16.9.2021 | Svátek má Ludmila


FILM: Pro pamětníky - Flash Gordon

1.3.2007

TOPlistFlash Gordon 1Nedávno jsem se procházel mezi regály své oblíbené prodejny, jejíž hlavní účel je efektivně vyprazdňovat mou peněženku při nákupu CD a DVD, a můj zrak padl na známou tvář na přebalu jedné inzerované „novinky“. Vždyť to je sám Max von Sydow aka Ming the Merciless, Vládce vesmíru! To je Flash Gordon! Distribuční firma konečně zalovila v archivu a dodala českým fanouškům filmové scifi klasiky jednu z nejzábavnějších komiksových adaptací počátku osmdesátých let minulého století.

Většina fanoušků scifi a komiksu pravděpodobně zná, alespoň z doslechu, významnou postavu klasické éry komiksu - hrdinu Flashe Gordona (první obrázky stvořil již v roce 1935 Alex Raymond a v různých pokračováních a nových vydáních je kreslený Flash s námi v podstatě až do současnosti). Nedávno bylo možné na našich obrazovkách vidět animovaný film Flash Gordon, v Ikarii vycházel původní komiks a televize v posledních deseti letech minimálně dvakrát vysílala TEN film Flash Gordon z roku 1980 se skvělým soundtrackem od skupiny Queen, který je momentálně k dispozici na DVD.

Flash Gordon 2Zápletka filmu je prostá: existence Země je ohrožena běžnou volnočasovou aktivitou kosmického tyrana Minga (von Sydow), který má k dispozici sen všech začínajících ničitelů planet – mentální sílu svého prstenu a nádavkem pultík s několika knoflíky, obrazovkou a zaměřovačem, který umí přes bezedné vesmírné prostory vyvolat na zaměřené planetě různé zajímavé úkazy jako zemětřesení či déšť žhavých krup. Výsledkem Mingova snažení bude nevyhnutelné zničení jedné „zbytečné“ planety, která je obydlena tvory s přízviskem „Pathetic Earthlings“ – von Sydowova intonace v originále se prostě musí slyšet. Kdo asi žalostné Pozemšťany zachrání?

Známý hráč amerického fotbalu Flash Gordon (Sam J. Jones – tehdy ještě mladý, atletický a štíhlý) se při letecké havárii způsobené spiknutím přírodních živlů náhodou ocitne spolu s reportérkou Dale (Anderson) v laboratoři neortodoxního a zneuznaného vědce Dr. Zarkoffa (Topol), který jako jediný na Zemi tuší, že kataklyzma odehrávající se na planetě je dílem síly přicházející z mimozemského prostoru. Dr. Zarkoff donutí Flashe a Dale, aby mu byli nápomocni v jeho cestě kosmem za hledáním zdroje zkázy.

Po příletu do planetárního systému Mongo, jehož národy sídlící na jednotlivých planetách žijí v područí tyranského, a všemocného, Minga vypukne ohňostroj spektakulárních událostí – ponižování národů, nemilosrdné exekuce, bitvy vedené paprskovými i chladnými zbraněmi, dávné rituály i finální bitva, která smete zlo a nastolí spravedlivou vládu a očekávání blahobytu. To vše se odehrává v nádherně komiksovém prostředí zadní projekce, pyrotechnických efektů, modelů zavěšených v prostoru. Design interiérů a technologie osciluje mezi futuristickým pozlátkem a historizujícím stylem (létající „křižník“ Ajax přináší vzpomínku na starověké římské válečné lodě). Množství různých ras a postav existujících v systému Mongo je přehlídkou honosných i zábavných masek a kostýmů – mezi nimi vede rasa okřídlených Jestřábích mužů a všechny kategorie Mingových pohůnků, zejména pak členové jeho osobní gardy, odkazující na americké fotbalisty, jsou opravdu mimořádně osobití.

Kromě již zmíněných herců potkáme ve filmu mnoho známých tváří, které se později proslavily (nebo je aspoň bylo často vidět) na televizních obrazovkách nebo na filmovém plátně – mezi hlavními postavami je nutné jmenovat prince Vultana - hraje Brian Blessed (např. Já, Claudius; Černá zmije nebo Robin Hood) a prince Barina, pravého dědice trůnu, kterého hraje Timothy Dalton (2x James Bond a mnoho dalších TV i filmových rolí), jako Mingova dcera Aura vystupuje slavná italská kráska Ornella Muti.

Pokud se k Flashi Gordonovi dostane hardcore scifi/fantasy filmový fanoušek, bude samozřejmě spíše zklamán. Vždyť jde o film z roku 1980, to byly již 3 roky od premiéry Hvězdných válek, byl to rok, kdy Impérium vrátilo úder a najednou je tu Flash Gordon s patetickými proslovy a gesty, kouřem z dýmovnic, Jestřábími muži s plastovými křídly a kilogramy různobarevného makeupu...

Ano, jedná se o moment v životě filmového fanouška či odborníka, kdy je třeba si říci, že filmy jsou tu také pro to, aby POBAVILY. V případě Flashe Gordona je to rozhodně pravda a rád pro jeho hodnocení použiji přívlastky, které jsou mnohdy brány jako pejorativní – naivní, roztomilý, barevný, pohádkový a ... a navíc je ve filmu Ming, opravdové ztělesnění politika, pardon - krutovládce.

Flash Gordon 5Pokud v sobě máte alespoň trochu smyslu pro nadhled a netrváte na tom, že vědeckofantastický film musí přinášet nejdokonalejší technologie, dokonalé efekty nebo dokonce nějaká poselství, tak by pro vás Flash Gordon mohl být příhodnou volbou. Váš výběr by mohl podpořit také výborný soundtrack od skupiny Queen, který je vitální a neoddělitelnou součástí filmu.

Moje kontakty s Flashem Gordonem začaly v bývalé Jugoslávii, kde jsem si jako malé dítě vyvzdoroval na rodičích zakoupení několika komiksových sešitů. V jednom z nich se nacházel také černobílý Flash Gordon, který se zejména vyznačoval (jako všechny západní komiksy vydané v srbochorvatšině) dokonalým fonetickým přepisem jmen a názvů z angličtiny – Ňu Jork je moje oblíbené město. Jako začínající fanoušek Queen jsem si poté povinně zakoupil jejich desku – soundtrack Flash Gordon a následně po prvním shlédnutí filmu v televizi jsem komplikovaně, a draze, sehnal originální vydání Gordona na DVD - nyní je zájemcům k dispozici za přijatelnou cenu i ve verzi s českými titulky.

Flash Gordon (Velká Británie)

Režie Mike Hodges, scénář Lorenzo Sempre, jr., hrají Max von Sydov, Ornella Muti, Topol, Timothy Dalton, Brian Blessed, Melody Anderson, Sam J. Jones. Filmová premiéra 1980, v ČR vydáno na DVD 2006.

Dalmatin


TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...