18.10.2021 | Svátek má Lukáš


FILM: Nový Star Trek po jedenácté a jinak

11.5.2009 0:05

Star Trek 11 posterTOPlistJe všeobecně známo, že v poslední době se Star Treku příliš nedařilo. Desátý celovečerní film “Nemesis“ nesplnil očekávání diváků ani filmových společností, takže do našich kin ani nebyl uveden, a seriál “Enterprise“, který se po prvních dvou nepříliš kvalitních sezónách rapidně zlepšil, nedokázal ani přes výborné epizody čtvrté sezóny naplnit požadavky na sledovanost a byl proto ukončen předčasně. Zdálo se, že fenoménu Star Trek odzvonilo – ale přesto tomu tak nakonec nebylo. Známý režisér a producent J.J. Abrams se rozhodl, že nenechá legendu zemřít, a za pomoci zkušeného dua scénáristů Roberta Orciho a Alexe Kurtzmana dal Star Treku nový impuls. Nešel ovšem stejnou cestou jako jeho předchůdci, pokračující v historii světa ST stále vpřed, a rozhodl se vrátit k samotném počátku – tedy k mládí té prapůvodní posádky kapitána Kirka, která je ve světě přece jen známá asi nejvíc. Film nás měl seznámit s tím, jak se členové slavné posádky vůbec dali dohromady a jaká byla jejich první mise.

Podobné pokusy tu s menším či větším úspěchem už samozřejmě byly – viz prequelová trilogie Star Wars – a bylo jasné, že film bude vyžadovat něco víc, aby byl stravitelný jak pro běžné diváky, tak i pro početnou komunitu trekkies, kteří rozebírají doslova každou maličkost a přísně sledují, zda je v souladu s “kánonem“ neboli již známými filmy a seriály. Samozřejmě by Abrams mohl začít klasickým “restartem“ úplně od nuly, jak tomu bylo v případě Batmana a v zásadě i Jamese Bonda, ale něco takového by trekkies zřejmě taky nestrávili. A přestože Abrams sám trekkie není, má ke slavnému fenoménu úctu a rozhodl se jej natočit tak, aby vyhověl doslova všem. Úkol zdánlivě neřešitelný – a přece se jej režisérovi i scénáristům podařilo úspěšně dotáhnout do konce.

Star Trek 11 poster NeronV pořadí již jedenáctý film z prostředí Star Treku, natočený s garniturou zcela nových představitelů původní posádky, začíná úvodní scénou lodi Kelvin plující vesmírem, na níž se má právě narodit syn prvního důstojníka George Samuela Kirka. Vše se však náhle mění – objevuje se neznámá obrovská loď, která na Kelvin zaútočí, posádka včetně těhotné Kirkovy manželky se jen taktak zachrání v raketoplánech a v okamžiku narození malého Jamese Kirka se loď i jeho otcem žene vstříc zkáze. Zdá se, že je něco jinak, než jak znají historii všichni příznivci Star Treku – a je tomu opravdu tak. Abrams si totiž vypomohl skvělým nápadem zásahu z budoucnosti v podobě romulanského padoucha Nerona a jeho vyspělé lodi Narada, který se dostane do minulosti a začne ji drasticky měnit. Otvírá se tak možnost zcela nového světa, v mnohém klasickému Star Treku podobného, a přece odlišného. Malý James Kirk vyrůstá bez otce a páše jednu neplechu za druhou a la John Connor z druhého Terminátora, ani později se nezdá, že by se osud mladého rebela (ztělesněného Chrisem Pinem) naplnil tak, jak jej známe – a přece si jej v podobě kapitána Pikea nakonec najde. Objevují se další postavy – budoucí spojařka Uhura, doktor Leonard “Kostra“ McCoy (Karl Urban, známý především jako Éomer z Pána prstenů) a zejména lidsko-vulkanský míšenec Spock.

