27.11.2021 | Svátek má Xenie


FILM: Podivní (The Crazies)

22.4.2010 9:05

Recenze: Podivní [Crazies] - 60%TOPlist

V malém americkém městečku začnou najednou lidé šílet (pozvolna), zabíjet ostatní lidi a pak dokonce nějak mutovat! A co na to statečný šerif se svou ženou?

Mírným plusem tohoto filmu je, že se odlišuje od průměrného zombie filmu tím, že se velmi brzo do celé věci vloží vláda / armáda / černé helikoptéry a celá záležitost tudíž místo klasického zombie filmu začne připomínat lepší epizodu Akt X nebo horší verzi Monstra či Potomků lidí.

Mírným mínusem tohoto filmu je, že je od začátku až do úplného konce velmi nejasné, co se vlastně s "nakaženými" děje, jak "nemoc" probíhá a co z toho vyplývá - například jestli se nakažení běžně zabíjejí navzájem nebo ne.

Nutno pochválit kameru, která je chvílemi zajímavější, než by se na průměrný horor slušelo. Některé exteriérové záběry mají zajímavé barvičky a noční kombajn je nasvícen a zabírán tak, že vypadá neuvěřitelně strašidelně, aniž by něco strašidelného dělal.

Nutno pochválit scénář, který obsahuje pár originálních inteligentních drobností.

Nutno nepochválit scénář, který se po atmosférickém rozjezdu začne více a více uchylovat k trapným lekačkám ve stylu "teď na něj něco bafne a k tomu bude hlasitý zvukový efekt".

Všechno ostatní osciluje kolem průměru.

Ve výsledku je to horor, který není špatný a obsahuje několik málo svěžích okamžiků/záběrů. Nic víc.

P.S: To, že jde o remake / reimaginaci skoro 40 let starého filmu George A. Romera, je naprosto nedůležitá skutečnost.

Převzato z filmového blogu Františka Fuky FFFILM.fuxoft.cz. FFFilm, jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.

František Fuka


Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...