16.7.2020 | Svátek má Luboš


FILM: Levná DVD na stáncích: hororový thriller Pohřben zaživa

19.6.2009 0:05

Buried Alive Pohřben zaživaTOPlistClint, Joanna, a Cortland – Clint je manžel a strašně zamilovaný trouba (jak už tak manželé někdy bývají – navíc se jmenuje Goodman a člověk s takovým příjmením si prostě, ať chce nebo nechce, říká o problémy), Joanna je jeho manželka, blondýna a strašná mrcha (jak už tak manželky někdy bývají), a Cortland je její vypočítavý milenec (jak už tak milenci někdy bývají). Žijí si spokojeně na malém městečku, a to až do té doby, než Cortlanda napadne, že by Joanna mohla svého manžela otrávit a stát se tak jeho univerzální dědičkou. Dejte ale důvěru blondýně – určitě něco pokazí!

A co čert nechtěl – také ano. Joanna sice podá Clintovi jed, ale příliš malou dávku, a tak byť si všichni myslí, že Clint zemřel, upadnul pouze do kataleptického stavu. Podezření, že s Clintovou smrtí není vše v pořádku, má šerif Sam (jak už tak šerifové někdy mívají), ale nejvíce Clintovy smrti želí jeho pes Duke (jak už tak psi někdy želívají).

Protože film se jmenuje Předčasný pohřeb, neprozradím rozhodně žádné tajemství, když uvedu, že Clint se po uložení do země v rakvi probere, pěstí rozbije její víko, vyškrábe se z ní, a jde se pomstít. Skoro úplně stejně jako Uma Thurman.

Takto si režisér Frank Darabont ve svém prvním celovečerním filmu z roku 1990 rozmístil figury na šachovnici. A nutno dodat, že při jejich rozmísťování nevolil zrovna šťastný způsob - hloupé dialogy, předvídatelný a málo uvěřitelný děj, a logické lapsy (když se Clint probere v rakvi, je v ní šero, ač by v ní měla být úplná tma; když Clint v dešti vyleze z hrobu a celý ušpiněný se pak pohybuje po svém domě, nic neušpiní a nikde nenechá žádnou stopu, dokonce jej nikdo ani nezaregistruje, byť v domě jsou spolu s ním přítomni i Joanna a Cortland; v den pohřbu přespí Cortland v domě s Joannou, byť na malém městečku si všichni “vidí do talíře“; po nalezení prázdné rakve v Clintově hrobě si šerif tuto rakev odveze domů – co na to proboha jeho manželka?; a podobně).

Jako by v této první části filmu Darabont nebyl rozhodnut, zdali chce natočit thriller, detektivku nebo horor – a tak natočil něco blížící se dortu pejska a kočičky.

Bylo by však neskutečnou chybou během této první poloviny filmu rezignovat a přehrávač vypnout. V okamžiku, kdy Clint začne realizovat svoji pomstu, jako by Darabont mávl kouzelnou hůlkou a druhou polovinu filmu vystaví naprosto vzorově na postupně budovaném napětí, kdy mu odpustíme i některé prohřešky proti logice. Tato druhá polovina filmu má spád, má dramatičnost, diváka do sebe zcela vtáhne a nepustí jej. Darabont závěrem filmu zcela napraví rozpačitý dojem z jeho první části.

Film Pohřben zaživa je prvním celovečerním filmem Franka Darabonta. Jisto je jedno – přes všechna negativa prvé části filmu prokázal Darabont v jeho druhé části schopnost psychologické drobnokresby a schopnost navodit atmosféru strachu bez laciných efektů či zjevně násilných či brutálních scén. Dal tímto filmem dobrý příslib do budoucna, který pak zúročil filmy jako Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle, nebo Mlha (2007).

Hororový thriller Pohřben zaživa vydala Řitka video a na stáncích se objevil ve středu dne 17. 6. 2009.

Pohřben zaživa (Buried Alive); USA; 1990
režie: Frank Darabont
hrají: Tim Matheson, Jennifer Jason Leigh, William Atherton, Hoyt Axton

Jiří Halama


Randstad s.r.o.
Team leader výrobní logistiky

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...