Star Trek 11 2Zpráva, že mladého Spocka ztělesní Zachary Quinto, známý jako ďábelský vrah Sylar ze seriálu Hrdinové, vyvolávala u mnohých obavy, koho že vlastně na plátně uvidíme. Všechny obavy však byly liché, Quinto je opravdu výborný herec a jeho Spock je skutečně Spockem bez jakýchkoli náznaků jiné postavy. A především vztahy mezi ním a ostatními členy posádky fungují tak, jak mají – i když v případě kadeta Kirka se to zdaleka nezdá, zejména při simulátorovém testu “Kobayashi Maru“, známém všem trekkies. Jejich vztahy se naopak přiostřují a v jednom momentu je Kirk dokonce z lodi vyhoštěn.

Star Trek 11 5A právě tehdy poznáme další geniální tah J. J. Abramse i obou scénáristů v podobě zestárlého Spocka z budoucnosti, kterého nehraje nikdo jiný než jeho původní představitel Leonard Nimoy. Klasický Star Trek je tak zcela naplněn, když mladý Kirk poznává svého budoucího (bývalého?) přítele a ve vulkanském spojení mysli i svůj osud. Při řešení vzniklé situace v rámci možností sice uspěje, přesto je historie do jisté míry změněna a přichází svět “nového Star Treku“, v němž se budoucí události mohu nebo nemusí vyvíjet podobně, jako v našem vesmíru. Tvůrci ovšem naznačili, že se jedná “pouze“ o klasickou alternativní linii – svět původního Star Treku existuje “vedle“ toho nového a je jen na divákovi, kterému z nich dá přednost. Pokud je ochoten přijmout i ten nový, má se na co těšit – díky počátečnímu úspěchu filmu už bylo ohlášeno pokračování a začalo se mluvit o trilogii.

Star Trek 11 4Star Trek nabídne svým věrným příznivcům opravdu hodně – známé postavy, herce, kteří je dokázali přesvědčivě ztvárnit, známý svět (do jisté míry) i spoustu narážek, z nichž věčné stížnosti doktora McCoye či pověstné “číslo 47“ jsou jen dvě z mnoha. I běžným divákům se ale film bude zřejmě líbit – je nabitý akci, neztrácí tempo a dokáže udržet pozornost zajímavým příběhem, rychlým spádem i výbornými filmařskými triky. Je to prostě i dobrý SF film jako takový.

Star Trek 11 9 Kirk a SpockKapitolou sama pro sebe je hudba. Abrams si pro ni vybral svého “dvorního skladatele“ Michaela Giacchina, který připravuje hudební doprovod i k seriálu Ztracení, a výsledek je opravdu zajímavý. Hudební motivy se dokáží dostat posluchači od kůži a nepustí, k filmu plnému dobrodružství se hodí – ale je to opravdu hudba pro Star Trek? Bohužel ne tak docela, Giacchino není zvyklý skládat “klasické“ fanfáry, typické pro většinu startrekových filmů, a při letu Enterprise vesmírem čekají skuteční trekkies přece jen něco jiného. Ale tak tomu prostě je, řadě diváků může nová hudba naopak vyhovovat mnohem víc a lze očekávat, že Giacchinovu hudbu uslyšíme i v dalších pokračováních nového Star Treku, pokud budou skutečně natočena. Na konci filmu ale opravdu potěší hudební motiv podle znělky původního seriálu ze 60. let od Alexandra Courageho, i když tentokrát v orchestrální podobě.

Nový Star Trek je opravdu mimořádným dílem. Abramsovi se podařilo něco, v co příznivci tohoto fenoménu už skoro nedoufali – oživit jejich legendu tak, aby to byl stále ještě Star Trek (i když v jiné podobě) a zároveň jej učinit přitažlivý pro široké masy diváctva. Můžeme jen doufat že film bude divácký úspěch opravdu mít a že se – snad už za dva roky. – dočkáme dalšího pokračování posádky slavné lodi Enterprise. Všichni trekkies se na ně rozhodně těší.

Star Trek, 2009, 126 min.
Režie: J. J. Abrams
Hrají: Zachary Quinto, Chris Pine, Eric Bana, Leonard Nimoy, Simon Pegg, Karl Urban

Jan Pavlík


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...