28.9.2021 | Den české státnosti


FILM: Hellboy 2 - Zlatá armáda (The Golden Army)

4.9.2008 0:05

Hellboy 2 - poster 1TOPlistDlouho očekávané pokračování Hellboye s podtitulem Zlatá armáda od mexického režiséra Guillerma del Tora se na domácí plátna dostává téměř po dvou měsících od americké premiéry a nejspíš bude pro nemálo diváků mírným zklámáním, neboť nadměrná očekávání už bývají taková. Del Toro v Hollywoodu dostal zelenou s pokračováním Bladea, prvním Hellboyem a kladné kritiky ze všech stran se dočkal za výtečný příběh Faunův labyrint, jenže s Hellboyem 2 se stal tvůrcem akčního dobrodružství pro celou rodinu.

Za směšných (na dnešní poměry) 85 miliónů dolarů vznikla vizuálně přitažlivá podívaná (natáčelo se v maďarských Korda Studios, kdepak ty, Praho, studia máš?). Desítky fantastických, mýtických a bájných stvoření potkáváte na každém kroku, dokonce se objeví chapadlovitý démon velikosti středně velkého věžáku. Prostě a jednoduše se můžete těšit na ohromení barvitostí a životností všech scén. Stejně tak nebudete zklamáni plynulostí a svižností akčních scén. Dokonce se dočkáte dokreslení charekterů hlavních aktérů - tvrdohlavého/rukého hláškaře Hellboye (Ron Perlman), žhavé a cílevědomé Liz Sherman (Selma Blair), citlivého vzdělance Abe Sapiena (Doug Jones). Nabažit se budete moci i nových hrdinů, jejichž až záporné postavy procházejí u diváka psychologickým vývojem a v konečném důsledku si je můžete i oblíbit. Elfského prince Nuada si zahrál zamaskovaný Luke Goss (Blade 2 aka Nomak), jeho sestru Nualu ztvárnila Anna Walton a v ektoplazmatické podobě se představil nový nadřízený červeného ďáblíka, tajemný Johann Krauss (John Alexander).

Hellboy 2 - 3Za největší slabinu tohoto snímku považuji prostý scénář bez výrazné pointy a prvků překvapení, který sice svižně odsýpá celých 110 minut, ale pokud jste v létě navštívili Mumii 3, pak vám to vše bude něco připomínat a žádného výraznějšího budování napětí se nedočkáte. Veškeré dějotvorné zápletky vám budou naservírovány již v první třetině filmu, což zase nemusí být na škodu, protože si na film můžete vyjít s celou rodinou, jak jsem napsal v úvodu.

Hellboy 2 - poster 4Pokud si druhého Hellboye hodláte užít na maximum, pak k filmu nepřistupujte jako ke složitému thrilleru, ale nechte se unášet barvitou a nenáročnou akční fantasy. Stejně tak nečekejte, že Hellboy bude hrát hlavní housle, spíše se dá říct, že v barevné záplavě všemožných nelidských zrůdiček bude působit jako jeden z mnoha. Skvěle vystavěná temnota a napětí ve Faunově labyrintu se nekonala a fanoušci režiséra mohou tajně doufat, že plánovaná adaptace Hobita se Guillermovi vyvede podstatně lépe.

Hodnocení: 60%.

Hellboy 2: The Golden Army
Akční / Fantasy / Dobrodružný / Drama
USA, 2008, 110 min
Režie: Guillermo del Toro
Hrají: Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, Luke Goss, John Hurt, Roy Dotrice, Jeffrey Tambor, Anna Walton, Jamie Wilson , Matt Rippy, Colin Ford

Jan Pechanec


Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...