj tlak na gothamské, jeho akce rozkrývají skutečnou povahu lidí. Chce odhalit Batmanovu pravou tvář - a proto likviduje nevinné oběti. Gothamští přistupují na Jokerovu hru, pro ně je za mrtvé odpovědný nikoliv vrah, ale oběť, nikoliv Joker, ale Batman. Protože i oni touží poznat, kdo ve skutečnosti vlastně je ten Batman. Mají z něho strach - v každém člověku je kousek temné stránky, a tak se i oni cítí být potenciálními oběťmi jeho aktivit při odhalování zločinu. Je pro ně jednodušší připojit se k Jokerovým požadavkům, než žít s obavou, že jednou by Batman mohl stát proti nim.

Temný rytíř - Rachel Dawesová, Harvey DentChristopher Nolan rozehrál širokoúhlou šarádu o právu, spravedlnosti a morálce. Za velkolepými akčními scénami, plnými dramatického napětí a emocí, cítíme morální vykřičník. Ten je zesílen ještě příběhem Harveye Denta a způsobem, kterým se tento člověk proměnil díky Jokerovi. Vrcholnou scénou, kde se drama, akce a etické poselství filmu dokonale prolínají, jsou závěrečné pasáže na evakuačních parnících. Christopher Nolan je dokázal vygradovat způsobem, který mu dává právo očekávat nominaci a pravděpodobně i samotného zlatouška.

Ačkoliv všichni herci v hlavních rolích odvedli kvalitní práci, zcela výjimečným je Heath Ledger jako Joker. Není to Jack Nicholson, nečekejte od něj opakování něčeho, co znáte. Přistoupil na Nolanovo pojetí postavy, vžil se do něj a jeho výkon na plátně zaslouží obdiv. Leckterý ze záběrů s ním je nezapomenutelný, asi nejvíc mi v paměti zůstane ten, kde v převlečení za zdravotní sestru odchází z vybuchující nemocnice. Heath Ledger zemřel krátce po dokončení tohoto filmu na předávkování uspávacími prášky, a tak se tato role stala jeho životní tečkou...

Temný rytíř - BatmanTemný rytíř je propracovanou studií lidských povah, dokonale vzdálenou schematizmu a klišé, tak častých v běžné hollywoodské produkci. Paradoxně tomu pomohlo téměř schematické pojetí postavy Jokera. Ten tu však působí jako katalyzátor, nezbytný iniciační moment. Jen díky němu mohl režisér a scénárista v jedné osobě tak silně vyhranit etické konflikty, do nichž vehnal jednotlivé postavy gothamských.

Film si získal zaslouženou diváckou pozornost. Za sedm týdnů od svého uvedení utržil v USA přes pět set miliónů dolarů - a mimo USA téměř čtyři sta dvacet dalších. Na Titanic asi nedosáhne, ale už teď je sedmičkou v dlouhodobých celosvětových žebříčcích, a má výraznou šanci se dostat s tržbami k miliardě - a tedy i na čtvrté místo, za Titanic, Návrat krále a dvojku Pirátů z Karibiku. A, možná, i o kousek výše. Navíc na rozdíl od některých kasaštyků  je i vysoce hodnocen kritikou, TomatoMeter mu dává jedno z nejvyšších ohodnocení - čtyřiadevadesát procent je rating, který překonává jen málokterá konkurence. Je to, jednoduše řečeno, must to see film. A nemusíte kvůli tomu být komiksovým fanouškem.

Hodnocení: 90%.

The Dark Knight (předchozí recenze M. Kochlici)
USA, 2008
Réžia: Christopher Nolan Hrajú: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts

pagi


zpět na článek