28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


FILM: Levná DVD na stáncích: horor Pokoj 1408

29.10.2009 0:05

Pokoj 1408TOPlistSpisovatel Mike Enslin je pisálek nevalné úrovně, který si na chléb vezdejší vydělává psaním pochybných turistických průvodců typu Deset strašidelných hřbitovů či Deset strašidelných majáků.

Momentálně právě píše takovéhoto turistického průvodce zaměřeného na strašidelné pokoje v hotelích, a tak když dostane tip na pokoj č.1408 v hotelu Dolphin v New Yorku, v němž za 95 let existence hotelu došlo k 7 skokům, 4 předávkováním, 5 oběšením, 3 zmrzačením, 2 udušením a 22 přirozeným úmrtím, nemůže odolat. Předpokládá, že pokud stráví noc v pokoji 1408, bude zážitek z této noci třešničkou na dortu v připravovaném turistickém průvodci věnovaném strašidelným hotelům.

Od jeho úmyslu jej zrazuje ředitel hotelu Gerald Olin, ale Mike se odradit nenechá a noc v pokoji 1408 stráví. A zjistí, že tam skutečně straší.

To je v kostce děj hororového filmu Pokoj 1408.

Pokoj 1408 2Tento film byl natočen na motivy povídky Stephena Kinga „1408“, která původně vyšla v audio podobě, a tištěně poté jako součást Kingovy povídkové sbírky Everything’s Eventual v roce 2002 (česky jako Všechno je definitivní v nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA v roce 2003).

Povídka má rozsah zhruba 35 stran, a film, který byl na její motivy natočen, má délku 102 minut. A právě délka filmu a jeho gradace jsou jeho největší problémy.

Stephen King jakožto profesionál velice dobře ví, že daleko hrůznější je to, co si vytvoří naše představivost, než to, co je nám servírováno na zlatém podnose. Velký prostor v Kingově povídce je tak věnován rozhovoru ředitele Olina s Mikem Enslinem, v jehož rámci Olin Enslina odrazuje od úmyslu v pokoji strávit noc – z tohoto jejich rozhovoru se také čtenář dozvídá historii úmrtí, k nimž došlo na pokoji 1408. Když pak Enslin konečně vchází do pokoje, je čtenář natolik navnaděn, že k vyvolání strachu postačí i náhlé spuštění rádia, blikání světel či kývající se obraz. Zbývající hrůzné scény jsou popsány víceméně náznakově. Vlastnímu pobytu Enslina na pokoji a tomu, co tam prožil, věnuje King několik málo stránek.

Pokoj 1408 3Naproti tomu ve filmu je pobytu Enslina na pokoji 1408 věnována nejméně jedna polovina filmu. Jedna hrůzná (či rádobyhrůzná) scéna následuje za druhou, a divák je nakonec jimi tak zahlcen a přesycen, že jej počnou nudit. Z filmu se zcela vytratila gradace, pro představivost diváka nezbyl žádný prostor.

Představitel Mike Enslina John Cusack sice hraje jako o život, ale jeho role je typu one man show (zvláště v druhé polovině filmu), a i když podává velice dobrý herecký výkon, na záchranu rozvláčného scénáře nestačí.

Film Pokoj 1408 se tak zařadil do dlouhé řady špatných filmů natočených na motivy Kingových děl.

Horor Pokoj 1408 vyšel jako příbal Aha a na stáncích se objevil ve čtvrtek 22.10.2009.

Pokoj 1408 (1408); USA, 2007
režie: Mikael Hafström
hrají: John Cusack, Samuel L.Jackson, Mary McCormack, Tony Shalhoub

Jiří Halama


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...