Neviditelný pes

FILM+DVD: Wallace a Gromit – Výlet na Měsíc, Nesprávné kalhoty, O chloupek

29.5.2007

Wallace a Gromit 3TOPlistJak začít? Asi retrospektivou:

Někdy v roce 2004 lety jsem, motivován televizním zážitkem, sháněl DVD s filmem Mravenec Z (Antz, Dreamworks 1998). Po příchodu do obchodu jsem zjistil, že ve stojanu s animovanými filmy se Mravenec Z nachází v crossoverové edici (dva filmy v jedné krabici) s jakýmsi Slepičím úletem (Chicken Run, Aardman Animations 2000). Mravenec Z byl podle očekávání výborný, ale Slepičí úlet mne naprosto dostal – animované plastelínové slepice konspirující za účelem útěku ze slepičárny, výborný příběh, nápady a zábava od autora jménem Nick Park. Poté jsem logicky začal pátrat po dalších dílech autora a zjistil, že se jedná o trojnásobného (od roku 2006 čtyřnásobného) držitele Oscara. Dva ze tří Oscarů obdržel v kategorii nejlepší krátký animovaný film za snímky Nesprávné kalhoty a O chloupek, jejichž hlavními hrdiny jsou Wallace a Gromit – vynálezce závislý na sýru a jeho pes. Když měl na podzim roku 2005 v kinech premiéru celovečerní film Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka (Wallace & Gromit: The Curse of the Were – Rabbit, Aardman Animations 2005) bral jsem návštěvu kina jako radostnou povinnost a má očekávání byla zcela překonána. A jako by toho nebylo dost - rok 2005 ještě neskončil a veřejnoprávní televize mi udělala další radost a v období vánočních svátků odvysílala, bohužel bez větší mediální propagace, všechny tři krátké animáky, které jsou uvedeny v nadpisu těchto řádků.

Wallace a Gromit 2První příběh je Výlet na Měsíc (nominován na Oscara za rok 1989, a stejně jako zbylé dva filmy vyhrál cenu Britské filmové a televizní akademie - BAFTA, pro nejlepší animovaný film). Jak již bylo letmo zmíněno, Wallace je člověk, nekonvenční vynálezce, praktického života nepříliš schopný muž mnoha nápadů a koníčků, velký milovník sýra; Gromit je jeho pes, partner, ošetřovatel, jeho svědomí a mnohdy jeho jediný kus zdravého rozumu. V plastelínovém světě Nicka Parka (který je díky rukopisu autora stejně jedinečný jako třeba světy Matta Groeninga – Simpsonovi, Futurama) koexistují lidské i zvířecí postavy na takřka rovnocenné „společenské“ úrovni – zvířata dokáží pracovat s lidskými stroji a přístroji, některá umí číst, většinou sice nemluví, ale jejich mimické výrazové prostředky jsou velice výmluvné.

Výlet na Měsíc je má ze všech tří filmů výrazně nejfantasknější a nejlyričtější děj i zpracování. Co dělat, když si plánuji dovolenou a zjistím, že mi doma došel sýr? Vyberu si destinaci, kde je sýra dostatek („Každý přece ví, že měsíc je ze sýru!“), postavím ve sklepě raketu a s Gromitem vyletím na Měsíc. Měsíc je z různých druhů sýra a obývá ho zvláštní robot ve tvaru sporáku, který funguje tak trochu jako kustod měsíčního povrchu a který se zamiluje do představy lyžování na zasněžených pozemských svazích. Šťastný návrat dvojice hrdinů na domovskou planetu je zarámován snovými záběry na osamělého robota lyžujícího na povrchu Měsíce.

Wallace a Gromit 1V roce 1993 následoval Oscarový snímek Nesprávné kalhoty, akční příběh o zneužití mechanických kalhot. Hlavní zápornou „roli“ hraje hledaný zločinec kohout Pírko McGraw (důkaz Parkovy rovnosti homo sapiens a zvířat), který se za fyzické, ale nevědomé, pomoci Wallaceho snaží ukrást obří diamant z muzea. Mezi hlavní taháky rozhodně patří technokalhoty z NASA, velmi vhodné pro venčení psů, scéna vyloupení muzea, akční honička na domácí železnici, Gromit deprivovaný ztrátou přízně a svého pokoje a také výborné inkognito padoucha – kdo by řekl, že sundáním hřebínku z hlavy se z kohouta může stát tučňák.

Třetí díl série O chloupek (1995, také Oscar i BAFTA) má nejen akční a detektivní příběh – v širokém okolí totiž mizí ovce a strůjcem jejich osudu je pes místní majitelky obchodu s vlnou Preston – ale také představuje úchvatnou vedlejší postavu - ovečku Pižlu, která svou mlčenlivou přítomností, všežravostí a ovčím výrazem válcuje ostatní „herce“ (v originále Shaun the Sheep – prý narážka na podobnou britskou výslovnost se slovem „shorn“ – ostříhaný, zastřižený; v tuto chvíli musím pochválit překlad a dabing české verze všech tří filmů, vypořádání se s anglosaskými kulturními odkazy dopadlo výborně a Pižla je prostě Pižla!). Wallace s Gromitem, kteří se momentálně živí jako umývači oken, musí projít mnoha nástrahami, aby odhalili skutečnou povahu Terminátora, pardon, Prestona.

Úmyslně jsem děj jednotlivých filmů popsal jen velice zhruba, jedná se o díla tak originální, zábavná, roztomilá a inteligentní, že se prostě MUSÍ VIDĚT NA VLASTNÍ OČI!

Prý dokonce vyšlo DVD doplněné o další krátké příběhy hrdinů tzv. Cracking Contraptions a Pižla (tedy Shaun the Sheep) má vlastní mini TV sérii...

Čtvrtému Oscaru pro Nicka Parka - výše zmíněnému Prokletí králíkodlaka se výhledově hodlám věnovat v samostatném článku.

Výlet na Měsíc (A Grand Day Out – 1989), Nesprávné kalhoty (The Wrong Trousers - 1993), O chloupek (A Close Shave – 1995)
Autor: Nick Park, Aardmark Animations, Velká Británie, každý film cca 30 minut

Dalmatin


zpět na článek