27.1.2020 | Svátek má Ingrid


FILM: Horší už to nebude (Stranger Than Fiction

19.4.2007

Stranger Than Fiction 2TOPlistExistují příběhy, které se odehrávají v našem světě a přitom obsahují zjevně fantastický prvek, který tvoří jejich nedílnou součást a činí celé vyprávění značně originální. Ať už je to sedmapůlté patro, kde jsou dvířka vedoucí do hlavy Johna Malkoviche nebo přístroj na vymazávání vzpomínek. V takových příbězích není fantastický prvek jen záminkou pro fantastickou zápletku, pár triků a morální poučení, ale významně se podílí na způsobu jeho vyprávění a konstrukci samotné zápletky.

Berní úředník Harold Crick má problém. Jeho spořádaný život, svázaný v pravidelných rituálech a bezděčném přepočítávání denních úkonů barvitě popisuje ženský hlas. A Harold ho najednou začne slyšet. To by rozrušilo každého a co teprve, když hlas oznámí, že Harold brzy zemře. Spisovatelka Kay Eiffelová má problém. Její román o berním úředníkovi vázne a autorka neví, jak svého hrdinu správně zabít.

Stranger Than Fiction Ferrell 2Kromě těchto dvou hlavních hrdinů zde významnou roli hrají anarchistická pekařka Ana, literární vědec a spisovatelčina asistentka. Ti všichni dotvářejí vzájemně propojený příběh střetu fikce s realitou, zahrnující i rozvíjející se vztah mezi Haroldem a Anou. Silnou stránkou filmu je kvalitní herecké obsazení hlavních postav, zvláště výkony představitelů Harolda (Will Ferrell) a Kay (Emma Thompsonová) jsou velmi působivé. Výtvarně se zde hraje s kontrastem a podobností – prostředí bytu, kanceláře i spisovatelčiny pracovny působí chladně a geometricky souměrně, naopak pekárna i Anin byt jsou barevné a neuspořádané. Kromě občasných vstupů vypravěčky je Haroldův život komentován i vizuálně - různými diagramy a číselníky (což je poněkud v rozporu s faktem, že román vzniká staromódně na mechanickém psacím stroji a nikde v pracovně nevidíme žádné podobné autorčiny vizuální pomůcky). V rámci druhé dějové linie sledujeme výpravy autorky za inspiraci, její boj s tvůrčím blokem a její imaginární zásahy do okolní reality, která ji nakonec nečekaně zaskočí.

Výsledek je to rozhodně originální, s několika vtipnými a smutnými místy, ovšem příběh je na druhé straně spíš umělá konstrukce a musí se vypořádat se závěrem, který je jen „celkem dobrý“ a je pocukrovaný moudry trochu jak z koláčku pro štěstí. Na rozdíl od snímků na které se odkazuji v úvodu, zde tvůrci více hrají na jistotu a tak se nakonec v nekonvenčním rámci odehraje celkem konvenční příběh – vznikl zvláštní film pro normální diváky.

Horší už to nebude
Orig.: Stranger Than Fiction (USA 2006)
Drama / Fantasy / Romantický / Komedie
USA, 2006, 113 min
Režie: Marc Forster, Scénář: Zach Helm
Hrají: Will Ferrell, Emma Thompsonová, Maggie Gyllenhaalová, Dustin Hoffman, Queen Latifahová

Martin Žourek


Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...