27.1.2020 | Svátek má Ingrid


FILM: Sunshine

30.4.2007

Sunshine poster 3TOPlistTeoreticky by Slunce mělo svítit ještě miliardu let. Ale v přírodě dochází k anomáliím – statisticky je naše Slunce jen jednou z mnoha hvězd. Bohužel je jedinou, která ohřívá naší planetu na přijatelnou teplotu. Takže Slunce začne nešťastnou náhodou vyhasínat mnohem dřív a lidstvo vyšle osmičlennou posádku lodi Icarus 2, jejíž poslání zní hvězdu znovu rozžehnout pomocí bomby o velikosti Manhattanu. Před lety selhala z neznámých příčin pří stejné misi loď Icarus 1.

Nemáme zde do činění s další popcornovou zábavou typu Jádro či Armageddon, film se snaží zobrazit popisované s dnes už spíše výjimečnou mírou realismu. Věcný je i přístup k hrdinům – žádná dlouhá expozice s představením jednotlivých členů, ale vstupujeme přímo doprostřed dění, kdy je třeba učinit rozhodnutí, které se ukáže být osudovým a vyvolá celý řetěz neblahých následků a selhání lidského faktoru.

Sunshine poster 1Je nutno vyzdvihnout vizuální stánku filmu, stejně jako složku zvukovou. Stejně tak dobré a civilní herecké výkony s pestrým mezinárodním obsazením a pragmatický přístup k hrdinství, daný závažností mise. Slunce je zde představeno jako fascinující protihráč, který život nejen dává, ale i nelítostně bere. To vše napomáhá vybudovat poctivou hard vesmírnou SF, kterou se film zdá být, čemuž napomáhají i dobře zakomponované stručné úvahy členů posádky. Navíc se problémy vrší v neutuchajícím tempu, což neumožní divákovi řešit případné logické slabiny scénáře. Bohužel v druhé půli je v ději neoddělitelně zakomponován prvek, který jednak změní žánr spíše k hororu, ale hlavně je ve své podstatě béčkový, takže divákovi, který se nenechá jen unášet audiovizuální stránkou, zdeformuje celý dosavadní pocit z filmu. Tomu do jisté míry napomůže nastupující horečnatý střih a kompozice záběrů, které na jedné straně účelně zvyšují divákův nepříjemný pocit ohrožení, ovšem na druhé straně právě toto může po předchozích málem až kýčovitých velkolepých obrazech podpořit narůstající rozčarování. Žánrové i dějové kolísání narušuje výsledný účinek. Samotné finále není dost vyhraněné, aby dokázalo odstranit pachuť klišé a silné kontaminace žánrové čistoty. Na jedné straně je tedy třeba smeknout nad svědomitým a vynalézavým provedením, na kterém není v nejmenším znát, že rozpočet byl relativně skromnější, na druhou stranu zde zůstávají přinejmenším rozpaky nad scénářem a nevyrovnaností výsledku.

Sunshine (Velká Británie 2007)
Režie: Danny Boyle, scénář: Alex Garland
Hrají: Cillian Murphy, Chris Evans, Michelle Yeoh, Rose Byrne, Cliff Curtis, Troy Garity, Hiroyuki Sanada, Benedict Wong

Marvin


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...