18.10.2021 | Svátek má Lukáš


FILM: Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže

3.8.2006

Piráti Karibiku 2Po překonání hrůzné kletby Černé perly se po třech letech vrací na plátna kin Johnny Depp v roli charizmatického kapitána Jacka Sparrowa, aby opět uvrhl do transu nespočet filmových diváků. Pomáhat mu v tom bude půvabná slečna Swannová (Keira Knightley) a pohledný námořník Will Turner ("Orlandó Blům").

Přes haldy zbytečného pobíhání po tichomořských lagunách a ostrovech se z děje dá vysledovat následující. Jack Sparrow jaksi pozapomněl na svou dávnou přísahu mořskému vlku (ačkoliv bych spíše měl říci chobotnici) Davy Jonesovi (Bill Nighy), podle které se po třinácti letech brázdění moří má stát Jonesovým otrokem. A Jackův čas nadešel, jediná možnost, jak se splnění závazku vyhnout spočívá v nalezení truhly s Jonesovým životem.

Mezitím si Líza hodlá změnit jméno na Turnerová, ale před obřadem je milenecký páreček zadržen za napomáhání pirátům. Prsty za tím má jistý pan Beckett (Tom Hollander) z Východoindické společnosti, protože se doslechl legendární Truhle mrtvého muže, zajišťující nadvládu nad moři. Will má jedinou možnost, jak uniknout popravě a zachránit Elizabeth - musí Beckettovi donést Sparrowův tajemný kompas.

Do toho vstupuje ještě několik zájmových skupin včetně Norringtona lačnícího po svobodě a kapitána pověstného Bludného Holanďana Jonese chránícího svůj život. Rozbíhá trochu krkolomný a nepřehledný rej komicko-dobrodružného snímku. Mnoho vrstev, zbytečné průtahy, skvělé efekty, třetí díl v nedohlednu. Will potká svého nemrtvého otce, děj posouvá kupředu "vědma" Tia Dalma (Naomie Harris).

Oproti původnímu filmu jsem byl zklamaný, člověk se zmateně dostává do logiky výstavby děje scénáristů, režiséra (Gore Verbinskiho) a producenta Jerryho Bruckheimera. Neuvěřitelných 150 minut tak vygraduje až v poslední třetině plné výtečné akce a soubojů, jenže to by ji jeden nesměl zaspat.

Herecké výkony jsou fajn, proč také ne, Depp si přehrává a ostatní alespoň dobře vypadají nebo mají alespoň grandiózní masky. Tvůrci se snažili vytvořit komerčně úspěšnou zábavu, což se jim podle dosavadních tržeb povedlo. Disney si přišel na své a byl zlomen Spidermanův rekord tzv. "opening weekendu" v podobě 135 miliónů babek.

Rodina z dětmi si možná přijde na své, vždyť laciných vtipů v každé scéně je dost a dost. Náročnější divák si tuhle slátaninu může nechat ujít. Kdyby byl film o hodinu kratší, tak by se vlastně nic nezměnilo.

Přes očekávání bych Piráty označil za osobní zklamání roku. Už se mi dlouho nestalo, že bych u filmu začal klimbat a marně se snažil pochopit jednání veškerých aktérů. A než mě budete kamenovat, zkuste si vzpomenout, o čem film byl, až vyjdete z kina ;-)

Piráti z Karibiku – Truhla mrtvého muže
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Dobrodružný / Rodinný / Komedie / Akční
USA, 2006, 150 min
Režie: Gore Verbinski
Hrají: Johnny Depp, Orlando Bloom, Naomie Harris, Keira Knightley, Stellan Skarsgård, Tom Hollander, Barry McEvoy, Bill Nighy, Jonathan Pryce

Jan Pechanec


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...