Neviditelný Pes

FILM: Levná DVD v Levných knihách: Podzemní pevnost

5.11.2009 0:05

Podzemní pevnost Sellers Rees TOPlistTOTO JE SKUTEČNÝ PŘÍBĚH O SEDMI MUŽÍCH …

Za druhé světové války při náletu na německý internační tábor někde na pobřeží Atlantiku se skupina sedmi vězňů ukryje v podzemním bunkru. Během náletu je však vchod do bunkru zasypán a vězňové v něm zůstanou uvězněni. Bunkr naštěstí slouží jako sklad proviantu, a tak je bohatě vybaven jídlem i pitím. Smrt hladem či žízní tedy vězňům nehrozí, i světla mají dostatek, neboť v bunkru je uskladněno obrovské množství svíček.

Kdyby byl film s takovouto tematikou natočen v Hollywoodu dvacátého prvého století, jednalo by se pravděpodobně o psychothriller. Nejméně sympatičtí vězňové by zřejmě nepřežili, méně sympatičtí vězňové by dostali šanci se obětovat ve prospěch celku, a tak by přežili jen ti nejvíce sympatičtí vězňové – a největší sympaťák by se pravděpodobně po osvobození ze zasypaného bunkru setkal se svou milovanou dívkou, která na něho celou dobu čekala.

Naštěstí film Podzemní pevnost byl natočen britským režisérem Clivem Reesem již v roce 1973 a na hony se vyhnul všem pozlátkům a klišé.

Vězňové nevědí, zdali a pokud vůbec někdy budou z bunkru osvobozeni. Neohrožuje je sice hlad ani žízeň, ale i tak si musí každý z nich zvykat na zcela nezvyklou nejistotu, zdali ještě někdy vůbec uvidí sluneční světlo. Musí si zvykat na novou realitu, o níž nevědí, jak dlouho bude trvat. K pití je v bunkru pouze víno, vínem se i myjí. Když někdo z nich zemře, je pohřben do mouky.

Film nemá hlavního hrdinu – ba co víc, všichni zasypaní vězňové jsou nehrdinové. Jsou to nešťastníci, kteří z nejistoty internačního tábora přešli do nejistoty zasypaného bunkru. Každý z nich se s možností, že již nikdy nevyjde na zemský povrch, vyrovnává po svém. Někdo si čte, někdo se usilovně snaží rozbít stěny bunkru, dva vězňové se do sebe zamilují. Všichni pijí (v bunkru nic jiného k pití než víno není), ale někteří z nich chlastají. Když náhodou naleznou v bunkru jízdní kolo, mají radost jako malí chlapci a pořádají závody.

Nikdo však nepřichází, aby je ze zasypaného bunkru vysvobodil. A čas ubíhá a zásoba svíček dochází.

Můžete namítnout, že na tomto filmu není nic fantastického (a to budete mít pravdu), a tak jeho recenze na stránky Sardenu nepatří. Ale je to proklatě dobrý film a byl by hřích jej při ceně 49,- Kč (včetně krabičky) minout.

Film Podzemní pevnost vydaly Levné knihy a na pultech jejich prodejen se objevil asi před třemi týdny.

…PŘEŽILI POUZE DVA.

Podzemní pevnost (The Blockhouse); Velká Británie, 1973
režie: Clive Rees
hrají: Peter Sellers, Charles Aznavour, Jeremy Kemp, Per Oscarsson, Peter Vaughan

Jiří Halama


zpět na článek