19.10.2021 | Svátek má Michaela


FILM: Faunův labyrint

20.8.2007

Faunův labyrint poster 3TOPlistCo když okolní svět je příliš zlý a krutý, než aby jste v něm chtěli trávit dětství? Co když vás odvezou s nemocnou matkou z města někam na samotu, kde na vás čeká krutý otčím, fašistický kapitán potírající partyzány? A co když se vám zdá, že svět pohádek a víl je hned za kopcem? Pokud věříte, že pakudlanka může být ve skutečnosti víla, stát se může ledacos.

S dětmi, cestujícími do paralelních fantaskních světů se od nástupu jistého H. P. roztrhl pytel. Ovšem nenechte se zmást, ne každý příběh s dětským hrdinou je vhodný pro děti. Ve srovnání s dětstvím za španělské občanské války, kdy se spoluobčané a bývalí sousedé navzájem s větším či menším potěšením zabíjejí, je pobyt mladého Harryho v kumbále pod schody víkendový piknik. A únik do světa fantazie neznamená únik do světa bezpečí. V tradiční trojici zkoušek půjde ztracené princezně o život už v té druhé a jak známo, nejtěžší bývá zkouška poslední. A dá se faunům vůbec věřit nebo mají svůj vlastní skrytý záměr?

Obě dějové linie spolu spíše koexistují, než aby nějak sofistikovaně přecházely jedna v druhou, často sledujeme střídavě dvě paralelně se odehrávající dramata. Teprve v dramatickém finále se oba světy setkají. I když skutečný svět je střídavě zobrazován v teplém slunečním světle a v lesklém příkrovu deště, zdroj jeho temnoty zůstává konkrétní a ryze lidský. Díky kvalitně napsaným a zahraným postavám žádná z těch významných není prvoplánová a působí tak věrohodně a autenticky se všemi svými obavami a paličatou hrdostí. Fantaskní svět je i při skromnějším rozpočtu a menšímu prostoru vizuálně atraktivní a osobitý, zahalený do stínů a temnoty. Jeho obyvatelé se vymykají lidskosti a to nejen ve vnějším vzhledu. Režisér Hellboye a druhého Bladea má ve fantasknu s prvky hororu zalíbení, ovšem tentokrát nejde o nějakou nevážnou komiksovou podívanou, tohle je blízký příbuzný Prince bez království.

I když si snímek nelibuje v samoúčelném násilí, některé scény jsou dost nepříjemné. A celkové vyznění není zrovna pohlazením po duši, takže by bylo krutým omylem vzít na představení dětského diváka. Ale ctitelům originálních filmů, kteří se nebojí temnoty v nás i okolo nás, lze návštěvu Labyrintu doporučit. Ovšem, kdo vstoupí do labyrintu, ten se může změnit, nebo se také nemusí vrátit vůbec.

Faunův labyrint
Orig.: El Laberinto del Fauno (Španělsko/Mexiko 2006)
Scénář a režie: Guillermo del Toro
Hrají: Ivana Baquero, Doug Jones, Sergi López, Ariadna Gil, Maribel Verdú

Marvin


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...