Neviditelný pes

FILM: Piráti z Karibiku 3: Na konci světa

28.8.2007

Piráti z Karibiku 3 - Na konci světa 8

Piráti z Karibiku 3 - Na konci světa 9TOPlistNecelý rok jsme museli čekat na to, než do kin vplují již po třetí Piráti z Karibiku a my se společně s nimi svezeme na vlně popcornové zábavy. Jaký je závěr této trilogie?

Příběh začíná popravou během níž jsou oběšeni lidé, které Východoindická společnost usvědčila z pirátství. Piráti začínají zpívat svou známou hymnu a děj se přesouvá do Singapuru, kde sledujeme Barbossu, Elizabeth a členy posádky, kteří jdou navštívit piráta Sao Fenga, aby si od něj zapůjčili kouzelnou mapu, pomocí které by se dostali do říše Davyho Jonese a osvobodili Jacka Sparowa.

Jak se ukáže, Feng zajal Willa, který se rozhodl mapu ukrást. Feng však odmítá mapu zapůjčit, protože Jacka nesnáší. Ale důvod jeho nenávisti není v celém filmu vysvětlen. Ono se dá říct, že postava Sao Fenga nemá ve filmu vlastně žádný význam a kdyby ji tvůrci vypustili, tak by se nic nestalo.

Piráti z Karibiku 3 - Na konci světa 6První větší bitka začíná v okamžiku, kdy dovnitř vtrhnou vojáci Východoindické společnosti. Pirátům se podaří utéct, Will uzavře s Fengem dohodu a ten mu nakonec vydá mapu a půjčí mu svou loď.

Jak bylo vidět na začátku, Pirátům nastaly opravdu krušné časy. Lordu Beckettovi se podařilo získat srdce Davyho Jonese, který pro něj zabíjí piráty.

Právě z toho důvodu chce Barbossa svolat pirátský sněm, jenž by osvobodil z lidského vězení bohyni Kalypso, která kdysi vládla mořím, dokud ji vládci devíti pirátských moří na žádost jistého muže nespoutali do lidské podoby. Právě proto se Barbossa s ostatními vydal pro kapitána (!) Jacka Sparowa, protože Jack je jedním z vládců pirátů a před svou smrtí nestačil předat svůj tolar předat někomu jinému.

A cože nám náš oblíbený kapitán dělá?

Piráti z Karibiku 3 - Na konci světa 4Abychom to uvedli na pravou míru, trochu mu hráblo (pravda, ono mu vždycky trochu hrabalo – to od toho pobytu na slunci) a sám sebe vidí hned několikrát. Navíc se ocitl i s Černou perlou na holé poušti, kde nezafouká ani slabý vánek.

Naštěstí ho však brzy vysvobodí jeho přátelé a krabi Tii Dalmy mu odnesou loď zpět na vodu. A už se pluje zpět přes moře duší do říše živých.

Nejdříve však zažijí nahoře je dole, kdy za doprovodu skladby Up Is Down od Hanse Zimmera převrátí Černou perlu vzhůru nohama, aby uviděli zeleně ozářené slunce, jenž jim ukáže cestu zpět do světa.

Dál už nic neprozradím, snad jen to, že si musíte dávat sakramentský pozor, protože postavy se každou chvíli podráží a vy tak nebudete chvílemi vědět, kdo je přítel a kdo naopak nepřítel. Na konci na vás čeká ohromující bitva ve vodním víru. Mnohé životy skončí, mnohé se naopak propletou. Pokud jste zvědaví, jak to s hrdiny této série dopadne, nemám pro vás lepší radu, než aby jste si zašli do kina.

Piráti z Karibiku 3 - Na konci světa 2Na konci světa je pořád sice dobrý film, ale už tomu chybí atmosféra. Sem tam se sice zasmějete, ale už nebudete řvát smíchy jako v případě Prokletí Černé perly.

Will je ze začátku trochu odstrkovanou postavou (na konci se to však změní), hodně prostoru dostává Elisabet. Jack je pořád Jack, ale Johny Depp tentokrát nesnědl tři talíře vtipné kaše a tudíž nemůžete čekat takové grimasy a repliky jako v předchozích dílech. Barbossa je pořád Barbossa, obzvlášť konec může jeho fanoušky obzvláště dostat. Davy Jones také nezklamal a působí jako neobyčejně zákeřný a vražedný pirát – jednoduše mňam. Trochu líto mi bylo Sao Fenga – místo toho aby z něj tvůrci udělali hajzlovského piráta, který nenávidí Jacka Sparowa, udělali z něj postavu docela na houby.

Zkrátka a dobře, tahle popcornová zábava, se ti, Jerry, zrovna dvakrát nepovedla. A tudíž si tebou produkovaný film nezaslouží ani míň ani víc procent.

Bože, proč jen jde filmařům v poslední době spíš o prachy, než o kvalitu?

Hodnocení: 60%

P.S.: Jednou z nejlepších věcí na celém filmu je hudba Hanse Zimmera.

 • Český název: Piráti z Karibiku - Na konci světa
 • Originální název: Pirates of the Caribbean: At Worlds End
 • Česká premiéra: 24. května 2007
 • Světová premiéra: 23. května 2007
 • Natočeno: USA 2007
 • Režie: Gore Verbinski
 • Scénář: Ted Elliott, Terry Rossio
 • Kamera: Dariusz Wolski
 • Hudba: Hans Zimmer
 • Hrají: Johnny Depp (kapitán Jack Sparrow), Orlando Bloom (Will Turner), Keira Knightley (Elizabeth Swannová), Jonathan Pryce (guvernér Weatherby Swann), Bill Nighy (Davy Jones), Tom Hollander (lord Cutler Beckett), Chow Yun-Fat (Kapitán Sao Feng), Jack Davenport (komodor James Norrington), Stellan Skarsgard (Bill Turner), Naomie Harris (Tia Dalma
 • Délka: 168 minut
 • Žánr: Pirátská fantasy

 • Tržby v USA za první víkend: 112 547 000 $ (4362 kin)
 • Tržby v ČR za první víkend: 10 372 834 Kč
 • Diváci v ČR za první víkend: 83 857 diváků
 • Náklady na výrobu: 300 mil. $
Martin Stručovský


zpět na článek