Neviditelný pes

FILM: Nový Star Trek po jedenácté a jinak

11.5.2009 0:05

Star Trek 11 posterTOPlistJe všeobecně známo, že v poslední době se Star Treku příliš nedařilo. Desátý celovečerní film “Nemesis“ nesplnil očekávání diváků ani filmových společností, takže do našich kin ani nebyl uveden, a seriál “Enterprise“, který se po prvních dvou nepříliš kvalitních sezónách rapidně zlepšil, nedokázal ani přes výborné epizody čtvrté sezóny naplnit požadavky na sledovanost a byl proto ukončen předčasně. Zdálo se, že fenoménu Star Trek odzvonilo – ale přesto tomu tak nakonec nebylo. Známý režisér a producent J.J. Abrams se rozhodl, že nenechá legendu zemřít, a za pomoci zkušeného dua scénáristů Roberta Orciho a Alexe Kurtzmana dal Star Treku nový impuls. Nešel ovšem stejnou cestou jako jeho předchůdci, pokračující v historii světa ST stále vpřed, a rozhodl se vrátit k samotném počátku – tedy k mládí té prapůvodní posádky kapitána Kirka, která je ve světě přece jen známá asi nejvíc. Film nás měl seznámit s tím, jak se členové slavné posádky vůbec dali dohromady a jaká byla jejich první mise.

Podobné pokusy tu s menším či větším úspěchem už samozřejmě byly – viz prequelová trilogie Star Wars – a bylo jasné, že film bude vyžadovat něco víc, aby byl stravitelný jak pro běžné diváky, tak i pro početnou komunitu trekkies, kteří rozebírají doslova každou maličkost a přísně sledují, zda je v souladu s “kánonem“ neboli již známými filmy a seriály. Samozřejmě by Abrams mohl začít klasickým “restartem“ úplně od nuly, jak tomu bylo v případě Batmana a v zásadě i Jamese Bonda, ale něco takového by trekkies zřejmě taky nestrávili. A přestože Abrams sám trekkie není, má ke slavnému fenoménu úctu a rozhodl se jej natočit tak, aby vyhověl doslova všem. Úkol zdánlivě neřešitelný – a přece se jej režisérovi i scénáristům podařilo úspěšně dotáhnout do konce.

Star Trek 11 poster NeronV pořadí již jedenáctý film z prostředí Star Treku, natočený s garniturou zcela nových představitelů původní posádky, začíná úvodní scénou lodi Kelvin plující vesmírem, na níž se má právě narodit syn prvního důstojníka George Samuela Kirka. Vše se však náhle mění – objevuje se neznámá obrovská loď, která na Kelvin zaútočí, posádka včetně těhotné Kirkovy manželky se jen taktak zachrání v raketoplánech a v okamžiku narození malého Jamese Kirka se loď i jeho otcem žene vstříc zkáze. Zdá se, že je něco jinak, než jak znají historii všichni příznivci Star Treku – a je tomu opravdu tak. Abrams si totiž vypomohl skvělým nápadem zásahu z budoucnosti v podobě romulanského padoucha Nerona a jeho vyspělé lodi Narada, který se dostane do minulosti a začne ji drasticky měnit. Otvírá se tak možnost zcela nového světa, v mnohém klasickému Star Treku podobného, a přece odlišného. Malý James Kirk vyrůstá bez otce a páše jednu neplechu za druhou a la John Connor z druhého Terminátora, ani později se nezdá, že by se osud mladého rebela (ztělesněného Chrisem Pinem) naplnil tak, jak jej známe – a přece si jej v podobě kapitána Pikea nakonec najde. Objevují se další postavy – budoucí spojařka Uhura, doktor Leonard “Kostra“ McCoy (Karl Urban, známý především jako Éomer z Pána prstenů) a zejména lidsko-vulkanský míšenec Spock.

