27.6.2022 | Svátek má Ladislav


FILM: Idiocracy

4.1.2007

Idiocracy poster 1TOPlistPokud máte rádi ztřeštěné komedie či parodie, mohla by vás určitě zaujmout (až u nás vyjde na DVD) právě Vláda idiotů, jak se snad film bude česky jmenovat - někdy. Samozřejmě neočekávajte pouze parodování bez hlubšího smyslu jako v Manitouově botě nebo Žhavých výstřelech, ačkoliv černého a laciného humoru zde naleznete až až. Pokud jste zaměřeni spíše na inteligentní, leč občas sušší, anglický humor, jaký znáte z Lupičů paní domácí nebo Univerzální uklízečky, pak také Idiocracy nebude tím pravým ořechovým.

Ale nebojte se, našel jsem určitý typ specifických komedií, do kterých tento film zapadá a neotřelým způsobem se snaží těžit z nepříliš zpracovaných témat vědecké fantastiky. Pojetím bych si tento zábavný a varující skvost dovolil zařadit k Sexuálním praktikám pozemšťanů.

Úvod filmu nás zaujme stručným nastíněním evolučního vývoje lidstva. Přežije ten nejsilnější a nejplodnější. Ačkoliv si mnoho fantastických děl malovalo budoucnost růžově, veskrze jsme všichni zapomínali na jeden fakt. Následuje příklad na dvou párech. Trevor má IQ 138 a jeho manželka Suzan o tři stupínky vyšší. Během patnácti let, než-li Trevor zemřel na infarkt, nestihli zplodit potomka, ale Carolinina vajíčka byla bezpečně zmrazena. Během tohoto průzkumu poznáváme také Clevona (IQ 84) a Trish, kteří během prvních pěti let povili potomků pět. Zatímco Trevor zemřel, Clevonův "Family Tree" se během následujícího půl století rozrostl do neuvěřitelných rozměrů - holt, levobočkové se do jeho genofondu také počítají.

Vypravěčův hlas nás přenese do roku 2005, kdy se seznámíme s poručíkem Joem Bauersem (Luke Wilson), který je ve všech ohledech dokonale průměrný a jeho nadřízení ho chtějí využít k pokusu s hibernací, kdy bude po jeden rok zmrazen společně s prostitutkou Ritou (Maya Rudolph), jejíž důvody jsou ryze "politické". Během pokusu se však vedoucí tajného projektu dostane do svízelné situace a na celý pokus lidstvo zapomene.

Vypravěč pokračuje v objasňování úpadku lidstva během plynoucích století. Popisuje, jak se lidstvo množilo a hlouplo, aniž by mělo čas s tím něco dělat, protože muselo řešit aktuální problémy - například s odpadky. Nacházíme se v březnu 2505 a shodou okolností se otevřou boxy Rity a Joea, který vejde do dějin jako nejchytřejší muž na světě a nový prezident pod jménem: Not Sure.

Idiocracy poster 2Nastává nářez, který v prvním plánu pobaví, ovšem dokud si neuvědomíme, že se jedná o zdařilou parodii současné konzumní společnosti. Miliardy hlupáků ve světě odpadků, chátrající automatizace, navíc absolutně odolní logice, a velice dobří v sezení před TV. Hlavní hrdinové se snaží objevit stroj času, který je dopraví zpět v čase a oni pak budou moci normálně žít, případně se pokusit lidstvo zachránit. Jenže všechno není tak jednoduché, jak to vypadá, alespoň pokud vám v tom pomáhá někdo jako průměrný mentálně zaostalý Frito (Dax Shepard).

Herecké výkony v parodiích nejsou nezbytné, ale výběr herců, zvláště těch v krátkých štěcích, byl špičkový. Co scéna to veselá perla (někdy může potrhat bránici). Představte si cokoliv konzumního, cokoliv symbolizujícího USA: Bílý dům v troskách, věznici, kterou můžete opustit, pokud jste dost inteligentní, abyste se strážných zeptali kudy, reklamy, brutální sporty, policejní násilí, atd., atp. Tvůrcům nebylo nic svaté, možná proto se film nedostal do kin.

Dříve než své pění ukončím, neodpustím si pochválit režiséra Mikea Judgeho (na svědomí má také příběh se scénářem) a jeho tým, kteří dokázali vyrobit okázalé kulisy, stejně jako veškeré vybavení, a přitom všemu dát punc zchátralosti. Možná tento ekvádorský režisér nechtěl varovat, pouze zpodobnil svou vizi Američanů. Na IMDB naleznete hodnocení 6,8 a dodatek, že se jedná o nejzábavnější snímek minulého roku, pokud holdujete CSFD, pak se dočkáte značného nedocenění několika málo diváků.

Vláda idiotů určitě není pouze bezduchým filmem a k zahnání chmurů z vaší tváře se skvěle hodí, než si uvědomíme, že vláda hlouposti a konzumu je blízko!

Idiocracy
USA, 2006, 84 min
Režie: Mike Judge
Hrají: Luke Wilson, Dax Shepard, Terry Crews, Justin Long

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...