28.9.2021 | Den české státnosti


FILM: Rekapitulace Harry Potterů a také Fénixův řád

19.7.2007

Harry Potter a kámen mudrcůTOPlistHarry Potter a Kámen mudrců

První díl natočený podle sedmidílné série spisovatelky J. K. Rowlingové dostal na hraní Chris Columbus, který stojí za takovými filmy jako – Druhá nebo první, Sám doma 1 a 2.

Práva na celou sérii koupila společnost Warner Bros, Rowlingová měla tehdy jen dvě podmínky, a sice to, že natáčení bude kontrolovat a že ve filmech budou hrát pouze britští herci. Warneři souhlasili, takže si spolu okamžitě plácli.

Díky tomu se ve filmech objevil výkvět britské herecké školy, uveďme například Alana Rickmama v roli učitele lektvarů Snapea, dobráckého obra Hagrida si zahrál Robbie Coltrane a Brumbála zase našli v Richardu Harrisovi. A roli úlisného Draca Malfoye získal Tom Felton.

Ze všeho nejdůležitější však bylo obsazení hlavního tria – Harryho Pottera, Hermiony Grangerové a Rona Weasleyho.

Ty si nakonec zahráli Daniel Radcliffe (Harry Potter), Emma Watson (Hermiona Grangerová) a Rupert Grint (Ron Weaslye).

4. 11. 2001 konečně vletěl Harry Potter na stříbrná plátna a pokud se dalo říct, že před filmem byli do Potterova světa pohlceni pouze děti, tak nyní se to dalo říct i o dospělých.

Film s rozpočtem 125 milionů dolarů vydělal za první víkend 90 294 621 dolarů.

A nic nebránilo tomu, aby byl natočen další díl.

Harry Potter a tajemná komnataHarry Potter a Tajemná komnata

Pouhé tři dny po premiéře se vrátil celý štáb do studia, aby započaly práce na druhém díle Potterovské série.

Na režisérskou stoličku se opět posadil Chris Columbus, vrátil se celý herecký ansábl doplněný o Kennetha Branagha, který byl obsazen do role nezapomenutelného Zlatoslava Lockharta, Christian Coulson do role Toma Marvolo Riddlea – mladšího Já lorda Voldemorta. A Jason Isaacs se představil v roli Voldemortova oddaného Smrtijeda – Luciuse Malfoye.

Kritici si u prvního dílu stěžovali na digitální efekty, takže triky nám od tohoto dílu obstarávají filmoví mágové z ILM Magic, těžko říct, jestli se jim u druhého dílu povedlo všechno – věčně se do hlavy mlátící domácí skřítek Dobby se vydařil, ale o obřím baziliškovi připomínajícím spíše přerostlou ještěrku než hada, se to rozhodně říct nedalo.

O hudbu se opět postaral, jako u prvního dílu, John Williams.

Film s rozpočet 100 milionů dolarů vstoupil do kin 3. 11. 2002 a vydělal 88 357 488 dolarů za první víkend promítání.

Ale nic nemůže být ideální. Proto celý svět zdrtilo, když se dozvěděli, že Richard Harris, který hrál profesora Brumbála, dne 25. 10. 2002 zesnul na rakovinu.

Harry Potter a vězeň z AzkabanuHarry Potter a Vězeň z Azkabanu

Třetí díl populární série doprovázelo hned několik zásadních změn.

Chris Columbus uvolnil režisérskou stoličku, na kterou se místo něj posadil mexický režisér Alfonso Cuarón, stojící za snímky Velké naděje a Mexická jízda.

Cuarón přinesl do snímku větší porci temnoty, než tomu bylo u prvních dvou snímků. Důraz byl kladen zejména na práci kamery, emocionální stránku příběhu a vykreslení tajemné atmosféry. První dva snímky se věrně držely knižní předlohy, ale u Vězně dochází k jistým změnám.

Žáci předně nejsou celou dobu navlečeni v hábitech, ale chodí oblečeni v civilu, jako normální puberťáci. Oproti knize také není vysvětleno, jak to, že profesor Lupin umí zacházet s Pobertovým plánkem, nebo jak se podařilo Siriusovi Blackovi utéct z Azkabanu, případně přidání mluvící hlavy do záchraného autobusu (fanoušci vědí, že v knize se nevyskytuje a sama autorka ji pokládá za dobrý nápad).

