16.7.2020 | Svátek má Luboš


FILM: Levná DVD na stáncích: horor Mlha

15.5.2009 0:05

The Fog Mlha Carpenter 2 DVDTOPlistZapomeňte na nepovedený Wainwrightův remake Mlha z roku 2005, protože tu jedinou pravou, nefalšovanou, hustou a svítící mlhu vám přináší pouze a jedině John Carpenter.

Malé kalifornské pobřežní městečko Antonio Bay slaví dnes stoleté výročí od svého vzniku. Před sto lety se totiž nedaleko osady stejného jména potopila námořní loď se šesti námořníky vezoucí poklad. Obyvatelům osady se poklad podařilo vyzvednout, a díky němu se osada ekonomicky zmohla natolik, že se stala městečkem. Součástí kronik a oficiálních vzpomínek ovšem již není to, že se ona námořní loď potopila proto, že ji obyvatelé osady falešnými signálními světly navedli na útesy.

Stoleté výročí oslavují téměř všichni obyvatelé městečka včetně jeho celebrit. Co by to ovšem bylo za oslavu, kdyby se ni nedostavilo i oněch šest utopených námořníků? Patřičně naštvaných a pomstychtivých?

Že je to celé klišé? Že je to hloupá a mnohokrát provařená historka, z níž se nedá vykřesat nic kvalitního? Možná máte pravdu, ale to by na režisérské židli nesměl sedět mistr nejpovolanější, jeden z nejsvéráznějších a nejosobitějších režisérů fantastických filmů, John Carpenter.

The Fog Mlha Carpenter 1Film Mlha byl natočen v roce 1980 – tedy ve šťastném Carpenterově období, kdy měl již za sebou Halloween, a před sebou svá nejlepší díla Útěk z New Yorku a Věc. A i když horor Mlha kvalit třeba filmu Věc nedosahuje, stále to je (i po téměř 30-ti letech od vzniku) nadprůměrná hororová podívaná, v níž Carpenter používá to, co je pro něho typické – hru stínů, dlouhé pomalé nájezdy kamery náhle střihnuté brutální scénou, a neopakovatelnou hudbu, kterou si sám skládá.

Mám hrozně rád Carpenterovy filmy. Kdo zná jeho vizáž, ví, že se vůbec nepodobá Leonardu da Vinci, ale to nic nemění na tom, že ve filmařském oblasti to je v pravdě renesanční člověk. Podílí se na scénářích filmů, režíruje je, zahraje si v nich malou roličku (v tomto případě farářova pomocníka), a skládá k nim svou typickou nemelodickou, ale rytmickou hudbu hranou na elektrické nástroje.

Navíc z jeho filmů čiší radost z tvorby – působí na mě tak, že Carpenter nenatáčí své filmy pouze proto, aby se bavili diváci (a on vydělal peníze), ale hlavně se při jejich natáčení baví on sám. A to se zřejmě přenáší i na herce, kteří v jeho filmech opakovaně přijímají angažmá.

Sice jeho poslední celovečerní film z roku 2001 Duchové Marsu je velmi špatný, myslím si ale, že John Carpenter v hororové filmové oblasti dosud své poslední slovo neřekl. Z určitého pohledu je ještě skoro mladík (vždyť loni oslavil teprve své šedesáté narozeniny), a hlavně – v roličce pitevního zřízence v povídkovém filmu Historky z márnice (1993) vydatně popíjí formaldehyd, což je záruka toho, že tento osobitý filmový tvůrce zůstane ještě dlouho a dlouho čerstvý.

Horor Mlha vyšel jako příbal Sportu a na stáncích se objevil ve středu dne 13.5.2009

Mlha (The Fog); USA; 1980
režie: John Carpenter
hrají: Adrienne Barbeau, Jamie Lee Curtis, Janet Leigh, Hal Holbrook

Jiří Halama


Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %
Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %

Taky máte doma malého raubíře s vášní pro vlaky? Nebo je snad ten váš fascinován bagry, stavebními stroji a nejrůznějším nářadím? Pak ho nadmíru potěšíte některou z novinek nakladatelské značky ELLA & MAX. Knížky s magnetkami Vláčky, Bagry nebo Stavba mohou mít malí milovníci techniky – na rozdíl od skutečných strojů – stále po ruce a vedle toho, že se s nimi skvěle zabaví, budou rozvíjet i kompetence důležité nejen pro budoucí čtenářství!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...