28.3.2024 | Svátek má Soňa






FILM: Noc v muzeu

18.1.2007

Noc v muzeu - posterTOPlistKdyž jsem se nedávno doslechl o chystané premiéře Noci v muzeu, první, co mně prolétlo hlavou, bylo, jestli se nejedná o nějaký z dalších rádoby děsivých hororů. Jaké bylo mé překvapení, když se na plátně objevil profesionálně krásný Derek Zoolander alias Ben Stiller, tentokrát však v roli Larry Daleyho. Ano, při tomto snímku se nemusíte bát navštívit biograf se svými ratolestmi a užít si rodinnou veselohru - tedy komedii.

Larry neměl příliš štěstí v životě, nedokáže si udržet pořádnou práci, syna vídá pouze přes víkendy a navíc se chystá školní den otců. Protože svého milujícího klučinu nechce zklamat, rozhodne se přijmout práci nočního hlídače v Přírodopisném muzeu (Natural History Museum), rozhodnut tuto jobovku co nejdříve pustit. Od skupiny předchozích hlídačů (v čele s Cecilem - Dick Van Dykem) obdrží mundur, baterku, klíče a samozřejmě instrukce, co by měl dělat plus důležitou radu: "nedovol, aby se něco dostalo dovnitř nebo ven!"

Správně, tušíte dobře, že v muzeu není něco, jak by mělo být. Po západu slunce totiž v muzeu ožívají veškeré exponáty - od kompletní kostry tyranosaura, přes voskové figuríny, africkou faunu až po dobové miniatury kovbojů, Aztéků či římských legionářů. Larry ztrácí půdu pod nohama a chce skončit, ale zklamaný obličej syna ho přesvědčí, aby podstoupil "děsivou" noc znovu. Myslíce, že je na vše připraven, pustí se do boje s exponáty a přijme pomocnou ruku 26. amerického prezidenta Tea Roosevelta (Robin Williams). Okolnosti ho přinutí vrátit se ještě potřetí, získat si důvěru syna, exponátní přátele, srdce průvodkyně Rebeccy (Carla Gugino), přesvědčit prezidenta k vyznání lásky a zbavit se hlavních záporáků lačnících po egyptském artefaktu.

Děj plný zvratů (vesměs průhledných) a občas fungující legrácky, těžící hlavně z toho, že přece vidíte Bena Stillera, má na svědomí duo scénáristů Ben Garant & Thomas Lennon. Režie se ujal Shawn Levy (americká verze Růžového pantera). Společnost 20th Century Fox do tohoto projektu vložila sto deset miliónů dolarů, většinu peněz sežraly studia zabývající se trikovými efekty (povedené, jen co je pravda), nutno podotknout, že se investice navrátily. Jako zajímavost pro všetečného diváka, lze uvést, kde se vlastně natáčelo. Interiéry muzea patří jednomu ve Vancouveru v Kanadě, zatímco exteriéry jsou skutečně toho národního v New Yorku.

Hereckým výkonům bezesporu kraluje Robin Williams v podobě amerického prezidenta, jak bylo naznačeno výše. Podle českých reklam bude film dabovaný (rodinná komedie to vyžaduje), což je škoda, zejména kvůli nesmyslným a originálu nepodobným volbám hlasů aktérů, zvláště Robina Williamse (až začne křičet, tak věřte, že to bude slabý odvar autoritativního znění skutečnosti). Ben Stiller si vystačil s několika polohami svého extravagantního obličeje, ve filmu se objeví mimo jiné blonďáček Owen Wilson - snad Stillerův věrný druh v každé komedii (například Starsky a Hutch nebo avizovaný Zoolander), který neměl příliš prostoru k sebevyjádření. Další vedlejší role ničím neurazí, spíše překvapí, protože většina z herců je zvyklá na TV dřinu a vysokou morálku.

Ať se snažím sebevíc, jedná se o drahou, mírně nadprůměrnou komedii. Většinou předvídatelné vtípky a celkem originální zápletka koliduje na sinusoidě mezi rozpaky a opravdovou zábavou. Jedním z bezesporných kladů filmu je hudba profesionála Alana Silvestriho, jenž při komponování muziky pro Noc v muzeu přistupoval jako ke klasickému dobrodružnému snímku, sice se žádný boom nekoná, ale laťka zůstala vysoko. Triky jsou na výborné úrovni, což nikoho v současnosti nemůže překvapit.

Kdybych hodnotil procenty, nebál bych se snímku udělit šedesát až sedmdesát procent. Bavil jsem se, byl jsem překvapován a unášen silou příběhu celých sto a jednu minutu. Občas něco zaskřípalo, ale při odchodu jsem měl příjemný pocit dobře odvedeného řemesla a poučení, že správný rodič udělá pro své dítě naprosto všechno. Třeba ho vezme do muzea - nebo do kina. Děti může ovlivnit několik klasických klišé: važte si svých rodičů, učte se, mluvte pravdu a choďte do muzeí (tomu newyorkskému stoupla návštěvnost po uvedení filmu přibližně o 20%).

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...