FILM: Scott Pilgrim proti zbytku světa (Scott Pilgrim vs. The World)
Tento text naleznete i na www.sarden.cz, kde můžete bez registrace diskutovat a využívat mnoha dalších výhod.
Recenze: Scott Pilgrim proti zbytku světa [Scott Pilgrim vs. The World] - 80%
22letý Scott Pilgrim (Michael Cera) žije v Torontu u gay kamaráda (Kieran Culkin), hraje v kapele "Sex Bob-omb" a chodí se sedmnáctiletou Číňankou (zatím platonicky, protože je značně nesmělý). Pak se mu jednoho dne zdá o úžasné holce s fialovými vlasy a druhý den ji potká! Po počátečních štrapácích to vypadá, že s ní (jmenuje se Ramona) začne chodit, ale pak se ukáže, že nejdříve musí vybojovat souboje na život a na smrt s jejími sedmi zlými expartnery! A co na to jeho aktuální sedmnáctiletá Číňanka?
Je dobré podívat se na trailer, protože v tomto případě trailer není klasicky prolhaný akční sestřih nejakčnějších kusů filmu. Stejně jako trailer, vypadá celý film od začátku do konce. Vlastně to začne ještě před začátkem filmu, protože úvodní logo Universalu vypadá (a především zní) přibližně takto.
Žádná z postav se ve filmu nepozastaví nad tím, že se v reálném světě dějí věci, které by se hodily do comicsu nebo videohry. Nebo se nad tím naopak pozastaví, když je potřeba na tom založit vtip. Ale absurdní logika působí v rámci filmu zcela logicky: Například když pro vegana přijede veganská policie deset sekund poté, co vypil v kávě špatné mléko, a zbaví ho za trest veganských superschopností.
Z toho všeho by se mohlo zdát, že jde o film zaměřený na dnešní post-post-MTV generaci, ale není to až tak úplně pravda.
Ve Spojených státech tento drahý film slušně propadl, což je - obávám se - způsobeno tím, že i když se odehrává v současnosti, není zaměřen ani tak na dnešní teenagery, kteří fejsbůkují, WoWkují a svlékají se před webkamerami, nýbrž na ty, kteří vyrůstali na Zeldě a Mariovi (když byli ještě osmi- maximálně šestnáctibitoví) a například vědí, co je to "Bob-omb" a přijde jim hodně legrační tento obrázek:
(protože proto)
Celý film je spíš "retro" než "cool". Tomu odpovídá i druh humoru, který je celkem sofistikovaný a sarkastický a přes opulentní vizualitu založený především na dialozích a dobrém herectví (v nejeden okamžik jsem si dokonce vzpomněl na filmy Wese Andersona). A samozřejmě tomu všemu moc nepomůže, pokud dnešní teenager nebude umět dobře anglicky a bude se snažit stíhat bleskově se měnící české titulky...
Britský režisér Edgar Wright (Jednotka příliš rychlého nasazení) znovu dokazuje, že se umí s každičkou sekundou svých filmů neskutečně piplat, aby vytvořil ten úplně nejsprávnější, na desetinu sekundy přesný humorný timing. V tomto případě je to piplačka na desátou, protože ve filmu je jen málo scén, ve kterých není žádný trik.
Nemluvme ale jen o tricích: Herci jsou také výborní a dokáží patřičným pohledem nebo ušklíbnutím správně sdělit to, na co by v horších filmech bylo potřeba několik řádků dialogu. Kupodivu jsem neměl nejmenší problém ani s tím, že Cera hraje víceméně tutéž postavu jako ve všech svých ostatních filmech.
Z příběhového hlediska není Scott Pilgrim opravdu nic moc. Tvůrci ale trochu "zašvindlovali" a oblékli to celé do tak nahuštěného kabátu, že nestihnete přemýšlet nad tím, co všechno tomu chybí. Aspoň ne při prvním zhlédnutí.
P.S: Film je natočen podle comicsu, ale jeho atmosféra je oproti předloze značně jiná.
P.P.S: Souběžně s filmem vychází downloadovatelná videohra, která je také spíš "retro" než "cool".
Převzato z filmového blogu Františka Fuky FFFILM.fuxoft.cz. FFFilm, jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.