21.10.2021 | Svátek má Brigita


FILM: Je seriál Ztraceni (Lost) sci-fi nebo fantasy?

7.9.2006

Poster Lost Letadlo ztroskotává mimo kurz na ostrově v Tichomoří. Cosi oplývající velkou silou zabije pilota a jeho tělo se objeví zkrvavené na stromu výšce sedmi metrů. Skupina šplhající na hor pro zlepšení signálu nouzové vysílačky zastřelí v tropech ledního medvěda. Vysílačka zachycuje francouzské volání o pomoc dvacet let staré. Černovláska Kate se ukazuje býti hledanou vražednicí přepravovanou k soudu, ale ostatní podezírají dva přítomné muže. A to máme teprve první díl, další záhady se budou pomalu objevovat v dílech dalších, jako když v prvním filmu Vetřelce cosi šramotí v podpalubí. Je v podpalubí kočka či smrtelné nebezpečí? Jsou na ostrově mimozemšťané, tajná klonovací korporace, další Jurský park, japonská mafie či tajná základna dr. Moreaua?

Seriál se rozbíhá pomalu, některé postavy mohou připadat divákům příliš obyčejné. Ale i lidé v městečku Twin Peaks vypadali zpočátku banálně a seriál Ztraceni je tak úspěšný, že odsunul v Americe ve vysílacích časech seriály Hvězdná brána a Galactika. Osobně si myslím, že laťku tvořenou seriálem Twin Peaks ani tento seriál nepřekročí, ale jsme teprve u první (u nás) respektive u třetí (v USA) sezóny z pěti a je nejlepší chvíle se na seriál se začít dívat: neboť až na konci seriálu hrdinný doktor Jack se vrhne proti zmutované příšeře a všechny zachrání nebo naopak doktora Jacka zbylí trosečníci umlátí, protože je dodával lékařské korporaci na pokusy s lidmi, kvůli čemuž se jeho vlastní otec z žalu upil, pak ztratí už seriál svá tajemství a značnou část své zajímavosti.

Trosečníci se zatím drží svá tajemství pro sebe, doufaje, že se objeví záchrana a oni budou moci pokračovat ve svých plánech, ať je to vyloupení banky, tajná akce Mossadu či útěk od manželky. Toto se sice v jejich plánech nevyskytuje, nechci však příliš prozrazovat, protože postupné rozplétání cílů a tajemství trosečníků patří ke kladům seriálu. Proto pokud chcete sami postupně odhalovat z náznaků jak to bylo, měli byste se vyhýbat internetovým stránkám, kde jsou již informace ze třetí sezóny. Nicméně, pokud zmeškáte díl, děj snadno najdete například na www.lost.cz.

A dopověď na úvodní otázku? Zatím není jasná, záhadné události by se daly vysvětlit i za použití součastných či d nejbližším desetiletí uplatňovaných objevů.

Jarka Pavlíková


Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...