27.1.2023 | Svátek má Ingrid


FILM: Harry Potter a Fénixův řád

29.8.2007 0:05

Harry Potter and The Order of the PhoenixTOPlistTak tu máme pátý školní rok¨v Bradavicích a o tom, na co se můžete těšit a jak se vyvedl, se dočtete v této recenzi…

Již patnáctiletý Harry Potter tráví další nudné léto u svých nesnesitelných příbuzných.

Nuda je však záhy narušena útokem dvou mozkomorů a Harry je přinucen se bránit. To mu však přinese jen potíže v podobě dopisu z Ministerstva kouzel, podle něj je s platností vyloučen.

Brzy si pro Harryho přilétá skupina kouzelníků, jenž vede Pošuk Moody a odváží ho do hlavního štábu Fénixova řádu – tajné organizace, která bojuje proti Voldemortovi. Harry se setkává s Ronem, Hermionou a dalšími blízkými.

Jak všichni víte z Ohnivého poháru, lord Voldemort se vrátil. Má to ale háček – Voldemort o sobě nedal vůbec vědět a všichni si myslí, že je Harry blázen. A co hůř, většina kouzelnického světa si totéž myslí o Brumbálovi, který Harrymu věří. Všichni jsou totiž přesvědčeni, že Brumbál se chce stát novým ministrem kouzel.

Harry se dostaví na slyšení, je zbaven obvinění a vrací se zpět do Bradavic. Tam ale nastávají kruté časy – Ministerstvo si do školy dosadilo svoji pracovnici, které spadl do klína post učitelky obrany proti černé magii.

Žádná praktická část, pouze teorie. To si studenti nenechají líbit a založí si spolek jménem Brumbálova armáda, kde je Harry prakticky doučuje právě tento předmět. Harry netuší, že se to jemu a jeho přátelům bude na konci tohoto dobrodružství hodit, ani že se konečně dozví, proč ho chce Voldemort zabít a co ho teprve čeká.

Pokud jste se těšili na to, že ve Fénixově řádu vypukne válka kouzelníků, tak vás bohužel musím zklamat. Celou dobu se sice šušká o dřívější první válce a všichni pamětníci potvrzují, že vše začíná zrovna jako kdysi, ale zatím se o druhé válce teprve mluví a naplno se ji dočkáme až v Relikvii smrti…

Ve svém článku o Potterovských filmech jsem vyjádřil obavy ohledně režiséra Davida Yatese, který celý život hákoval pro britskou televizi a s velkofilmem takového rozsahu neměl nikdy před tím žádné zkušenosti.

Bohužel musím říct, že se mé obavy potvrdily. Pravda – Yates umí skvěle pracovat s herci, ve filmu je to dobře znát, škoda jen, že není takový kámoš s efekty (všechny jsme je viděli již v trailerech). Závěrečná bitva na Ministerstvu kouzel patří k těm povedeným, stejně jako je skvělý souboj Voldemorta a Brumbála, případně Harryho děsivé posednutí Voldemortem, ale na vkus zhýčkaných diváků je to příliš málo. Děj utíká příliš rychle, než se divák stačí pokochat jedním pohledem, příběh už ho táhne zase někam jinam.

Pryč je kouzelná atmosféra, kterou tak pracně vybudovali Columbus, Cuarón a Newell. Ano, sice stále nacházíme kouzla, která jsou na denním pořádku, nechybí Testrálové, Hagridův bratr Dráp nebo atmosferické hodiny Brumbálovi armády, jenže to může být tak asi všechno. Oproti tomu můžeme vytahovat zcela zpackanou smrt jedné z hlavních postav, při které jsem si vzpomněl na skvěle provedenou smrt Cedrika Diggoriho v Ohnivém poháru.

Skladateli Nicholasi Hooperovi – jehož hudba je perfektní a s filmem skvěle ladí – však můžeme vzdát hold.

Zkrátka a dobře – Fénixův řád nemá čím trumfnout snímky předchozí. Není to sice špatný film, ale rozhodně se stane, alespoň pro mě a prozatím (doufám, že naposledy), nejslabším dílem celé série.

Ostatně uvidíme, jak si David Yates napraví svou reputaci Princem dvojí krve a navrátí tak Potterovské sérii její předchozí kouzlo, které má nejenom pro mě u téhle ságy velký význam. Ostatně všechno ukáže až blízká budoucnost. Do té doby je však mé hodnocení velmi skeptické.

Hodnocení: 70%

 • Český název: Harry Potter a Fénixův řád
 • Originální název: Harry Potter and the Order of the Phoenix
 • Česká premiéra: 19. července 2007 (před 40 dny)
 • Světová premiéra: 13. července 2007 (před 46 dny)
 • Natočeno: USA 2007
 • Režie: David Yates
 • Scénář: J.K. Rowling (román), Michael Goldenberg
 • Kamera: Slawomir Idziak
 • Hudba: Nicholas Hooper
 • Hrají: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermiona Grangerová), Helena Bonham Carter (BellatrixLestrangeová), Robbie Coltrane (Rubeus Hagrid), Ralph Fiennes (lord Voldemort), Michael Gambon (Albus Brumbál), Brendan Gleeson (Alastor "Pošuk" Moody), Richard Griffiths (strýček Vernon), Jason Isaacs (Lucius Malfoy), Gary Oldman (Sirius Black), Robert Hardy (Cornelius), Warwick Davis (Filius Flitwick), Katie Leung (Cho Changová), Evanna Lynch (Lenka Střelenka), Alan Rickman (Severus Snape), Fiona Shaw (Petunie Dursleyová), Maggie Smith (Minerva McGonagallová), Imelda Staunton (Dolores Umbridgeová), David Thewlis (Remus Lupin), Emma Thompson (Sybila Trelawneyová), Julie Walters (Molly Weasleyová), Mark Williams (Arthur Weasley), Tom Felton (Draco Malfoy), Bonnie Wright (Ginny Weasleyová)
 • Délka: 142 minut
 • Žánr: Fantasy
 • Distributor: Warner Bros. Pictures
 • Tržby v USA za první víkend: 77 410 000 $ (4285 kin)
 • Náklady na výrobu: 150 mil. $
Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...