20.9.2021 | Svátek má Oleg


FILM: Iron Man

12.5.2008 0:05

Iron Man 3TOPlistJe to první komiksový film na němž se podílela nová filmová divize Marvelu. Jak tedy vypadá superhrdinský film od lidí přímo z branže? Vůbec ne špatně, také díky tomu, že mu jeho předchůdci prošlapali cestu a může si tak dovolit hrdinu, který není prefabrikovaným symbolem dobra a morálky a zároveň ctít jeho kořeny a bohatou historii. A moderní trikové technologie mu zase dovolí vypadat uvěřitelně. V minulosti se často při adaptaci svlékla z hrdiny kůže a ta se pak navěsila jako prázdná slupka na standardizovanou kostru složenou z dobře provařených klišé a obnošených schémat. Vzpomínáte na Soudce Dredda nebo dokonce na Tank Girl? To se už naštěstí nenosí i když to neznamená, že nevznikají dítka k nimž se jejich otcové moc nehlásí. Ale to už jsme se octli na půdě teorie o věrnosti adaptace předloze, což je nad rámec recenze – obecně je film specifické medium, takže otrocká závislost na předloze mu vždy uškodí a dobrý biják je dobrý biják i když použil předlohu jen velmi volně (někdy dokonce právě proto).

Iron Man 1Tony Stark je technický génius a navíc dědic zbrojní továrny, takže má zajištěn prostor pro svůj talent i příjmy pro bouřlivý život. Práce ho stále baví, ženy milují – krize středního věku v nedohlednu. Afgánská prezentace se zvrtne v zranění, zajetí a seznámení se s vlastními výrobky z druhé strany. V jeskyni je dost času na přehodnocení dosavadní kariéry a posouzení ceny života a to nejen vlastního. Zde se rodí Iron Man.

Iron Man 2Hlavním pozitivem filmu je výborné obsazení hlavních postav. Charisma Starka v skvělém podání Roberta Downeyho Jr., jeho lehká ironie, přirozenost s jakou si užívá svět soukromých tryskáčů, rychlých aut a krásných žen – takový hrdina si získá srdce diváků i přes skvrny na charakteru. Ženský element zde zastupuje sekretářka Gwyneth Paltrow a jejich vztah je stejně jako jeho protagonisté dospělý, mnohotvárný, s jemnými finesami dvou lidí, kteří už se dlouho znají. Třetí stranu představuje padouch a i zde máme štěstí vidět nadstandardní výkon – Jeff Bridges páchá zlo s lehkým úsměvem na tváří a jaksi jen lehce nad rámec svého pracovního zařazení. Stále je to popcornový film, takže nečekejte antickou tragédii ani batmanovskou temnost, ovšem zábava je to nadprůměrná, pasáže se zkouškami robotického brnění jsou vtipné a i menší měřítko závěrečného střetnutí mu jde odpustit – osobnější přístup a prostor pro výměnu názoru i jinak než pěstmi mu sluší, jen jeho finále mělo být dramaticky výraznější. Také lze snímku vytknout, že hraje na jistotu – případné násilí je zobrazeno tak, aby to neuškodilo přístupnosti a morální dilemata se řeší jednoduše a přímočaře. A vztah Starka a zástupce armády Jima Rhodese je načrtnut jen velmi mlhavě, při poměrně velkém prostoru, který tato postava ve filmu má.

Ovšem jestli je to začátek další vlny nadprůměrných komiksových adaptací, tak se máme na co těšit, Marvel má velké plány a díky komerčnímu úspěchu je pokračování již schváleno.

Iron Man
(USA 2008)
Režie: Jon Favreau
Hrají: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges, Terrence Howard
Scénář: Mark Fergus, Hawk Ostby

Marvin


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...