Neviditelný pes

FILM: Seance (film Robina Kašpaříka)

22.8.2010 11:21

Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.TOPlist

Pokud máte dobrý nápad, můžete sehnat pár přátel, nějaké peníze, kameru, vydat se do chaty v lesích a natočit Evil Dead. Pokud máte dobrý nápad, můžete sehnat pár přátel, nějaké peníze, kameru, starou horkovzdušnou troubu a při pobíhání po vaší rodné vsi natočit Bad Taste: Vesmírní kanibalové. Pokud máte dobrý nápad, můžete sehnat pár přátel, nějaké peníze, ruční kamery, oprášit jeden italský subžánr, dva dny skotačit v lese a natočit Blair Witch. A nebo se na nápady vykašlete a prostě něco natočte.

Přesně to udělal mladý režisér Robin Kašpařík – vzal jedno z nejprovařenějších témat v hororovém žánru a natočil dvacetiminutový kraťas Seance. Děj se vejde do jednoho souvětí – mladá dívka s věšteckými schopnostmi je pozvána na zámek zesnulé baronky, aby pro jejího sluhu a na první pohled nesympatického doktora našla barončin poklad, jenomže se do toho zaplete černá magie. Konec. Ale přiznejme si, že v tomhle žánru často o příběh vůbec nejde.

Největší devizou tohohle filmu je totiž jeho atmosféra. Kašpařík jako studovaný režisér a zároveň hororový fanoušek nemá problém pomocí světel a stínů vytvořit správné prostředí, ve kterém se už od počátku kinematografie daří budovat napětí a strach, což je věc, kterou bohužel spousta českých pokusů o horor postrádá. Pomohlo mu i situování děje do období před Křižíkem a Edisonem, takže všude jsou svíčky, lucerny, sem tam krb a kdyby se ještě přidala mlha, Seance by připomínala filmy z nejlepších let britského studia Hammer (možná jste o něm nikdy neslyšeli, ale díky jejich filmům prorazil třeba Christopher Lee). Bohužel se občas scéna ve tmě utopí natolik, že není vidět, co se děje.

Po technické stránce se dá filmu vůbec málo vytknout. Hudba a zvuky neruší a pomáhají budovat atmosféru, kamera je výborná, ze tří lekaček dvě fungují a jedna je navíc nečekaná a originální. Celé to vypadá úměrně k penězům, které byly do natáčení investovány. Z herecké čtveřice jsem měl problém pouze s představitelkou věštkyně Klárou Jandovou, protože jsem jí po většinu stopáže nevěřil ani mrknutí. U postavy, která po celou dobu nezmizí z obrazovky, je to trochu nešťastné.

Vlastně je dobré, když o filmu moc nevíte. Protože když se člověk doslechne, jak je skvělý, že byl vybrán na několik hororových festivalů a dokonce v Americe i jeden vyhrál (Dark Carnival Film Festival), automaticky očekává nějakou pecku… a ono jde jen o lehce nadprůměrný horor, na němž je zajímavý pouze fakt, že byl natočený v naší republice a že ho režisér dokázal protlačit do širší distribuce a na různé akce. Nezbývá než počkat na další film Robina Kašpaříka, tentokrát podle povídky Stephena Kinga Jsem brána, kdy se uvidí, zda se v Čechách narodil nadějný žánrový režisér, nebo šlo v případě Seance pouze o šťastnou trefu. Osobně doufám v to první.

Seance, 2009, 19 min.
Režie: Robin Kašpařík
Hrají: Klára Jandová, Marie Durnová, Pavel Nový, Zdeněk Julina
Levné knihy vydaly tento film na DVD za 39 Kč!

Kordus


zpět na článek