16.7.2020 | Svátek má Luboš


FILM: Levná DVD na stáncích: mysteriózní thriller Dotek Medúzy

15.6.2009 0:05

Dotek medúsy Medusa TouchTOPlistNeznámý útočník se pokusí zavraždit podivínského britského spisovatele Johna Morlara /Richard Burton/. Přestože útok je velmi intenzivní (dle vyjádření policie útočník Morlarovi doslova vytloukl mozek z hlavy), Morlar přežije, a je v kómatu převezen do nemocnice.

Vyšetřování se ujme inspektor Brunel /Lino Ventura/. Je to typický policista, který věří pouze tomu, co si může osahat, pro něhož existuje pouze to, co je podložitelné důkazy, a jediné, co jej zajímá, je odpověď na sedm základních kriminalistických otázek.

Při vyšetřování tohoto zločinu však Brunel tápe. V Morlarově bytě nachází jeho deníky, do nichž si podivínský spisovatel lepil novinové ústřižky všech důležitých světových katastrof. Čte Morlarovy knihy, jež vesměs popisují zlo a moc. Hovoří s Morlarovou psychiatričkou dr.Zonfeldovou /Lee Remick/, jejíž pomoc Morlar vyhledal krátce předtím, a od ní se dozví, že Morlar trpěl utkvělou představou, že „má dar přivolávat katastrofy“.

Postupem doby se tak před Brunelem vytváří obraz podivínského a samotářského člověka, v jehož okolí se neustále dějí větší či menší nešťastné události vesměs končící smrtí. Brunelův pragmatický policejní mozek se zpočátku brání přijmout možné vysvětlení řady neštěstí spojených s Morlarovou osobou - že by se totiž z jeho strany mohlo jednat o telekinezi a sugesci. Po eliminaci všech ostatních možností však Brunelovi nezbyde než připustit, že Morlar byl (a stále je) mimořádně nadaným parapsychologickým jedincem disponujícím schopnostmi telekineze a sugesce, který tyto své schopnosti v minulosti často zneužíval ve svůj prospěch. To by ostatně vysvětlovalo, proč by neznámý útočník chtěl Morlara zabít, a hlavně proč by byl jeho útok zacílen výlučně na Morlarův mozek jakožto zdroj zla a neštěstí.

Zatím Morlar leží v kómatu v nemocnici. Bez ohledu na to, že dle všech lékařských znalostí utrpěl při svém napadení zranění neslučitelné se životem, ale stále žije a dokonce se zvyšuje aktivita jeho těžce poškozeného mozku.

Že by Morlar chtěl ještě jednou a naposledy zneužít svých parapsychologických schopností? A pokud ano, jakou grandiózní destrukcí se jeho chorá mysl hodlá rozloučit s naším slzavým údolím? Nebyl onen útočník, který hodlal Morlara zavraždit, nakonec dobrodincem lidstva?

Ne, nebojte, film Dotek Medúzy není moralitou. Je to těžký a hutný mysteriózní thriller natočený v dobách, kdy se nedostatek invence nedal nahradit počítačovými efekty či přemírou brutality nebo sexu. Je to film natočený v dobách, kdy příběhy byly nosné, režie podnětná, a herecké výkony nadprůměrné. Je to film natočený v dobách, kdy bylo spíše pravidlem než výjimkou, že filmy mívaly atmosféru. Je to film, který vás na svém počátku uzemní v křesle a propustí Vás z něho až při závěrečných titulcích.

Je to film naprosto srovnatelný s hororovými ikonami 70.let jako jsou Přichází Satan! či Vymítač ďábla. Ostatně představitelka dr.Zonfeldové Lee Remick si ve filmu Přichází Satan! zahrála paní Thornovou vychovávající společně s Gregory Peckem malého Antikrista.

Pro fanouška fantastiky by bylo neskutečnou chybou film Dotek Medúzy minout a nevidět jej.

Mysteriózní thriller Dotek Medúzy vydal Filmhouse, poprvé se na stáncích objevil v září 2008 a nyní v reedici ve středu dne 10.6.2009.

Dotek Medúsy (The Medusa Touch); Francie, Velká Británie; 1978
režie: Jack Gold
hrají: Richard Burton, Lino Ventura, Lee Remick


Celý film Dotek medúsy je možno shlédnout na YouTube.

Jiří Halama


Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %
Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %

Taky máte doma malého raubíře s vášní pro vlaky? Nebo je snad ten váš fascinován bagry, stavebními stroji a nejrůznějším nářadím? Pak ho nadmíru potěšíte některou z novinek nakladatelské značky ELLA & MAX. Knížky s magnetkami Vláčky, Bagry nebo Stavba mohou mít malí milovníci techniky – na rozdíl od skutečných strojů – stále po ruce a vedle toho, že se s nimi skvěle zabaví, budou rozvíjet i kompetence důležité nejen pro budoucí čtenářství!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...