16.1.2021 | Svátek má Ctirad


FILM: Shrek: Zvonec a konec (Shrek Forever After)

16.6.2010 0:44

TOPlistTento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.

Recenze: Shrek: Zvonec a konec [Shrek Forever After] - 60%

Čtvrtý (a údajně opravdu, určitě, na sto procent poslední, aspoň pokud nevydělá spoustu prachů) Shrek se odehrává v alternativní historii: Titulní hrdina se ocitne (jako dospělý a pamatující si vše, co se stalo v předchozích dílech) ve světě, ve kterém se nikdy nenarodil! To znamená, že neosvobodil Fionu ze zakletí (a ona ho vůbec nezná), neseznámil se s Oslíkem ani s Kocourem v botách, nemá dům ani děti, atd. atd. atd... Pokud se Shrekovi nepodaří do příštího dne získat polibek z čisté lásky, přestane navždy existovat. Navíc celému království vládne zlý skrček Rampelník s armádou čarodějnic, který po Shrekovi jde.

Hned v prvních sekundách filmu jsem se kysele zatvářil při nesmyslném "za každou cenu vtipném ale spíš nevtipném" popkulturním odkazu na slavné banjo a byl jsem připraven na nejhorší: T.j. na další náhodnou snůšku pubertálních vtípků a popkulturních odkazů. Ze začátku tomu tak skutečně bylo (shrečátka i dračátka jsou opravdu k nepřežití), ale přibližně po dvaceti minutách dojde k výše naznačenému zvratu a příběh se stává značně temnějším. Možná až moc temným (obou smyslech slova), protože jeho většinu jsou všichni nešťastní a odehrává se v noci nebo v podzemí (což nedělá při 3D projekci dobrotu). Jakýchkoliv vtipů je v něm překvapivě málo, což není na závadu v mém případě, ale obávám se, že to bude na závadu v očích dětských diváků.

Dětští diváci budou mít asi taky problém s celou tou alternativní realitou a pravidly, která řídí její existenci a její případné zrušení (a jsou vysvětlována celkem asi čtvrt hodiny): Všechno to je podstatně složitější než třeba alternativní historie ve Star Treku. Například mi nebylo jasné, proč v alternativní verzi království najednou existují zástupy zlobrů, když v "normální historii" byl Shrek jeden z hrstky. Skoro to na mě působilo dojmem, že šlo původně o nějaký zcela nesouvisející originální námět, který byl poněkud násilně a nepříliš elegantně dodatečně napasován na Shreka.

Přes to všechno jsem byl víceméně příjemně překvapen - ale bylo to především proto, že jsem se po opravdu nevydařené trojce bál nejhoršího. Z technického hlediska víceméně není filmu co vytknout a je vidět, že stál majlant. Hlavní problém je v tom, že i když se tvůrci (poněkud zoufale) snažili přijít s něčím novým, všechno zábavné ve Shrekově vesmíru bylo už dávno vytěženo až na dřeň a ještě dál.

P.S: Film je ve 3D (a pořádně širokoúhlý!) a dabovaný.

František Fuka

Převzato z filmového blogu Františka Fuky FFFILM.fuxoft.cz. FFFilm, jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.

František Fuka


Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...