25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FILM: Minirecenze - Mongol

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
fv 7.4.2008 0:55

no jo

Jenže kdyby to byl skutečně historický příběh se vším všudy, tak by navíc musel být Temüdžin zrzavý a zelenooký (podle dochovaných zpráv) a divák by se nebavil, protože by to byl film ještě krvavější (což by nevadilo) a bezútěšnější (a to by byl malér!).

Také bych si dovolila pochybovat, jestli mladým Čingischánem zmítaly temné vášně a touha po moci: to by bylo příliš moderní pojetí. Doba a podmínky byly nesmírně tvrdé - přežití a dosažení moci byly prakticky jednou a touže věcí. Bývalé spojence vesele likvidovali i evropští vládci, kteří v barbarských časech středověku střídali strany se sofistikovanou a vysoce pragmatickou diplomacií. Zeptejte se dnešních politiků, jestli je jim jasné, že touží po moci, a zda s nimi cloumají vášně!

A zabití bratra kvůli kořisti? Ve společnostech, kde je smrt a boj součástí existence, nejde o patologickou úchylku, ale zkratovou instinktivní reakci.

Berme snímek jako legendu - ostatně tak byl také zamýšlen, a v tomto pojetí se  vydařil skvěle. Některé pasáže byly fascinující a nezapomenutelné - Tangutské město, útok na Merkity, většina stepních záběrů... Když "Mongola" porovnám se starší verzí "Čingischána" v hlavní roli s Omarem Sharifem, tak je to propastný rozdíl;-)

Jen k jinak výborné recenzi drobnou poznámku: Tenger není jméno boha, ale označení, že jde o božstvo. A vlk je tam proto, že Mongolové uctívali hlavního boha, vládce nebes a slunce, Nebeského vlka - objevuje se tam na znamení, že bůh je přítomen a vyslyšel Temüdžinovy prosby.