Star Trek 11 2Zpráva, že mladého Spocka ztělesní Zachary Quinto, známý jako ďábelský vrah Sylar ze seriálu Hrdinové, vyvolávala u mnohých obavy, koho že vlastně na plátně uvidíme. Všechny obavy však byly liché, Quinto je opravdu výborný herec a jeho Spock je skutečně Spockem bez jakýchkoli náznaků jiné postavy. A především vztahy mezi ním a ostatními členy posádky fungují tak, jak mají – i když v případě kadeta Kirka se to zdaleka nezdá, zejména při simulátorovém testu “Kobayashi Maru“, známém všem trekkies. Jejich vztahy se naopak přiostřují a v jednom momentu je Kirk dokonce z lodi vyhoštěn.

Star Trek 11 5A právě tehdy poznáme další geniální tah J. J. Abramse i obou scénáristů v podobě zestárlého Spocka z budoucnosti, kterého nehraje nikdo jiný než jeho původní představitel Leonard Nimoy. Klasický Star Trek je tak zcela naplněn, když mladý Kirk poznává svého budoucího (bývalého?) přítele a ve vulkanském spojení mysli i svůj osud. Při řešení vzniklé situace v rámci možností sice uspěje, přesto je historie do jisté míry změněna a přichází svět “nového Star Treku“, v němž se budoucí události mohu nebo nemusí vyvíjet podobně, jako v našem vesmíru. Tvůrci ovšem naznačili, že se jedná “pouze“ o klasickou alternativní linii – svět původního Star Treku existuje “vedle“ toho nového a je jen na divákovi, kterému z nich dá přednost. Pokud je ochoten přijmout i ten nový, má se na co těšit – díky počátečnímu úspěchu filmu už bylo ohlášeno pokračování a začalo se mluvit o trilogii.

Star Trek 11 4Star Trek nabídne svým věrným příznivcům opravdu hodně – známé postavy, herce, kteří je dokázali přesvědčivě ztvárnit, známý svět (do jisté míry) i spoustu narážek, z nichž věčné stížnosti doktora McCoye či pověstné “číslo 47“ jsou jen dvě z mnoha. I běžným divákům se ale film bude zřejmě líbit – je nabitý akci, neztrácí tempo a dokáže udržet pozornost zajímavým příběhem, rychlým spádem i výbornými filmařskými triky. Je to prostě i dobrý SF film jako takový.

Star Trek 11 9 Kirk a SpockKapitolou sama pro sebe je hudba. Abrams si pro ni vybral svého “dvorního skladatele“ Michaela Giacchina, který připravuje hudební doprovod i k seriálu Ztracení, a výsledek je opravdu zajímavý. Hudební motivy se dokáží dostat posluchači od kůži a nepustí, k filmu plnému dobrodružství se hodí – ale je to opravdu hudba pro Star Trek? Bohužel ne tak docela, Giacchino není zvyklý skládat “klasické“ fanfáry, typické pro většinu startrekových filmů, a při letu Enterprise vesmírem čekají skuteční trekkies přece jen něco jiného. Ale tak tomu prostě je, řadě diváků může nová hudba naopak vyhovovat mnohem víc a lze očekávat, že Giacchinovu hudbu uslyšíme i v dalších pokračováních nového Star Treku, pokud budou skutečně natočena. Na konci filmu ale opravdu potěší hudební motiv podle znělky původního seriálu ze 60. let od Alexandra Courageho, i když tentokrát v orchestrální podobě.

Nový Star Trek je opravdu mimořádným dílem. Abramsovi se podařilo něco, v co příznivci tohoto fenoménu už skoro nedoufali – oživit jejich legendu tak, aby to byl stále ještě Star Trek (i když v jiné podobě) a zároveň jej učinit přitažlivý pro široké masy diváctva. Můžeme jen doufat že film bude divácký úspěch opravdu mít a že se – snad už za dva roky. – dočkáme dalšího pokračování posádky slavné lodi Enterprise. Všichni trekkies se na ně rozhodně těší.

Star Trek, 2009, 126 min.
Režie: J. J. Abrams
Hrají: Zachary Quinto, Chris Pine, Eric Bana, Leonard Nimoy, Simon Pegg, Karl Urban

Jan Pavlík


zpět na článek