Pokud jsem Tajemné komnatě vytknul ještěrčího baziliška, pak tady nemohu vytknout naprosto nic. Mozkomoři nahánějící husí kůži a hypogrif Klofan s Harrym na hřbetě, letící s větrem o závod – to vše je učiněná slast pro oko.

S každým novým snímkem přicházejí noví herci a tak se kouzelnické hůlky chopil David Thewlis jako nový učitel Obrany proti černé magii Remus Lupin, pro roli šíleného uprchlého trestance Siriuse Blacka se nechal potetovat Gary Oldman, Timothy Spall se naučil proměňovat v krysu a nazpátek pro roli Petera Pettigrewa a Emma Thompson si zavěštila budoucnost v roli profesorky Trelawneyové. Největší zvědavost však vzbuzovalo obsazení Michaela Gambona namísto zesnulého Richarda Harrise do role profesora Brumbála. Brumbál v jeho podání nemá Harrisovo kouzlo a kdyby vám řekl, že má rád citrónovou zmrzlinu, tak mu to asi neuvěříte.

Třetí díl s náklady 130 milionů vstoupil do kin 31. 4. 2004 a za první víkend vydělal 93 687 367 dolarů.

Cuarón nastavil vysokou laťku a všichni určitě tajně doufáme, aby to byl zrovna on, kdo bude točit sedmý a poslední díl kouzelnické ságy.

Harry Potter a ohnivý pohárHarry Potter a Ohnivý pohár

Po Chrisu Columbusovi a Alfonsu Cuarónovi dostal Harryho Pottera na hraní anglický režisér Mike Newell, jenž stojí za filmy Úsměv Mony Lisy, Čtyři svatby a jeden pohřeb.

Kromě postu režisérského se poprvé střídá i post skladatelský. Místo Johna Williamse bere do ruky taktovku skladatel Patrick Doyle, který Williamsovi rozhodně ostudu neudělal.

Ohnivý pohár začíná pěkně zhusta. Nejdříve o sobě dá vědět lord Voldemort, se kterým se spojí jeden z jeho oddaných Smrtijedů. Pak následuje útok Smrtijedů na kemp plný kouzelníků, ve kterém se nachází i Harry Potter a než se z toho stačíte společně s ním vzpamatovat, už se řítíme vstříc čtvrtému ročníku v Bradavicích.

U tohoto snímku se poprvé uvažovalo o tom, že bude rozdělený na dvě části. Knižní předloha má totiž pěkných 571 stran. Dělení na dva snímky se nakonec zamítlo, takže se začaly škrtat postavy a scény, které se ve filmu neobjeví.

Fanoušek předlohy tak nepřijde o zápas s drakem, který se však oproti knize utrhne ze řetězu, úkol v jezeře, vánoční ples, Harryho okouzlení Cho Changovou, běh kouzelným bludištěm, které je oproti předloze zbaveno všech Hagridových domácích mazlíčků, což vůbec nevadí, protože ona stísněná a hrůzu nahánějící atmosféra labyrintu vydá za tisíce kreatur.

A Voldemort samozřejmě, jemuž dal podobu skvělý Ralph Fiennes. V jeho podání je Pán zla, přesně takový, jak má být – ďábelsky zlotřilý, prohnaný, toužící jenom po jednom: zabít Harryho Pottera. Souboj s drakem je dobrý, ale pro mě osobně byl okamžik, kdy spolu Harry a Voldemort zkříží hůlky, vrcholem tohoto filmu.

Z toho všeho nám zůstal snímek s rozpočetem 150 milionů dolarů a tržbou 101 425 000 mrtvých prezidentů za první promítací víkend, jenž měl premiéru 4. 11. 2005.

Opět se nám představili noví herci – namátkou uveďme nezapomenutelného Brendana Gleesona v roli Pošuka Moodyho, Miranda Richardson strpčovala Harrymu život coby reportérka Rita Holoubková.

A nyní po dvou letech pauzy se Harry Potter vrací, aby zahájil již pátý ročník v Bradavicích. A co, že ho vlastně čeká?

