21.10.2021 | Svátek má Brigita


FILM+DVD: Wallace a Gromit – Výlet na Měsíc, Nesprávné kalhoty, O chloupek

29.5.2007

Wallace a Gromit 3TOPlistJak začít? Asi retrospektivou:

Někdy v roce 2004 lety jsem, motivován televizním zážitkem, sháněl DVD s filmem Mravenec Z (Antz, Dreamworks 1998). Po příchodu do obchodu jsem zjistil, že ve stojanu s animovanými filmy se Mravenec Z nachází v crossoverové edici (dva filmy v jedné krabici) s jakýmsi Slepičím úletem (Chicken Run, Aardman Animations 2000). Mravenec Z byl podle očekávání výborný, ale Slepičí úlet mne naprosto dostal – animované plastelínové slepice konspirující za účelem útěku ze slepičárny, výborný příběh, nápady a zábava od autora jménem Nick Park. Poté jsem logicky začal pátrat po dalších dílech autora a zjistil, že se jedná o trojnásobného (od roku 2006 čtyřnásobného) držitele Oscara. Dva ze tří Oscarů obdržel v kategorii nejlepší krátký animovaný film za snímky Nesprávné kalhoty a O chloupek, jejichž hlavními hrdiny jsou Wallace a Gromit – vynálezce závislý na sýru a jeho pes. Když měl na podzim roku 2005 v kinech premiéru celovečerní film Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka (Wallace & Gromit: The Curse of the Were – Rabbit, Aardman Animations 2005) bral jsem návštěvu kina jako radostnou povinnost a má očekávání byla zcela překonána. A jako by toho nebylo dost - rok 2005 ještě neskončil a veřejnoprávní televize mi udělala další radost a v období vánočních svátků odvysílala, bohužel bez větší mediální propagace, všechny tři krátké animáky, které jsou uvedeny v nadpisu těchto řádků.

Wallace a Gromit 2První příběh je Výlet na Měsíc (nominován na Oscara za rok 1989, a stejně jako zbylé dva filmy vyhrál cenu Britské filmové a televizní akademie - BAFTA, pro nejlepší animovaný film). Jak již bylo letmo zmíněno, Wallace je člověk, nekonvenční vynálezce, praktického života nepříliš schopný muž mnoha nápadů a koníčků, velký milovník sýra; Gromit je jeho pes, partner, ošetřovatel, jeho svědomí a mnohdy jeho jediný kus zdravého rozumu. V plastelínovém světě Nicka Parka (který je díky rukopisu autora stejně jedinečný jako třeba světy Matta Groeninga – Simpsonovi, Futurama) koexistují lidské i zvířecí postavy na takřka rovnocenné „společenské“ úrovni – zvířata dokáží pracovat s lidskými stroji a přístroji, některá umí číst, většinou sice nemluví, ale jejich mimické výrazové prostředky jsou velice výmluvné.

Výlet na Měsíc je má ze všech tří filmů výrazně nejfantasknější a nejlyričtější děj i zpracování. Co dělat, když si plánuji dovolenou a zjistím, že mi doma došel sýr? Vyberu si destinaci, kde je sýra dostatek („Každý přece ví, že měsíc je ze sýru!“), postavím ve sklepě raketu a s Gromitem vyletím na Měsíc. Měsíc je z různých druhů sýra a obývá ho zvláštní robot ve tvaru sporáku, který funguje tak trochu jako kustod měsíčního povrchu a který se zamiluje do představy lyžování na zasněžených pozemských svazích. Šťastný návrat dvojice hrdinů na domovskou planetu je zarámován snovými záběry na osamělého robota lyžujícího na povrchu Měsíce.

Wallace a Gromit 1V roce 1993 následoval Oscarový snímek Nesprávné kalhoty, akční příběh o zneužití mechanických kalhot. Hlavní zápornou „roli“ hraje hledaný zločinec kohout Pírko McGraw (důkaz Parkovy rovnosti homo sapiens a zvířat), který se za fyzické, ale nevědomé, pomoci Wallaceho snaží ukrást obří diamant z muzea. Mezi hlavní taháky rozhodně patří technokalhoty z NASA, velmi vhodné pro venčení psů, scéna vyloupení muzea, akční honička na domácí železnici, Gromit deprivovaný ztrátou přízně a svého pokoje a také výborné inkognito padoucha – kdo by řekl, že sundáním hřebínku z hlavy se z kohouta může stát tučňák.

Třetí díl série O chloupek (1995, také Oscar i BAFTA) má nejen akční a detektivní příběh – v širokém okolí totiž mizí ovce a strůjcem jejich osudu je pes místní majitelky obchodu s vlnou Preston – ale také představuje úchvatnou vedlejší postavu - ovečku Pižlu, která svou mlčenlivou přítomností, všežravostí a ovčím výrazem válcuje ostatní „herce“ (v originále Shaun the Sheep – prý narážka na podobnou britskou výslovnost se slovem „shorn“ – ostříhaný, zastřižený; v tuto chvíli musím pochválit překlad a dabing české verze všech tří filmů, vypořádání se s anglosaskými kulturními odkazy dopadlo výborně a Pižla je prostě Pižla!). Wallace s Gromitem, kteří se momentálně živí jako umývači oken, musí projít mnoha nástrahami, aby odhalili skutečnou povahu Terminátora, pardon, Prestona.

Úmyslně jsem děj jednotlivých filmů popsal jen velice zhruba, jedná se o díla tak originální, zábavná, roztomilá a inteligentní, že se prostě MUSÍ VIDĚT NA VLASTNÍ OČI!

Prý dokonce vyšlo DVD doplněné o další krátké příběhy hrdinů tzv. Cracking Contraptions a Pižla (tedy Shaun the Sheep) má vlastní mini TV sérii...

Čtvrtému Oscaru pro Nicka Parka - výše zmíněnému Prokletí králíkodlaka se výhledově hodlám věnovat v samostatném článku.

Výlet na Měsíc (A Grand Day Out – 1989), Nesprávné kalhoty (The Wrong Trousers - 1993), O chloupek (A Close Shave – 1995)
Autor: Nick Park, Aardmark Animations, Velká Británie, každý film cca 30 minut

Dalmatin


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...