27.11.2021 | Svátek má Xenie


FILM: Solomon Kane

25.6.2010 0:05

Recenze: Solomon Kane - 50%

TOPlistSolomon Kane je hrdina z knih Roberta E. Howarda (m.j. autora Barbara Conana). V šestnáctém století chodí s mečem bahnitou Evropou, hledá spásu, pomstu a Ďábla, aby ho mohl sejmout (nebo něco v tom smyslu).

Z tohoto filmu mám velice, velice rozprouplné pocity...

Je zřejmé, že si producenti ukousli větší sousto, než na jaké měli rozpočet. Triky a masky tudíž nejsou nic moc, statistů je málo, český venkov vypadá málo epicky a Marek Vašut se objeví už v patnácté minutě.

Na druhou stranu z filmu čiší obrovské odhodlání natočit vážně míněnou krvavou historickou fantasy, bez kompromisů a bez pubertálního humoru. S usekávanými končetinami, stříkající krví a ukřižováním. Z tohoto důvodu jsem se dokonce trochu styděl, že jsem se občas smál na místech, na kterých jsem se smát neměl. Prostě mi to nepřišlo hezké k tvůrcům, kteří se tak hrozně snaží a mají evidentně tu předlohu tak hrozně rádi... Opravdu mi trhalo srdce smát se tomu vykulenému evil Vašutovi, pobíhajícím po typickém českém lesíku.

Přitom například střih, ruchy nebo hudba (Klaus Badelt) jsou OPRAVDU DOBRÉ (a do značné míry zachraňují to, na co nebylo dost peněz) a herci jsou ucházející.

Bohužel, na epický 105minutový film měli tvůrci opravdu málo peněz. Kdyby to celé mělo 80 minut a méně by se tam mluvilo, tak by výsledek byl možná méně věrný předloze, ale rozhodně by byl zábavnější v takovém tom příjemném, polobéčkovém smyslu.

Aby to byl epický film v pravém slova smyslu (jako třeba Království nebeské nebo Pán prstenů), byl by opravdu potřeba asi tak pětkrát větší rozpočet. A jiný Vašut.

Převzato z filmového blogu Františka Fuky FFFILM.fuxoft.cz. FFFilm, jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.

František Fuka


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...