Harry Potter and The Order of the PhoenixHarry Potter a Fénixův řád

Fanoušci knižní série již vědí, ale vy ostatní nezoufejte, mile rád vám něco málo prozradím…

Harry tráví další prázdniny u svých příbuzných. Je však znepokojen, protože lord Voldemort o sobě zatím nedal nikomu vědět a prázdniny probíhají ve stylu nerušené nudy.
Ta je však brzy narušena, když na něj a jeho bratrance zaútočí dva mozkomoři, Harry je nucen použít kouzlo, aby je zahnal. To mu však vynese soudní proces na Ministerstvu kouzel.

To však není jediná věc, co Harryho trápí. Zdají se mu sny o dlouhé temné chodbě a o Cedrikově smrti, kterou si dává za vinu.
Brzy si pro něj přilétají členové Fénixova řádu, jenž má za úkol bojovat s Voldemortem a odváží ho do domu Siriuse Blacka.

Tam se setkává s Weaslovými, Hermionou, Remusem Lupinem. Dozvídá se, že se celý kouzelnický svět rozdělil na dva tábory a že lidé z ministerstva považují Harryho za blázna, který si vše o Voldemortově návratu vymyslel.
Harry netuší, že na konci se dozví krutou pravdu, kterou před ním Brumbál tajil čtrnáct let a ani to, že se opět setká se smrtí…

Mike Newell uvolnil režisérskou stoličku u nás neznámému Davidu Yatesovi, který celý život hákoval pro britskou televizi a tudíž nemá s filmem prakticky žádné zkušenosti, čehož se moc a moc bojíme.
Další změny nastaly na postu skladatele – je známo, že Patrick Doyle započal práci na hudbě k Fénixově řádu, ale byl vyhozen, protože si Yates dotáhl svého dvorního skladatele – Nicholase Hoopera (kterého bych nejraději zabil, protože jeho OST je naprosto, ale naprosto otřesné).

Osvědčeného scénáristu Steva Clovese vystřídal Michael Goldenberg (Kontakt, Petr Pan), takže jsme zvědaví, jak se to podepíše na kvalitě snímku.

Z prvního traileru je jasně vidět, že nás opět čeká výlet do říše kouzel, jehož vyvrcholením bude bitva na ministerstvu kouzel, ve které se utkají členové Fénixova řádu, Brumbálovy armády proti Smrtijedům a poprvé v historii filmů o Harry Potterovi uvidíme Brumbála s tasenou hůlkou, který se postaví Voldemortovi, aby ochránil Harryho.

Vrací se celý herecký ansábl, ke kterému se přidala Helena Bonhan Carterová v roli šílené sestřenice Siriuse Blacka a oddané Voldemortovy Smrtijedky – Bellatrix Lestrangeové, Evanna Lynch v roli Harryho spolužačky Lenky Láskorádové a jako poslední zmiňme Imeldu Staunton, která bude Harrymu ztrpčovat život coby nová učitelka Obrany proti černé magii a hlavně dosazený špicl Ministerstva kouzel - Dolores Umbridgeová.

Dobrou zprávou pro všechny fanoušky určitě bude obsazení Garyho Oldmana, který bude mít ve filmu relativně velký prostor, na rozdíl od Ohnivého poháru, kde se jen mihnul.

Film má rozpočet 150 milionů dolarů a česká premiéra nás čeká již dnes 19. července. Takže pokud patříte k fanouškům této série, stejně jako já, tak je pro vás návštěva kina nutnou povinností, ale pokud nepatříte k fanům a chcete si jen zajít do kina, tak tohle je bezva tip. Vždyť žádný z filmů Potterovské série přece nikdy nezklamal.

Uvidíme, zda dokáže Yates překonat své předchůdce a nebo, zda ho naopak čeká hluboký pád do zapomnění, kde mu bude dělat společnost kabát ušitý z ostudy.

Světová premiéra následujícího Prince dvojí krve je plánována na 21. 11. 2008, natáčet by se mělo začít na přelomu léta a podzimu letošního roku.
Na režisérskou židli opět usedne David Yates. Který se ke svému návratu vyjádřil tak, že miluje ten svět, přičemž pátou se šestou knihou vnímá jako jeden celek.

A nám tedy nezbývá, než čekat další rok na další díl. Čekání nám jistě ukrátí Fénixův řád na DVD, které by mělo přijít do prodeje 28. 11. 2007, případně sedmá a poslední kniha s názvem Harry Potter and the Deathly Hallows.

Martin Stručovský


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...